תעודת הוראה שנייה / הרחבת הסמכה במכללה האקדמית אורנים

שירות אישי - צור קשר
תעודת הוראה שנייה / הרחבת הסמכה במכללה האקדמית אורנים

תעודת הוראה שנייה / הרחבת הסמכה במכללה האקדמית אורנים

 

במכללה האקדמית אורנים מתקיימת תכנית לתעודת הוראה שנייה או הרחבת הסמכה. מסלולים אלה מתאימים למורים שמעוניינים להרחיב את ההסמכה לתחום דעת נוסף, וכן למורים שמעוניינים ללמד קבוצת גיל שונה מזו שהוכשרו אליה בתואר.


התכנית להרחבת הסמכה או תעודת הוראה שנייה נקבעת על ידי ראש ההתמחות או המסלול, על פי ההשכלה הקודמת של המורים, תחום ההתמחות וקריטריונים נוספים.

 

מה לומדים?


מסלול תעודת הוראה שנייה מתקיים בתכנית לבית הספר היסודי או בתכנית לעל יסודי. כאמור, התכנים הנלמדים נקבעים על פי ההשכלה הקודמת של המורים.


בתכנית נלמדים קורסים בתחום החינוך לצד השלמות בתחום הדעת, במידת הצורך.


כמו כן, התכנים הנלמדים נקבעים בהתאם לניסיון המקצועי של המורים בפועל במערכת החינוך.


במסלול היסודי


מורים בפועל עם וותק של מעל שנה לומדים קורסים באוריינות חשבון, מדעים או שפה, וקורס לקראת מעשה החינוך שבו מגבשים זהות אישית ומקצועית. כמו כן, נערכת התנסות מעשית בהוראה, המתקיימת במקומות העבודה הנוכחיים של המורים בפועל.


מורים בפועל עם ניסיון של מתחת לשנה אחת לומדים קורי בחירה באופן מקוון, או קורסי תרבות ודעת, או יום נוסף בבית הספר. כמו כן מתקיימים קורסי אוריינות שפה, מדעים וחשבון וקורס לעיצוב זהות אישית ומקצועית (לקראת מעשה החינוך). הם לוקחים חלק ביום התנסות בבית הספר, ההתנסות בתחום הדעת נערכת במקום עבודתם.


במסלול העל יסודי


מורים בפועל בעל יסודי עם ותק של מעל שנה לומדים קורס דידקטיקה להוראת המקצוע הנבחר, קורס ובו נושאים מתקדמים בהוראה המכלילה וכן לוקחים חלק בסדנה לפיתוח סמכות מקצועית ואישית. הם לוקחים חלק בהתנסות בהוראה בתחום הדעת החדש באופן עצמאי, במקום עבודתם.


מורים בפועל בעל יסודי שברשותם ותק של פחות משנה אחת נדרשים לקורס דידקטיקה להוראת המקצוע החדש, קורס נושאים בהוראה מכלילה, סדנה לפיתוח סמכות מקצועית ואישית וכן קורסי בחירה הנלמדים במתכונות שונות. נדרש יום התנסות בבית הספר, ההתנסות בתחום החדש נערכת במקומות העבודה הנוכחיים.

 

כמה זמן לומדים?


היקף התכנית וימי הלימוד נקבעים בהתאם לתחום הדעת ולוותק הקודם של המורים בפועל. מי שנדרשים למעל 10 ש"ש או 20 נ"ז בתחום החדש לומדים במשך שנתיים. בשנה הראשונה משלימים בתחום הדעת לפי התכנית האישית ובשנה השנייה לומדים השלמות שנותרו ואת לימודי החינוך הנדרשים.


כמו כן, המורים נדרשים לבצע התנסות מעשית בבתי ספר. היקף ההתנסות שנה אחת, מתחילת שנת הלימודים ועד סיומה. במהלך ההתנסות מתקיימים מפגשי הדרכה קבוצתיים או מדריך פדגוגי. בהתנסות לוקחים המורים חלק בפעילויות שונות בבית הספר גם מעבר להוראה בכיתה, כגון הוראה פרטנית, פעילויות ערכיות וחברתיות ומשימות נוספות. כמו כן, נכללת בה סדנה קבוצתית ומפגשים אישיים עם מדריך פדגוגי, ומפגשים אישיים לצורכי הכנה וניתוח של שיעורים וחומרי לימוד.


יש לציין כי מורים שאינם עובדים במהלך התכנית משובצים להתנסות בבתי ספר שלהם שותפות עם המכללה האקדמית אורנים.

 

מהו קהל היעד?


מסלול זה מתאים למורים מנוסים המעוניינים להרחיב את תחומי ההוראה שלהם וללמד תחום דעת נוסף, או לשנות את תחום ההוראה ולעבור ללמד תחום אחר.


תנאי הקבלה לתכניות להכשרת אקדמאים להוראה או תעודת הוראה שנייה כוללים:

 

  • תואר ראשון בממוצע 80 ומעלה (תואר במדעים - 70 ומעלה)
  • במסלולים ערבית, הגיל הרך, חינוך מיוחד - יש צורך בראיון
  • במסלול אמנות - הצגת תיק עבודות וראיון
  • בחוג לחינוך מתמטי ובחוג לאנגלית - מבחני כניסה

 

איזו תעודה מקבלים?


בתום התכנית זכאים אנשי החינוך לקבל תעודת הוראה מטעם המכללה האקדמית אורנים, בהתאם לתחום הנלמד.

עוד מסלולי לימוד - מכללת אורנים