התנסות מעוגנת שדה - אימוני הוראה במכללה האקדמית אורנים

התנסות מעוגנת שדה - אימוני הוראה במכללה האקדמית אורנים

התנסות מעוגנת שדה - אימוני הוראה במכללה האקדמית אורנים

 

מסלול לא פעיל

 

סטודנטים במכללה האקדמית אורנים לוקחים חלק בהתנסות מעוגנת שדה - אימוני הוראה. במוסד הלימוד פועלים להבנות מחדש את תהליכי הכשרת המורים כדי להתאימם לצורכים המשתנים של מערכת החינוך.


המכללה מפעילה שיתופי פעולה עם בתי ספר מכשירים כדי להבנות את הכשרות המורים. בין מטרות קשרי עשייה משותפים אלה נכללות חיזוק זהותם המקצועית של המורים הצעירים, צמצום פערים בין המיומנויות הנרכשות בלימודים והמיומנויות הנדרשות בעודה בשטח, פיתוח תהליכי הכשרה המתבססים על העמקה בנושא שונות תרבותית, קוגניטיבית ורגשית, שיפור איכות ההוראה בבתי הספר ועוד.

 

היכן מתקיימת ההתנסות?


ההתנסות נערכת בבתי ספר השותפים למכללה האקדמית אורנים. בתי ספר אלה ממוקמים במחוז הצפון, בחיפה ובחינוך ההתיישבותי. במכללה שואפים לשלב את הסטודנטים בבתי ספר הנוחים להם מבחינה גיאוגרפית.

 

למי זה מתאים?


קהל היעד של ההתנסות הוא סטודנטים במהלך לימודי החינוך.


תכנית PDS מיועדת לסטודנטים בשנה ב' לתואר הראשון, וכן לסטודנטים במסלולים המתנסים בבית הספא יום בשבוע, באישור מוסד הלימוד.


תכנית "אקדמיה כיתה" מתאימה לסטודנטים בשנה ג' לתואר הראשון ולסטודנטים בתכניות הסבת אקדמאים להוראה.


מה כוללת ההתנסות?


ההתנסות כוללת פעילות פרקטית בבית הספר, במהלך שנה מלאה החל מספטמבר ועד יוני. היקפה בין 6 - 14 שעות שבועיות. היא נערכת בקבוצות קטנות, כל קבוצה מלווה על ידי מדריך פדגוגי מן המכללה, וכן ליווי של מורה מוסמך.


המורים המסמיכים המלווים את הסטודנטים אחראיים על קליטתם המוצלחת בבית הספר. הם מסייעים להם במהלך ההתנסות המקצועית ותורמים להבנייה ההדרגתית של כישורי ההוראה בכיתה וההתנהלות בבית הספר.


מסגרות התנסות


ההתנסות מתקיימת במספר מסגרות:


תכנית "אקדמיה כיתה": תכנית זו היא פרי שיתוף פעולה בין משרד החינוך לבין המכללה האקדמית אורנים. היא מתאימה לסטודנטים שנה ג' וסטודנטים במסלול הסבת אקדמאים. בין מטרות התכנית שיפור תהליכי ההוראה וקליטת המורים החדשים, התאמת תהליכי ההכשרה למציאות בשטח וצמצום נשירת מורים מתחילים.

 

הסטודנטים בתכנית זו מתנסים בבית הספר בהיקף 14 שעות שבועיות, הכוללות גם פגישה אישית עם המורה המכשיר, פעילות חברתית ערכית והוראה. ההתנסות נערכת יומיים בשבוע. הסטודנטים גם לוקחים חלק בטקסים וטיולים, מפגשים עם הורי התלמידים, שעות לתגבור ועוד.


תכנית PDS: התכנית מיועדת לסטודנטים בשנה ב' לתואר הראשון. הם משתתפים בהתנסות בהיקף 6 שעות שבועיות לפי מועדי השנה האקדמית. הסטודנטים מוצמדים למורה מכשיר בהתאם לתחום הדעת שלהם. בתחילת הדרך הם מתמקדים בצפייה במורה המלווה ומכירים את הכיתה. בהמשך הם מתנסים בעצמם בסגנונות הוראה שונים ומשימות בשיעורים, עד להעברה של שיעורים מלאים בעצמם. כמו כן הם משתתפים בפעילויות חברתיות וערכיות המתנהלות בבית הספר.

 

על מוסד הלימוד


אורנים היא מכללה אקדמית לחינוך, שבה מתקיימים לימודים לתואר ראשון ושני בחינוך, לתעודת הוראה ולהסבת אקדמאים. במכללה מכשירים מחנכים ואנשי הוראה למגוון שכבות גיל, מהגיל הרך ועד לעל יסודי. ניתן להתמחות במגוון מקצועות ממדעי החברה והרוח וכן במדעים. בהכשרות שמים דגש על הפן הפרקטי ועל פיתוח מיומנויות מקצועיות ואישיות החשובות למורים לעתיד. כמו כן, במוסד הלימוד מעודדים ערכים של מעורבות חברתית, קהילתית וסביבתית במהלך הלימודים ואחריהם.

 

 

עוד מסלולי לימוד - מכללת אורנים