קורס מנהל עבודה בבניין במכללה האקדמית ספיר - המרכז ללימודי חוץ

שירות אישי - צור קשר
קורס מנהל עבודה בבניין במכללה האקדמית ספיר - המרכז ללימודי חוץ

קורס מנהלי עבודה בבניין במרכז ללימודי חוץ והמשך של המכללה האקדמית ספיר

 

אהבת פועלי בניין

 

לענף הבנייה יש חשיבות רבה בהתפתחות המשק בישראל והוא נחשב לאחד הגורמים אשר יש להם השפעה רבה על קצב הצמיחה שלו. זאת אפשר להבין מכותרות העיתונים אשר עוסקות שוב ושוב בנדל"ן וביזמות הבנייה בהקשר של הכלכלה בארץ. חוק התכנון והבנייה בישראל דורש שבכל אתר בנייה יהיה מנהל עבודה מוסמך אשר אחראי על תכנון תכניות הבנייה לפי תכניות מתאר הנדסיות וכן הוא אחראי על צוות העובדים ועל כן תפקידו לשמור על הרווחה ועל הבטיחות שלהם.

 

לאור השילוב של שתי עובדות אלה, ישנו ביקוש הולך וגובר למנהלי עבודה מוסמכים ומיומנים. לפי דבריהם של התאחדות בוני הארץ, הארגון שמאגד את הקבלנים, כיום ישנו מחסור של בין 3,500 ל - 5,000 מנהלי עבודה באתרי הבנייה בארץ.

 

עבודה באתרי בנייה כרוכה בסיכונים רבים, הן מבחינת צוות העבודה והן מבחינת האנשים שיאכלסו את המבנה בתום הבנייה. לכן, עבודתם של מנהלי העבודה כרוכה באחריות רבה ובחשיבה לטווח ארוך המביאה בחשבון את כל הסיכונים האפשריים.

 

תכנית הלימודים

 

קורס מנהלי עבודה בבניין ביחידה ללימודי חוץ והמשך של המכללה האקדמית ספיר מקנה לסטודנטים את כל הידע הנדרש לעבודה בטוחה ואחראית בתחום הבנייה. הסטודנטים לומדים את הפן התיאורטי של המקצוע לצד הפן המעשי שלו אשר יחד מאפשרים לנהל מיזמי בנייה ביעילות ובחכמה. הסטודנטים לומדים על העבודה בשטח מתוך ראייה כוללת ושמירה על חיי העובדים. על כן, הם לומדים על הליכי בנייה, על המערכות הקשורות לה, על ניהול צוותי עובדים מתוך שמירה על תקנות הבנייה ועל נהלי הבטיחות. כמו כן, ישנו דגש רב על אתיקה מקצועית ועל בנייה ירוקה.

 

תכנית הלימודים בנויה מארבע חטיבות לימוד – מקצועות תשתית, תורת המקצוע, מקצועות תומכים וכישורי עבודה, אלה מכינות את הסטודנטים לבחינות ההסמכה החיצוניות של משרד העבודה והרווחה הבודקות את הידע המקצועי על התחומים השונים של עבודה בבניין, כמו תורת הבנייה, קריאה והבנה של תכניות אדריכליות, קריאה והבנה של תכנית יסודות, קריאה והבנה של תכניות קונסטרוקציה, יציבות מבנים וחומרי בניין ובטיחות למנהלי עבודה.


מתכונת הלימוד

 

היקף הקורס הוא 560 שעות לימוד אקדמיות הנפרשות על פני 112 מפגשים. השיעורים מתקיימים שלוש פעמיים בשבוע – פעמיים בשבוע בשעות הערב ואחת לשבוע ביום שישי בשעות הבוקר. מתכונת הלימוד כוללת שיעורים עיוניים, שיעורים מעשיים וסיורים באתרי בנייה.

 

נושאי לימוד

 

 • ניהול עובדים
 • יציבות מבנים
 • חישוב כמויות
 • כלים וציוד בנייה
 • טופוגרפיה ומדידות
 • קריאת תכניות בניה    
 • ארגון אתר
 • דיני עבודה
 • ניהול הביצוע
 • תחשיב מחיר
 • עבודה בגובה    
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

המרכז ללימודי חוץ והמשך של המכללה האקדמית ספיר פותח את שעריו בפני מי שמעוניין ללמוד, לרכוש ידע ומקצוע מעשי שיאפשר לו לפתח את הקריירה. מסלולי הלימוד של היחידה משלבים תיאוריה עם פרקטיקה, כך תלמידי היחידה רוכשים ארגז כלים עשיר וניסיון יישומי לפני היציאה לשוק העבודה. היחידה מציעה מגוון רחב של תכניות לימוד ובהן קורס ניהול אבטחת איכות, קורס חשמלאי מוסמך, קורס מנהלי עבודה בתעשייה וקורס הכשרת דירקטורים.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים לקורס מנהלי עבודה בבניין צריכים להיות בוגרי עשר שנות לימוד, מועמדים ללא דרישה זו יכולים להתקבל על סמך מבחן ידעה בהבנה והבעה של מתמטיקה ברמה זהה. כמו כן, על המועמדים להציג אישור מקבלן על התנסות מעשית וזמן עבודה בתחום הבניין לפי אחת מהדרישות הבאות –


התנסות מעשית של 18 חודשים בתחום ניהול עבודה, לרבות התנסות מעשית בחברה קבלנית ג'1 ומעלה בתחום השלד במיזם בנייה בהיקף של 1000 מ"ר, או התנסות מעשית של 12 חודשים בחברה קבלנית ג'3 ומעלה בתחום השלד במיזם בנייה בהיקף של 2500 מ"ר.

 

המעוניינים להשתתף בקורס ללא ניסיון מעשי יכולים להתקבל על סמך ועדת קבלה אשר כוללת ריאיון אישי ובחינת ידע הבודקת את כישוריו בתחום ניהול עבודה, בטיחות ועבודת שלד.

 

 

תעודה

 

כדי לקבל את תעודת הגמר על משתתפי הקורס להיות נוכחים בכ - 85% מהשיעורים ולעבור את בחינות הגמר הפנימיות ואת בחינות הגמר החיצוניות. כמו כן, עליהם להתנסות בתשעה חודשים של סטאז' שלאחריו יש לעבור בחינת גמר שבעל פה. משתתפי הקורס שסיימו כל חובות אלה מקבלים תעודת גמר "מנהל עבודה בבניין" מטעם המרכז ללימודי חוץ והמשך של המכללה האקדמית ספיר באישור משרד העבודה והרווחה.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית ספיר