היסטוריה של המזה"ת במכללה האקדמית אורנים

שירות אישי - צור קשר
היסטוריה של המזה"ת במכללה האקדמית אורנים

היסטוריה של המזרח התיכון במכללה האקדמית אורנים

 

במכללה האקדמית אורנים ניתן ללמוד בתכנית היסטוריה של המזרח התיכון. במסלול זה הסטודנטים רוכשים ידע נרחב אודות תולדות האזור וכן תהליכים המתחוללים בו כיום. בתכנית מכשירים מורים להשתלבות במערכת ההוראה ובשדרת הניהול בבתי ספר.


הלימודים במסלול זה מתקיימים במסגרת החוג להיסטוריה של המכללה. בלימודים בחוג זה מתמקדים בתהליכים חברתיים, תרבותיים, מדיניים, מדעיים ורעיוניים לאורך תקופות שונות בהיסטוריה האנושית. הסטודנטים מקבלים הכשרה להוראה במערכת החינוך העל יסודית, שבה יש דרישה מתמדת למורים איכותיים.

 

מה לומדים?


הסטודנטים בחוג להיסטוריה של המזרח התיכון רוכשים יידע עיוני וכלים להבנה של אזור המזרח התיכון היום, והתהליכים ההיסטוריים שהוא תוצר שלהם מבחינה מדינית, כלכלית, תרבותית וחברתית. נלמדים תהליכים בארצות השונות מן העת החדשה. הסטודנטים נחשפים לתחומים כגון היסטוריה חברתית ופוליטית של מדינות ערב וכן דנים בתולדות היחסים שבין ישראל למדינות ערב.


נוסף על כך, הסטודנטים מעמיקים בתהליכי ההכשרה ללימוד תחום המזרח התיכון ותולדותיו. הם מפתחים מיומנויות להוראת המקצוע ולמחקר עצמאי בנושאים אלה. כמו כן, הם לומדים את השפה הערבית ובוחנים נושאים מרכזיים בגיאוגרפיה של האזור.

 

 

כמה זמן לומדים?


היקפם של לימודי החינוך במכללה הוא ארבע שנים. הסטודנטים במסלול זה לוקחים חלק בקורסים עיוניים וכן בסיורים לימודיים המתקיימים ברחבי הארץ בחלק מתכנית הלימודים.


לימודי החינוך משלבים התנסויות מעשיות שבהן הסטודנטים יכולים ליישם הלכה למעשה תהליכים הנלמדים בכיתה. בשנה הרביעית לוקחים חלק בסטאז' בבתי ספר.


מהם תנאי הקבלה?


מועמדים המעוניינים להתקבל לתכנית נדרשים לעמוד באחד מבין האפשרויות המוצכות, בהתאם לתנאים המוגדרים על ידי משרד החינוך:

  • תעודת בגרות מלאה או מכינה קדם אקדמית בציון ממוצע של 93 לפחות
  • ציון משולב של 540 ומעלה, המורכב מממוצע הבגרויות המשוקלל והציון בבחינה הפסיכומטרית.
  • בגרות או מכינה בממוצע בין 88 - 92 או ציון משולב בין 525 - 539 בכפוף למעבר ראיון מסיל"ה להתאמה להוראה של משרד החינוך
  • במקרים מיוחדים ניתן להתקבל לאחר אישור ועדת חריגים, מדי שנה בסמכות הוועדה לאשר את קבלתם של עד 10 אחוזים חריגים.


איזו תעודה מקבלים?


בתום לימודיהם זכאים הסטודנטים לקבל תואר ראשון BA בהיסטוריה של המזרח התיכון וכן תעודת הוראה בהיסטוריה לבתי ספר על יסודיים (כיתות ז' - י').

 

 

מהן אפשרויות התעסוקה?


לאחר השלמת הלימודים והסטאז' ועם עמידה בכל חובות משרד החינוך, יכולים בוגרי התכנית להשתלב במערכת החינוך כמורים להיסטוריה של המזרח התיכון בבתי ספר על יסודיים. הבוגרים מבוקשים כיום על ידי מנהלי בתי הספר, רבים ביניהם מגיעים בהמשך דרכם לעמדות בכירות בהשכלה הגבוהה ובמערכת החינוך הישראלית.

 

על מוסד הלימוד


בחוג להיסטוריה של מכללת אורנים מתקיימות תכניות לימודים נוספים שבהן מכשירים מורים להשתלבות בבתי הספר ובתפקידים בכירים במערכת ההוראה. בין המסלולים המוצעים בחוג נכללים לימודי ארץ ישראל, היסטוריה של עם ישראל, היסטוריה כללית וכן מחשבת ישראל.


נוסף על כך, ניתן לבחור מבין מגוון מסלולים והתמחויות המוצעים במכללה. הסטודנטים יכולים להתמקד בשכבות גיל שונות כגון על יסודי, יסודי או חינוך לגיל הרך, וכן חינוך מיוחד. הם יכולים להתמחות במגוון מקצועות ממדעי החברה, הרוח, מדעי הטבע או מדעים מדוייקים.

עוד מסלולי לימוד - מכללת אורנים