מל"ח הארץ - תואר ראשון לעוסקים בעבודה חינוכית ו / או חברתית במכללה האקדמית אורנים

שירות אישי - צור קשר
מל"ח הארץ - תואר ראשון לעוסקים בעבודה חינוכית ו / או חברתית במכללה האקדמית אורנים

מל"ח הארץ - תואר ראשון לעוסקים בעבודה חינוכית ו / או חברתית במכללה האקדמית אורנים

 

תכנית מל"ח הארץ המתקיימת במכללה האקדמית אורנים מותאמת לאנשים העובדים בתחום החינוכי והקהילתי ומעוניינים לשלב את הלימודים לתואר ראשון עם עבודתם.


בתכנית מל"ח (מנהיגות לעוסקים בחינוך) ניתן ללמוד לתואר BA או B.Ed, במתכונת המאפשרת שילוב לימודים ועבודה. כאשר הדבר מתאפשר ההוראה מתקיימת במקומות העבודה של הסטודנטים. תכנית זו מותאמת באופן אישי לצורכים וללוחות הזמנים של הסטודנטים ללימודי חינוך.

 

מה לומדים?


הסטודנטים בתכנית זו יכולים לבחור את חוג הלימוד מבין כלל החוגים בפקולטה למדעי החברה ומדעי הרוח של המכללה האקדמית אורנים ולקבל באותו חוג תעודת הוראה.


בתכנית מל"ח הארץ שואפים לתאום לפיתוח המקצועי של אנשי חינוך ולחזק את תחושת השליחות. בתכנית משולבים הדרכת הסטודנטים בעבודה בשדה, חקר אקדמי ויישום של פרויקט חינוכי במקומות העבודה.


בין מטרותיה של התכנית לאפשר לעובדים בשדה החינוכי והקהילתי לשלב בין הלימודים לבין המשך העבודה בשדה. כמו כן, שואפים לשלב את עבודתם החינוכית של הסטודנטים במערך האקדמי והפיכתה לשדה מחקר. נוסף על כך, שורפים לסייע להעמיק את עבודת המחנכים ולתרום להעצמה שלהם לקראת הובלת שינוי והשתלבות בתפקידי מנהיגות.


בתכנית סבורים כי חלק מן הסטודנטים ימשיכו את העבודה בחינוך הבלתי פורמלי, אולם חלקם יבחרו להמשיך בחינוך הפורמלי. משום כך כוללים בתכנית הכשרה לחינוך הבלתי פורמלי ובמקביל הכשרה לקראת הוראה בחינוך הפורמלי.


החוג הראשון נבחר מבין החוגים בפקולטה למדעי החברה והרוח במכללה, ובו לומדים לתעודת הוראה. כמו כן לומדים במקבץ מל"ח ובו מסתמכים על ידע והניסיון הקודם שאותו מביאים עמם הסטודנטים ומתמקדים בהעמקה של סל הכלים שברשותם, דרך סדנאות, הדרכה קבוצתית ואישית ופיתוח מודעות חברתית.

 

כמה זמן לומדים?


הלימודים בתכנית מל"ח הארץ נפרסים על פני ארבע שנים. בשלוש מתוך הסטודנטים נדרשים ליומיים של לימודים במכללה. במהלך שנת ההתנסות המעשית הסטודנטים נדרשים ליום נוסף של הוראה בשדה, במקרים בהם הדבר אפשרי התנסות זו נערכת במקומות העבודה של הסטודנטים.


כאמור, התכנית מותאמת אישית לדרישות וללוח הזמנים האישי של הסטודנטים העובדים.


בתכנית נכללים סיורים לימודיים שדרכם מעשירים את הידע שברשות הסטודנטים ומחברים בין האינטואיציה לבין תיאוריות וכן מקנים כלים פרקטיים רלוונטיים.

 

נושאי לימוד

 • מנהיגות נשית
 • הריאיון המסייע
 • מדיניות חברתית
 • תהליכים בקבוצה
 • כלים לעבודה פרטנית
 • קבוצה, ארגון וקהילה
 • עבודה עם נוער בסיכון
 • התערבות במצבי משבר וטראומה
 • ועוד

 

סגל הוראה


רכזת התכנית היא דוקטור לחינוך, מומחיותה האקדמית היא התחום ההנחייה וההדרכה. כמו כן, עוסקת בפיתוח תכניות חינוכיות פורמליות ובלתי פורמליות בתחומים כגון לקויות למידה, נוער בסיכון ועוד.


מהם תנאי הקבלה?


כדי להתקבל ללימודים יש צורך לעמוד באחת מדרישות אלה, בהתאם להנחיות משרד החינוך:

 • בגרות או מכינה בממוצע של 93 ומעלה
 • ציון משולב 540 ומעלה
 • בגרות או מכינה בציון ממוצע 88 - 92 או ציון משולב 525 - 539 ומעבר ראיון מסיל"ה.
 • כמו כן, יש לעבור ראיון קבלה חוגי לתכנית מל"ח.
 • מועמדים שאינם עומדים בתנאי הקבלה הרגילים מוזמנים לפנות למרכז הייעוץ וההרשמה באורנים ולהגיש מועמדות ללימודים ולועדת החריגים


איזו תעודה מקבלים?


בסיום תכנית זו זכאים הבוגרים לתואר ראשון B.Ed או B.A ולתעודת הוראה בהתאם למקצוע שבחרו.

 

על מוסד הלימוד


בפקולטה למדעי החברה והרוח של המכללה האקדמית אורנים פועלים חוגים רבים וביניהם אזרחות, סוציולוגיה, גיאוגרפיה, חינוך חברתי קהילתי, מזרח תיכון, לשון עברית, היסטוריה, אנגלית, אמנות ועוד. כמו כן פועלות במכללה הפקולטה לחינוך, וחוגים בפקולטה למדעי הטבע. נערכות גם תכניות מיוחדות בפקולטות השונות. המכללה ממוקמת בקריית טבעון, באזור הצפון.

עוד מסלולי לימוד - מכללת אורנים