החוג לחינוך - שילוב אמנויות בחינוך במכללה האקדמית אורנים

שירות אישי - צור קשר
החוג לחינוך - שילוב אמנויות בחינוך במכללה האקדמית אורנים

החוג לחינוך - שילוב אמנויות בחינוך במכללה האקדמית אורנים

 

במכללה האקדמית אורנים ניתן לבחור במסלול שילוב אמנויות בחינוך, המוצע במסגרת החוג לחינוך. במסלול זה מכשירים מורים לשילוב אמנות כגון תנועה, דרמה, וידאו וצילום סטילס ככלים להעצמת תלמידים, להקניית תחושת מסוגלות ולניהול תהליכים חינוכיים בבתי ספר.


מסלול זה ללימודי חינוך מותאם לגישה הרב תחומית והפלורליסטית המתפתחת כיום בבתי ספר, שבה מעודדים שילוב אמנות בתהליכים במערכת. בעזרת האמנות ניתן לפתח בקרב התלמידים יצירתיות, שיקול דעת, חשיבה עצמית והבנת הזולת.

 

מה לומדים?


במהלך הלימודים הסטודנטים מקיפים אמנויות שונות ובהן צילום, דרמה, אמנות חזותית ותנועה. נלמדים קורסים טיפוליים וקורסים בשיטות מחקר.


הסטודנטים מתנסים באמנויות השונות ולומדים ליצור בקבוצה ובאופן יחידני. כמו כן, הם בונים קהילת למידה שבה ניתן לפתח מודעות, רגישות ויצירתיות.


נלמדים תהליכי פיתוח וחינוך ילדים דרך האמנות תוך התנסות בפיתוח יכולות חברתיות ורגשיות של התלמידים והעצמת תהליכי הלמידה במגוון תחומי דעת על ידי שילוב האמנות בהוראה.

 

כמה זמן לומדים?


היקפם של לימודי החינוך הוא כארבע שנים. הלימודים בתכנית זו מתקיימים אחת לשבוע, בימי ה'.


התכנית משלבת התנסות באמנויות שונות ובהן דרמה, צילום, תנועה, ציור ווידאו. הסטודנטים לוקחים חלק בביקורים במוזיאונים ומוסדות אמנות וכן מבקרים בהופעות ובהצגות. מושם דגש גם על אקטיביזם ויצירת קהילת סטודנטים יוצרת ומגובשת, הפועלת גם מחוץ לקמפוס ביצירת אמנות עם ילדים עם צרכים מיוחדים, קהילות ותלמידים בבתי ספר.

 

נושאי הלימוד


הנה כמה מן הקורסים הנלמדים במסגרת התכנית:

  • הגשת חומרים
  • תנועה וביטוייה
  • העצמי היצירתי
  • אמנות במסך המגע
  • ועוד

 

סגל הוראה


ראשת התכנית היא בעלת תואר דוקטור במגדר. היא תרפיסטית בתנועה, בעבר שימשה מדריכה מחוזית במשרד החינוך וכן שימשה ממונה על התחום הפרא רפואי במחוז צפון.


סגל המרצים בתכנית כולל: קולנוען ומרצה היוצר סרטי תעודה אשר השתתפו בפסטיבלים בארץ ובעולם; צייר ומדריך אמנות העובד עם אוכלוסיות וגילים מגוונות כגון מסגרות שיקומיות וטיפוליות והנחיית מדריכי אמנות; דרמה תרפיסט המלמד את מקצועות האימפרוביזציה בתנועה ותיאטרון הפלייבק.

 

מהם תנאי הקבלה?


כדי להתקבל, על המועמדים לעמוד באחת מבין הדרישות הבאות:

  • בגרות או מכינה בממוצע ציונים של 93 ומעלה
  • ציון משולב 540 ומעלה, המרכז משילוב של הפסיכומטרי וממוצע הבגרות המשוקלל
  • בעלי בגרות או מכינה בממוצע 88 - 92 או ציון משולב שבין 539 - 525 יכולים להתקבל לאחר מעבר ראיון מסיל"ה של משרד החינוך להתאמה לתחום ההוראה.
  • מועמדים שאינם עומדים בתנאי הקבלה הרגילים מוזמנים לפנות למרכז הייעוץ וההרשמה ולהגיש מועמדות ללימודים ולועדת חריגים

 

איזו תעודה מקבלים?


התואר המוענק לבוגרים הוא B.Ed. דו חוגי בחינוך ובחוג לחינוך מיוחד או באחד מחוגי החינוך היסודי. כמו כן, מוענקת תעודת הוראה בחינוך מיוחד או לבית הספר היסודי, בחוג הנבחר.

 

מהן אפשרויות התעסוקה?


התואר ותעודת ההוראה הנרכשים בתכנית זו מאפשרים לבוגרים להשתלב במערכת החינוך הרגיל והמיוחד. במערכת החינוך של היום ישנה דרישה רבה למורים ומטפלים איכותיים במגוון מסלולים.


כמו כן, השילוב בין התכנית לשילוב אמנויות לחינוך מיוחד מאפשר לבוגרים לעמוד בדרישות הקדם לתואר שני בטיפול בהבעה ויצירה.

 

 

על מוסד הלימוד


במכללה האקדמית אורנים לחינוך, הממוקמת בקריית טבעון שבצפון הארץ, מאפשרים לסטודנטים לתואר ראשון בחינוך לבחור התמחויות נוספות בתחומי החינוך האלטרנטיבי, כגון חינוך יער ווולדורף, חינוך מונטסורי או גוף ונפש ומיינדפולנס. נוסף על כך, מוצעים מסלולים לתואר ראשון ושני במגוון התמחויות ותחומים, לרבות לבית הספר היסודי, העל יסודי והחינוך המיוחד. המעוניינים להשתלב בתחום ההוראה מענפים אחרים יכולים ללמוד בתכניות הסבת אקדמאים המתקיימות במוסד זה.

עוד מסלולי לימוד - מכללת אורנים