מכללת אתגר באר שבע

שירות אישי - צור קשר
מכללת אתגר באר שבע

מכללת אתגר לטכנולוגיה והנדסה - באר שבע

 

אודות מוסד הלימוד


מכללת אתגר באר שבע מתמקדת במקצועות ההנדסה והטכנולוגיה והיא מפעילה תכניות ללימודי הנדסאים ולהכשרת טכנאים. מוסד זה נוסד לפני כארבעים שנה על ידי הסתדרות ההנדסאים והטכנאים, גוף הפועל לקידום המקצועות הטכנולוגיים בישראל ושואף לקדם את זכויותיהם ומעמדם המקצועי של הנדסאים וטכנאים. באמצעות מסלולי הלימוד הפועלים במכללה, שואפים בהסתדרות ההנדסאים להעניק לסטודנטים כלים פרקטיים להשתלבות בתעשייה וכך להכשיר דור של הנדסאים וטכנאים מיומנים שיוכלו לקדם את המשק הישראלי.

 

בשלוחת באר שבע של המכללה פועלים מסלולי לימוד בכמה מוקדים. ניתן ללמוד בבית הספר להנדסאים וכן בבית הספר לטכנאים. לימודי ההנדסאים של המכללה פותחו על ידי חוקרים ומהנדסים מנוסים מהתעשייה בשיתוף מומחים ממה"ט - המכון הממשלתי להכשרה במדע ובטכנולוגיה, שהוא הגוף האחראי על תכניות הכשרת ההנדסאים בישראל. תכניות אלה מאפשרות לקבל דיפלומת הנדסאי, שמקנה אפשרות הרשמה במרשם ההנדסאים וקבלה של תעודה שבעזרתה ניתן להתמודד על מכרזים במגזר הממשלתי ולהצטרף להסתדרות ההנדסאים.


הכשרות הטכנאים במכללת אתגר באר שבע מקנות מענה לצורך ניכר בטכנאים בסקטור הפרטי והציבורי כאחד. בוגרי הלימודים יכולים להשתלב במעבדות, במפעלים, בארגוני הייטק ובעוד שלל מסגרות ואף לפתוח עסקים עצמאיים משלהם בתחום הטכני. בדומה למסלולי הלימודים להנדסאים, גם תכניות הטכנאי מפוקחות על ידי מה"ט והן מכינות לקראת מבחני ההסמכה לטכנאים. הקורסים מתקיימים במסלולים גמישים שיכולים להתאים גם לאנשים עובדים שמעוניינים לשלב את ההכשרה עם הקריירה כדי לקדם עצמם מבחינה מקצועית. המכללה מאפשרת לבחור בין קורס בוקר לקורס ערב או קורסים משולבים..

 

היכן לומדים?

 

שלוחת באר שבע של מכללת אתגר ממוקמת ברחוב הפלמ"ח 127.


מסלולי לימוד במכללה

 

לימודי הנדסאי

 • לימודי הנדסאי מכונות - לימודי הנדסאי מכונות מאפשרים לסטודנטים לקבל הכשרה להשתלבות בתעשיות טכנולוגיות חיוניות ומתקדמות. תחום המכונות הוא אחד הענפים המבוקשים בתעשייה הישראלית וקיים בו היום מחסור בהנדסאים רבים. במהלך לימודי ההנדסאי הסטודנטים בוחנים את שלל השלבים בתהליכי עבודה בתעשיית המכונות, מתפעול המכונות ופיקוח על הייצור וכלה באחזקה שוטפת של המערכות המכניות. הם מכירים רכיבים במערכות המכניות כגון כלים כבדים, מכונות ומנועים ולומדים כיצד לפתח, לעצב ולתכנן אותן באופן מקצועי. לאורך הלימודים הם עוסקים בנושאים כגון מכניקה, עיבוד אנרגיה וייצור ממוחשב ורוכשים הבנה גם בתחומים כגון רובוטיקה, בקרת איכות בתעשייה, ומחקר במכשור זעיר או מכניקה כבדה. הלימודים גם כוללים תרגולים מעשיים רבים ועבודה במעבדות במסגרתן מכירים חומרים ותהליכי עיבוד מקצועיים.

 

 • לימודי הנדסאי תעשייה וניהול - סטודנטים בתכנית ללימודי הנדסאי תעשייה וניהול רוכשים ידע הנדסי וכן הבנה בתחומים במדעי החברה כגון ניהול וכלכלה. הם מעמיקים במגוון תהליכים מקצועיים בתעשייה ולומדים כיצד ניתן לשפר ולייעל אותם כדי להוזיל עלויות ולהגדיל פריון בחברות תעשייתיות ועסקיות. הלימודים כוללים התמקדויות בתחומים כגון מערכות ייצור ולוגיסטיקה, שיש להם ביקוש בתעשייה ויכולים לסייע בהשתלבות הבוגרים בארגונים שונים. המסלול מקנה כלים לקבלת החלטות ניהוליות, כלכליות, מדעיות וטכנולוגיות ומכין את הסטודנטים לקראת עבודתם בתעשייה בהמשך הדרך. הלימודים מכינים את הסטודנטים לשלל אפיקים מקצועיים בתעשייה כגון במגזר הממשלתי, בתחום הייצור והרכש, בחברות פרטיות ובמוסדות בתחום הפיננסי. בין התחומים שבהם יכולים הבוגרים לעסוק נכללים ניהול שירות, ניהול רכש, הנדסת ייצור, ניהול ייצור ואפיקים נוספים.

 

 • הנדסאי בניין - לימודי הנדסאי בניין (הנדסה אזרחית) חושפים לכללי התכנון והבנייה, לתורות בנייה חדשניות ועדכניות, ולשינויים טכנולוגיים רלוונטיים לענף. הלימודים מתקיימים במסלול בוקר, שהיקפם שלוש שנים (שישה סמסטרים), או במסלול ערב שהיקפו שלוש שנים (שישה סמסטרים). נוסף על דיפלומת ההנדסאי, ישנה אפשרות לשלב לימודי תעודה לצורך קבלת דיפלומת ממונה בטיחות בבנייה.

 

 • הנדסאי תוכנה - לימודי הנדסאי תוכנה מכשירים את הסטודנטים להשתלבות בתפקידים מגוונים בתעשיית ההייטק. נרכש ידע נרחב בפיתוח אפליקציות, כתיבת קוד בפלטפורמות שונות, ואלגוריתמיקה. בין היתר, לומדים על פיתוח פול סטאק, ג'אווה, C#, ועוד. נוסף על דיפלומת ההנדסאים מטעם מה"ט, מוענקת גם תעודה מטעם חברת סיסקו.

 

 • הנדסאי חשמל - הסטודנטים בתכנית לימודי הנדסאי חשמל מפתחים מיומנויות מתקדמות בכל הנוגע לתחזוקה ותכנון של מערכות אנרגיה חשמליות בתעשייה, בהתאם לסמכויות הביצוע והתכנון ככתוב בחוק. הלימודים מוצעים במסלול בוקר (שהיקפו שנתיים), או במסלול לימודי ערב (שהיקפו שלוש שנים).
   

לימודי טכנאי מוסמך

 • קורס טכנאי מכונות - במכללה ניתן ללמוד בקורס טכנאי מוסמך במגמת מכונות. הקורס חושף את הסטודנטים למגוון רחב של טכנולוגיות ייצור מכניות בתעשייה ובמהלכו לומדים כיצד לתכנן, להפעיל ולתחזק את המערכות המתקדמות הללו במפעלים ומוסדות. במהלך הקורס משולבת עבודה מעשית במעבדות וכן סדנאות שונות שחושפות את הסטודנטים לאתגרים מעשיים מן התעשייה. הקורס מכין את המשתתפים לכמה מבחנים מטעם מה"ט, במקצועות חוזק חומרים ופרקי מכונות, תורת החומרי וטכנולוגיות ייצור.

 

 • קורס טכנאי תעשייה וניהול - קורס טכנאי תעשייה וניהול מעניק למשתתפיו ידע נרחב בתחום הטכנולוגי וכן בתחום העסקי והניהולי. הוא כולל מגוון של נושאים חשובים בתעשייה, כגון ניהול לוגיסטי, אבטחת איכות, ניהול מערכות ייצור וניהול מחסנים. דרך הכלים השונים הנכללים בקורס המשתתפים לומדים ע תהליכים לייעול תהליכי עבודה במסגרות עסקיות ותעשייתיות. סטודנטים במסלול זה יכולים להתמקד בתחום הלוגיסטיקה ולרכוש כלים לניהול לוגיסטי יעיל של ארגונים ומפעלים. הקורס גם כולל הכנה לקראת מבחני ההסמכה לקבלת דיפלומת "טכנאי מוסמך".

 

 • טכנאי חשמל - קורס זה מכשיר טכנאים מוסמכים לתיקון, תחזוקה, תכנון, ותפעול של מערכות חשמל והספק בתעשייה. היקפם של לימודי הטכנאים במגמה זו הינו שנתיים, הלימודים משלבים סדנאות מעשיות ותרגולים במעבדות חשמל מתקדמות.

 

 • טכנאי תוכנה - לימודי טכנאי תוכנה מתקיימים בהתמחות דאטה סיינס, אוטומציה, או Embedded. הלימודים שמים דגש על רשתות תקשורת של חברת סיסקו, ומכשירים את הסטודנטים לתחזוקה ולעדכון מערכות. ניתן לבחור בין מסלול בוקר שהיקפו שנה אחת, לבין מסלול ערב שהיקפו שלוש שנים.

 

 • השלמה מטכנאי להנדסאי - בוגרי לימודי הטכנאי במגמות: תעשייה וניהול, חשמל, או מכונות, יכולים ללמוד בתכנית השלמה ייעודית לצורך קבלת דיפלומת הנדסאי המוכרת על ידי מה"ט. במסגרת זו מבצעים פרויקט גמר יישומי.

 

עוד מסלולי לימוד - מכללת אתגר