לימודי ניהול תעשייתי עם לימודי תעודה בניהול חקלאי במכללה האקדמית ספיר

לימודי ניהול תעשייתי עם לימודי תעודה בניהול חקלאי במכללה האקדמית ספיר

לימודי ניהול תעשייתי בשילוב לימודי תעודה בניהול חקלאי במכללה האקדמית ספיר

 

המסלול אינו פעיל

 

אחד מן הענפים המשמעותיים לכלכלה הישראלית הוא תחום החקלאות. פיתוח מסיבי של ענפים חקלאיים שונים מהווה מנוע צמיחה לאזורים כפריים בארץ ובפרט לאזור הנגב. זהו תחום שמתחוללים בו שינויים רבים כדי לעמוד בהתפתחויות הטכנולוגיות האחרונות ולספק את הפתרונות היעילים ביותר.


מי שמעוניינים לנהל עסק משגשג ורווחי בתחום החקלאות נדרשים לא רק להפגין בקיאות בתהליכי הגידול והטיפול בבעלי החיים ובצומח אלא גם לשלוט במיומנויות עסקיות ופיננסיות מגוונות. במכללה האקדמית ספיר ניתן ללמוד במסלול ללימודי ניהול תעשייתי אשר משולב עם לימודי תעודה בניהול חקלאי. תכנית זו מכשירה את בוגריה להשתלבות בתפקידים בכירים בענפי החקלאות השונים. כך יכולים עובדים בתחום החקלאי לקדם את הקריירה או להקין עסקים עצמאיים משלהם.

 


תכנית הלימודים


תכנית זו משלבת בין הקנייה מיומנויות לניהול ארגונים יצרניים ועסקיים עם כישורי ניהול בתחום החקלאי. הסטודנטים לומדים על תהליכי ניהול בחברות ועל שיטות לאופטימיזציה ולבקרה בענפי הייצור. כמו כן, הם סוקרים שלל היבטים בעולם החי, הצומח והסביבה ומתוודעים לעקרונות החדשנות בתחום החקלאות לצד דיון בהתמודדות עם אתגרים עכשוויים בניהול בחקלאות.


מתכונת הלימוד


תכנית זו נפרשת על פני כשלוש שנים. שיעורים מתקיימים ביום שבועי אחד בשבוע וכן בימי שישי בשעות הבוקר. בכל שנה מתקיימים שלושה סמסטרים, כולל סמסטר בחודשי הקיץ. מסלול זה מותאם במיוחד למעוניינים לשלב לימודים עם עבודה וכך מאפשר לעובדים באזור הנגב לקדם את הקריירה במקביל ללימודיהם.


התכנית כוללת לימודים לתואר ראשון וכן קורסים שונים ללימודי תעודה שנלמדים במסגרת היחידה ללימודי חוץ והמשך של המכללה. לקראת סיום הלימודים יש לערוך פרויקט גמר בו הסטודנטים מיישמים את העקרונות לניהול תעשייתי.


נושאי הלימוד

 

 • גידולי שדה וירקות
 • ניהול משאבי אנוש
 • היבטים בקרקע ומים
 • מיקום ומערך מפעלים
 • אתגרי ניהול בחקלאות
 • אמינות ובקרת איכות סטטיסטית    
 • הגנת הצומח
 • איכות הסביבה
 • גנטיקה והשבחה
 • חדשנות בחקלאות
 • בריאות מקנה ועוף   
 • ועוד


סגל הוראה


בין המרצים בתכנית אפשר למצוא: פרופסור שמחקריו מתמקדים בסביבה ובמים וביישומים של חקר הביצועים במערכות מים; חוקרת בעלת תואר דוקטורט אשר בוחנת תהליכי הגנת הצומח ויחסי צמחים וחרקים; בעלת תואר דוקטורט שמומחית לחדשנות בענף הביוטכנולוגיה; ועוד.


על מוסד הלימוד


במסגרת לימודי ניהול תעשייתי של המכללה האקדמית ספיר, הסטודנטים יכולים לבחור בשלוש מגמות התמחות נוספות, המגמה לניהול הייצור, המגמה לניהול ביוטכנולוגיה והמגמה לניהול תהליכי מידע. כמו כן, במוסד זה פועלות עוד שלל תכניות לתואר הראשון כגון לימודי כלכלה וחשבונאות, לימודי שיווק טכנולוגי, לימודי משפטים, לימודי עבודה סוציאלית, לימודי המשאב האנושי ולימודים רב תחומיים.


תנאי קבלה


המעוניינים להתקבל נדרשים לעמוד בתנאים הבאים:

 • בגרות מלאה בממוצע של 80 ומעלה
 • ציון 65 לפחות במתמטיקה ברמת 4 יחידות לימוד בתעודת הבגרות או - בקורס מבוא למתמטיקה

 

המועמדים נדרשים לציון בפסיכומטרי או במבחן אמי"ר לצורך סיווג רמת האנגלית.

 

קבלה על תנאי: ועדת הקבלה רשאית במקרים חריגים לקבל מועמדים שאינם עומדים בתנאי הקבלה במעמד "על תנאי". אותם סטודנטים צריכים להגיע להישגים גבוהים יותר מן האחרים כדי שיוכלו לעבור בתום שנה א' למעמד "מן המניין".


* מועמדים מעל גיל 30 שאינם בעלי תעודת בגרות - נדרשים להשלמת מכינת 30+ בהיקף 180 שעות במכללת ספיר, הלימודים מהווים תחליף להצגת תעודת הבגרות. בתום המכינה מתקבלים במעמד סטודנטים מן המניין, עם זאת עליהם ללמוד את קורס הקדם מבוא למתמטיקה במהלך הסמסטר הראשון ללימודים ולהשלימו בציון 70 ומעלה.


קורס מבוא למתמטיקה: מועמדים שברשותם פחות מ - 4 יחידות מתמטיקה בציון 65 יכולים להתקבל במעמד סטודנטים על תנאי, עליהם ללמוד את קורס הקדם מבוא למתמטיקה במהלך הסמסטר הראשון ללימודים או במהלך הקיץ, ולסיימו בציון 70 לפחות.

 

מועמדים בעלי דיפלומת הנדסאי תעשייה וניהול: מועמדים שברשותם דיפלומת הנדסאי תעו"נ יכולים לקבל פטור עד 30 נק"ז. מועמדים בעלי דיפלומת הנדסאים אחרים זכאים לפטורים עד 21 נק"ז, ובהתאם למקצועות הנלמדים. תוקפה של התעודה הוא עד 6 שנים אקדמית או כפי שנקבע על ידי מל"ג מעת לעת.


* על פי הנחיות מל"ג, מספר המתקבלים החריגים לא יעלה על 10% מתוך כלל המתקבלים בכל שנה.

 

תעודה


לסטודנטים אשר עומדים בהצלחה בכל הדרישות במסלול מקבלים תואר ראשון בניהול תעשייתי וכן תעודת גמר קורס ניהול חקלאי מטעם המכללה האקדמית ספיר.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית ספיר