קורס מנחה ללמידה התנסותית בטבע במכללה האקדמית ספיר - לימודי חוץ

שירות אישי - צור קשר
קורס מנחה ללמידה התנסותית בטבע במכללה האקדמית ספיר - לימודי חוץ

קורס מנחה ללמידה התנסותית בטבע ODT במכללה האקדמית ספיר - המרכז ללימודי חוץ והמשך

 

במכללה האקדמית ספיר - המרכז ללימודי חוץ והמשך מתקיים קורס מנחה ללמידה התנסותית בטבע. בקורס מקבלים הכשרה לניהול קבוצות עבודה בטבע עם מגוון של אוכלוסיות ובמרחבים שונים.


ענף הלמידה ההתנסותית בטבע מבוקש מאוד בארץ ובעולם והצורך בו רק התחדד בתקופת הקורונה. כיום קיים צורך רב באנשי מקצוע שיכולים לתכנן, להנחות ולהוביל פעילויות חוץ בטבע. הפעילויות יכולות להתקיים במגוון מסגרות כגון בקבוצות עסקיות וארגוניות, במסגרות חינוך, טיפול וקהילה. בעקבות המצב הביטחוני עולה צורך משמעותי באנשי המקצוע באזור דרום הארץ, לצורכי פיתוח חוסן בקהילה ולהתערבות בזמן אמת.


רכזי הקורס מסייעים למשתתפים בשילוב תעסוקתי וביצירה של נטוורקינג עם עמותות, ארגונים ועסקים רלוונטיים.


הקורס כולל מספר שעות המוכרות לצורכי הביטוח.

 

מה לומדים?


מטרת הקורס היא הכשרת מנהלי קבוצות לעבודה בטבע ובמרחבים מגוונים. במהלכו נחשפים למרחבי עבודה שונים ולוקחים חלק בימי שיא ובהם סדנה בגובה, סדנה ימית וכן סדנה בהיקף יומיים בצפון הארץ שבה מתמקדים בחוויית "סולו".


משתתפי הקורס לומדים על תרגילי Outdoor ומכירים טכניקות לעבודה עם יחידים ועם קבוצות, במגוון גילים ואוכלוסיות. כמו כן, הם רוכשים כלים לפיתוח חוסן ברמה הקבוצתית והאישית. הם מתנסים במגוון המודלים הנלמדים ולומדים כיצד ליישם אותם בפועל באוכלוסיות שונות בעתיד.


נוסף על כך, בקורס מיישמים שיטה יפנית לבניית מסוגלות וחוסן ששמה "אמבטיית יער". בגישה זו משתמשים באלמנטים המרפאים של עצים ומתרגלים העצמה של תהליכי העבודה בטבע.

 

כמה זמן לומדים?


היקף הקורס 15 מפגשים. במהלך התכנית משולבת סדנה שאורכה יומיים בצפון הארץ. כמו כן, משולבות סדנאות שיא במרחבים שונים כגון ביערות, מצוקים ובים. המפגשים מתקיימים בימי שישי, בשעות הבוקר.

 

 

נושאי לימוד


בין הנושאים הנלמדים במהלך הקורס נכללים:

 • אמון וגיבוש
 • אמבטיית יער
 • עיבוד החוויה האתגרית
 • תרגילים מבוססי מטרה
 • ניהול סיכונים רגשי ופיזי
 • מודלים של מסוגלות וחוסן
 • בניית והגשת הצעות מחיר
 • הנחיית קבוצות לעבודה בטבע
 • מיפוי ובניית פעילות אתגרית בסביבה פתוחה
 • היסטוריה ופילוסופיה של הלמידה ההתנסותית
 • ועוד

 

סגל


המנהל האקדמי של הקורס הוא בעל ניסיון בהכשרת מנחים ללמידה התנסותית בטבע. הוא מייסד שותף של חברה לפיתוח חוסן קהילתי בעזרת פסיכולוגיה חיובית. בעל תואר שני בלמידה התנסותית ובטיפול בהרפתקה.


רכזת הקורס היא מנחת קבוצות בעלת ניסיון בהנחיית צוותים בבניית תכניות לימוד למסגרות חינוך פורמלי ולא פורמלי בדגש על סביבה וטבע. כמו כן, עוסקת בהובלת מסעות נשים ותהליכים בטבע. בעלת תואר ראשון בגיאוגרפיה וכלכלה.

 

מהם תנאי הקבלה?


קהל היעד של הקורס כולל מורים ומחנכים, יועצים חינוכיים, מדריכי נוער בקהילות, מנהלים בחינוך משלים במושבים ובקבוצים, עובדים סוציאליים, מנהלי הדרכה, מורי דרך, עובדים במערכת הביטחון, רכזי טיולים ואנשי שטח בסקטור הפרטי.


כדי להתקבל, יש לעמוד בתנאי הקבלה הבאים:

 • מעבר ראיון באופן טלפוני או בזום
 • בריאות תקינה והצגת אישור רפואי

 

איזו תעודה מקבלים?


על בוגרי הקורס לעבור מבחן עיוני ומעשי ולעמוד בכל הדרישות הלימודיות. מי שמשלימים את כל חובותיהם זכאים לקבל תעודה רשמית המוכרת בביטוח.

 

על מוסד הלימוד


במרכז לייעוץ והנחייה של המרכז ללימודי חוץ והמשך מתקיימים לימודי תעודה נוספים בתחומים כגון גישור, גישור משפחתי, הנחיית קבוצות, מדריכי הורים, קואצ'ינג המשולב ב - NLP ועוד. במוסד הלימוד ניתן למצוא הכשרות לתעודה במגוון ענפים נוספים כגון תרפיה, עיצוב, חשבונאות, ניהול, חינוך ועוד.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית ספיר