הסבת אקדמאים להוראת ביולוגיה וטבע במכללת לוינסקי - תעודת הוראה

שירות אישי - צור קשר
הסבת אקדמאים להוראת ביולוגיה וטבע במכללת לוינסקי - תעודת הוראה

הסבת אקדמאים להוראת טבע וביולוגיה - מכללת לוינסקי לחינוך - תעודת הוראה

 

טבע שני

 

טבע וביולוגיה הם שני תחומים הנכנסים תחת הדיסציפלינה של מדעי החיים, אלה עוסקים בחקר תהליכי החיים על סוגיהם השונים – מבנה הצמח, התפתחות של בעלי חיים, יחסי גומלין בין יצור חי למשנהו ובין בעלי חיים, בני אדם והטבע הסובב אותם. תחום אקדמי זה מזכה את ישראל בהכרה בינלאומית בזכות שלל פיתוחים ותגליות המקדמות את ההבנה האנושית של הטבע ואת הדרכים שבהם ניתן להיעזר בו מצד אחד ולהציל אותו מטעויות האדם מצד שני.

 

הצלחה זו אינה מגיעה יש מאין, היא תוצר של השקעת משאבים רבים ושל חינוך ברמה גבוהה עוד בגילים צעירים. רק כך אפשר לייצר את דור העתיד של החוקרים ושל המדענים, האנשים אשר בכוחם יהיה לקחת את התחום צעד אחד קדימה.

עם זאת, מצב החינוך בישראל טעון שיפור, מורים רבים אינם מקבלים את ההכשרה הנדרשת ללמד ולחנך ותלמידים רבים אינם זוכים לממש את הפוטנציאל הלימודי שלהם. על כן, ישנה דרישה הולכת וגוברת למורים איכותיים, שלהם רקע אקדמי ומשכך גם את הידע התיאורטי בתחום וגם את האהבה למקצוע שמשכה אותם אליו מלכתחילה.

 

תכנית הלימודים

 

הסבת אקדמאים להוראת טבע וביולוגיה במכללת לוינסקי לחינוך מקנה ידע מעשי ותיאורטי להוראת תלמידים בבית ספר יסודי ועל יסודי בתחום המדעים. הסטודנטים לומדים את יסודות החינוך וההוראה בדגש על קידום נושאים בוערים בתחום הטבע והביולוגיה, כמו אקולוגיה, איכות הסביבה וחינוך לבריאות.

 

הסטודנטים במסלול הסבת האקדמאים לומדים על טכנולוגיות למידה חדשניות ומתנסים בהן, הם דנים בסוגיות עכשוויות בתחום המדעים, הטבע והביולוגיה מתוך נקודת מבט ביקורתית אשר מעודדת אותם לפתח כישורי מחקר שיסייעו להם בעבודתם כמורים. כמו כן, הסטודנטים מעורבים ויוזמים מיזמים סביבתיים חשובים, כמו תחזוקה של גינה אקולוגית, שיקום בריכת חורף בשיתוף פעולה עם בתי ספר מהסביבה, מעקב אחר עופות המים ובעלי החיים הניזונים ממנה וכדומה.

 


תכנית הלימודים בנויה משלוש חטיבות עיקריות –

 

 

 • לימודי חינוך – בלימודים אלה הסטודנטים רוכשים את הכלים ואת המיומנויות הנדרשות בחינוך ילדים. חטיבה זו כוללת נושאים כמו סוציולוגיה, פסיכולוגיה, פילוסופיה של החינוך, תכנון לימודים, הערכת תלמידים ותיאוריות למידה.

 

 • לימודי טבע וביולוגיה – בלימודים אלה הסטודנטים מתעמקים בהוראת טבע ובהוראת הביולוגיה לתלמידים בגילים השונים, הם לומדים כיצד מנגישים את התחום לילדים ומנחילים להם אהבה ועניין למקצוע. כמו כן, חטיבה זו כוללת התמקדות בתחומים שאותם לומדים בבתי הספר, כמו בוטניקה, זואולוגיה, גוף האדם ומדעי הצמח.

 

 • הכשרה מעשית – בלימודים אלה הסטודנטים משתלבים בבתי ספר, צופים בשיעורים, לומדים לבנות שיעורים ומערכי לימוד ומלמדים הלכה למעשה. ההכשרה מאפשרת לסטודנטים להיכנס למערכת החינוך באופן הדרגתי, להכיר אותה מקרוב ולגבש את אופיים כמורים וכמחנכים. ההכשרה נעשית בליווי הסגל המקצועי של המכללה.

 

מתכונת הלימוד

 

התכנית להסבת אקדמאים להוראה נמשכת בין שנה לשנתיים, בכפוף לרקע הקודם של הסטודנט. מתכונת הלימוד כולל קורסים עיוניים בחינוך, קורסים בתחום הטבע והביולוגיה, מעבדות וסיורים. כמו כן, הסטודנטים משתתפים בהתנסות מעשית בבתי ספר ובתום הלימודים עליהם להתמחות בסטאז' מעשי.

 

נושאי לימוד

 

 • פיזיולוגיה של הצמח
 • מבנה התא
 • אסטרונומיה וחקר החלל
 • חסרי חוליות
 • אקולוגיה ואיכות הסביבה
 • מבוא לגנטיקה
 • ביוטכנולוגיה והנדסה גנטית
 • חינוך לבריאות
 • גורמי מחלות ומניעת תחלואות
 • מושגי יסוד בפיזיקה   
 • תופעות ייחודית של עולם הצומח    
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

מכללת לוינסקי לחינוך היא מוסד להשכלה גבוהה המתמקד בתחום ההוראה, החינוך והכשרת מורים. מסלולי הלימוד של המכללה מושתתים על ערכים חברתיים, אם מהפן המקומי ואם מהפן האוניברסלי, וכן הם מותאמים לצורכי התלמידים בישראל ולדרישות של משרד החינוך. בין תכניות הלימוד של המכללה אפשר ללמוד הסבת אקדמאים להוראת מתמטיקה, הסבת אקדמאים להוראת ספרות, הסבת אקדמאים להוראת לשון והסבת אקדמאים להוראת אנגלית.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים להסבת אקדמאיים להוראת טבע וביולוגיה צריכים להיות בעלי תואר ראשון ממוסד אקדמי המוכר למועצה להשכלה גבוהה בממוצע ציונים 80 לפחות, מועמדים שלהם תואר ראשון בתחום המדעים המדויקים או מדעי החיים נדרשים לממוצע ציונים 75 ומעלה. מועמדים שלהם תואר אקדמי מוכר מחו"ל צריכים להציג אישור שקילה וציון 125 ומעלה במבחן יע"ל. כמו כן, עליהם להשתתף בקורס עולים בהיקף של 4 שעות שנתיות.

 

תעודה

 

סטודנטים שעומדים בכל דרישות הלימודים ומסיימים את ההכשרה המעשית מקבלים תעודת הוראה בטבע ובביולוגיה מטעם מכללת לוינסקי לחינוך.

למידע נוסף לחצו: מכללת לוינסקי לחינוך
עוד מסלולי לימוד - מכללת לוינסקי לחינוך