קורס מדריכי רכיבה טיפולית במכללה האקדמית בוינגייט

שירות אישי - צור קשר
קורס מדריכי רכיבה טיפולית במכללה האקדמית בוינגייט

קורס רכיבה טיפולית במכללה האקדמית בוינגייט


לרכוב אל החופש


אנשים שחווים קשיים בחייהם בוחרים לפנות לטיפולים פסיכותרפיים המבוססים על דו שיח שבין המטופל למטפל. אך ישנם כאלו המעוניינים בטיפול ואינם מסוגלים לקבלו. אנשים בעלי מוגבלויות פיזיות, הפרעות קשב וריכוז ולקויות בתקשורת הבין אישית, שלא תמיד מצליחים לייצר שיח עם אדם אחר נאלצים במקרים רבים לוותר על הטיפול.


לשם כך פותח הטיפול בעזרת בעלי חיים. זוהי שיטה בריפוי בעיסוק ובפסיכותרפיה, שבה מתקיימים מפגשים בין מטופל למטפל, כאשר המתווך ביניהם הוא בעל החיים. בני האדם מסוגלים לחוש חיבה וקרבה לבעלי חיים ללא שימוש במילים וכך באמצעות תכונותיו הייחודיות של בעל החיים, בשילוב עם טכניקות טיפול שונות, יכול המטופל להתגבר על קשייו.


תחום הרכיבה הטיפולית על סוסים פותח כחלק מהזואותרפיה. נעשה בו שימוש בסוס ובשטח הפתוח ככלים לטיפול בבעיות רגשיות, מוטוריות ותקשורתיות. הקשר עם הסוס, יחד עם תחושת השליטה והחופש שברכיבה הוכחה כמסייעת רבות בתהליך הטיפול. המכללה האקדמית בוינגייט מציעה קורס להכשרת מורים לרכיבה טיפולית, המתאים לאנשים בעלי זיקה לבעלי חיים המעוניינים במקצוע דינאמי בענף הטיפולי.

 


תכנית הלימודים


במהלך ההכשרה, התלמידים מקבלים את כל המיומנויות הנחוצות למתן טיפול באמצעות רכיבה על סוסים. תחילה, הם מקבלים רקע על האדם והסוס, הכולל פסיכולוגיה ואנטומיה וכן טכניקות רכיבה שונות. בהמשך, הם לומדים כיצד לבצע אבחון של ליקויים והפרעות והשיטות לטיפול בהם. לבסוף, הם דנים בבניית שיעור ובוחנים מגוון של מיומנויות הדרכה.


מתכונת הלימוד


התכנית מוצעת בשני מסלולים לבחירה; האחד משלב קורס מורים לרכיבה טיפולית עם קורס מדריכי רכיבה על סוסים והמסלול השני הוא קורס מורים לרכיבה טיפולית לאנשי מקצוע בעלי הסמכה של מדריכי רכיבה.

 

קורס רכיבה טיפולית כולל כ - 540 שעות לימוד, מהן 130 שעות התנסות מעשית בחווה ו - 120 שעות המוקדשות לביצוע הסטאז' המעשי. השיעורים משלבים חומר עיוני עם הכשרה מעשית, הכוללת התנסות בטיפול בילדים ובמבוגרים, ולאחריה ישנו סטאז' המתקיים בחוות סוסים, בליווי צוות מקצועי.


נושאי הלימוד

 

 • הפרעות קשב וריכוז
 • שיקום לנכים
 • עקרונות הפיזיותרפיה
 • טכניקות רכיבה
 • הפסיכולוגיה של הסוס
 • רפואה וטרינרית
 • טיפול בבעיות התנהגות
 • בניית מערך שיעור
 • אבחון וטיפול בליקויי יציבה
 • אבחון פסיכומוטורי    
 • יסודות באנטומיה ובפסיכולוגיה    
 • ועוד


סגל הוראה


רכז הקורס הוא מטפל ברכיבה על סוסים בעל ניסיון רב, שבבעלותו מרכז לרכיבה טיפולית. המנהל האקדמי של הקורס הוא רופא נוירולוג, המשמש כראש החוג לפסיכולוגיה במסלול האקדמי המכללה למנהל בראשון לציון.

 


על מוסד הלימוד


המכללה האקדמית בוינגייט מציעה שלל קורסים ללימודי תעודה. בין ההכשרות ניתן למצוא קורס מורים לספורט טיפולי, קורס מטפל התנהגותי לכלבים וקורס מטפלים בתנועה.


תנאי קבלה


תכנית זו יכולה להתאים לכל המעוניינים להשתלב בתחום הרכיבה הטיפולית. קיים יתרון למועמדים בעלי ניסיון ברכיבה או בטיפול, אך מוצעת תכנית הכנה לאנשים ללא רקע.


תעודה


כחלק מההכשרה, התלמידים משתתפים בקורס עזרה ראשונה שבסיומו מוענקת תעודת מגיש עזרה ראשונה. בתום הקורס, הם מקבלים תעודת מורה לרכיבה טיפולית או תעודה משולבת של מורה לרכיבה טיפולית ומדריך רכיבה על סוסים, מטעם המכללה האקדמית בוינגייט.


אפשרויות עבודה


הבוגרים יכולים להשתלב בטיפול לילדים ולבני נוער בבתי ספר לחינוך מיוחד ופנימיות. כמו כן, הם יכולים לעבוד בתור מטפלי רכיבה למבוגרים במוסדות רווחה, במשרד הביטחון ועוד.

 

למידע נוסף לחצו: המכללה האקדמית בוינגייט
עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית בוינגייט