מכללת אתגר

שירות אישי - צור קשר
מכללת אתגר

מכללת אתגר - מכללה לטכנולוגיה והנדסה


על מוסד הלימוד


אתגר היא מכללה ללימודים טכנולוגיים אשר הוקמה בשנת 1972. במכללה זו ניתן ללמוד בתכניות רבות ללימודי הנדסאים, קורסים להכשרת טכנאים ולימודי תעודה בענפים מבוקשים בתעשייה. מוסד הלימוד הוא יחידת סמך של הסתדרות ההנדסאים והטכנאים, גוף שאחראי על קידום מעמדם של העוסקים במקצועות הטכנולוגיים בארץ.


תכניות הלימודים במכללה מוכרות על ידי מה"ט - המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע. הן מכינות את התלמידים לקראת מבחני ההסמכה הממשלתיים שעורך גוף זה להכשרתם של הנדסאים וטכנאים. לימודי התעודה במכללת אתגר מכינים לקראת מבחני הסמכה של גופים כגון משרד העבודה והרווחה ולשכת רואי החשבון.

 

 

מטרת המכללה הינה לספק הכשרה מקצועית מעשית ומכוונת תעשייה, המכללה מתמקדת בהקניית כלים מקצועיים, אשר רלוונטיים לשוק העבודה המתפתח. ההכשרות במכללה מתקיימות במתכונת מעשית, המקנה ראייה מקצועית נרחבת והיכרות ישירה עם תחומי העיסוק. התכנים הנלמדים מתעדכנים באופן שוטף, לפי הסטנדרט בשוק, כדי לכוון את הבוגרים להשתלבות בתעסוקה.

 

המכללה מקיימת שיתופי פעולה וקשרי גומלין עם תעשיות, מפעלים וארגונים בשוק העבודה. כמו כן, למוסד הלימוד ניסיון בהכשרה פנים ארגונית, ובין לקוחותיה רשויות מקומיות, חברות ממשלתיות, וחברות טכנולוגיות מן התעשיות הביטחוניות.

 

 • סגל מרצים: סגל המרצים של מכללות אתגר הינו מיומן, בעל ניסיון בתחום המקצועי, ובעל ניסיון והיכרות אישית עם התעשייה. המרצים מורשים להוראה מטעם משרד החינוך.

 

 • תמיכה פדגוגית: הסטודנטים מקבלים תמיכה מקצועית מסגל ההוראה, בעזרת אתר מלווה לקורס, ומערכת ללמידה מתוקשבת. מכללת אתגר מיישמת מערך למידה מקוונת, בסביבת MOODLE להנגשה דיגיטלית של מערכי שיעור. מערכת זו מאפשרת לסטודנטים ליצור קשר ישיר עם המרצים, לקבל גישה לקבצי תרגול, ולהגיש מטלות.

 

 • ספריה דיגיטלית: המכללה מספקת ספריה מקוונת בסביבת MOODLE, אשר מספקת גישה לקבצי הלימוד ולחומרי הלימוד בכל עת. מאגר מידע זה מהווה נבדך משלים בהכשרתם של הסטודנטים, ומספק להם ידע עדכני ומהימן.


שלוחות מוסד הלימוד


למכללת אתגר מספר שלוחות בפרישה ארצית, שלוחות אלה כוללות:

 

 • מכללת אתגר חיפה - שלוחה זו ממוקמת במתחם צ'ק פוסט בחיפה, ברחוב שלמה בן יוסף 6, ובה ניתן ללמוד במגוון תכניות ללימודי הנדסאים, טכנאים ותעודה.

 

 • מכללת אתגר ירושלים - שלוחת ירושלים של מכללת אתגר, הממוקמת ברחוב סוקולוב 15, מאפשרת לתושבי ירושלים וסביבתה ללמוד במגוון תכניות הנדסאי, טכנאי ותעודה.

 

 • מכללת אתגר תל אביב - סטודנטים בשלוחת תל אביב של מכללת אתגר יכולים ללמוד בתכניות הנדסאי או טכנאי. השלוחה ממוקמת ברחוב דוד חכמי 15.

 

 • מכללת אתגר באר שבע - מכללת אתגר באר שבע, הממוקמת ברחוב הפלמ"ח 127, עורכת מסלולי טכנאי והנדסאי בתחום המכונות ובענף התעשייה והניהול.

 

מסלולי לימוד במכללה


במכללת אתגר ניתן ללמוד במגוון רחב של תכניות לימודים. היא מציעה מסלולי הנדסאי המוכרים על ידי מה"ט, תכניות להכשרת טכנאים מטעם מה"ט וכן לימודי תעודה. נוסף על כך, המכללה מאפשרת לטכנאים שמעוניינים בכך להשלים את הכשרתם להסמכת הנדסאי, על ידי לימוד במסלול ייעודי להשלמה מטכנאי להנדסאי.


אלה הם מסלולי הלימוד שנערכים במכללת אתגר. לתשומת לבכם, המסלולים אינם מתקיימים בהכרח בכל שלוחות המכללה -


לימודי הנדסאים


מכללת אתגר עורכת תכניות שונות ללימודי הנדסאי, כגון לימודי הנדסאי חשמל, לימודי הנדסאי תעשייה וניהול ולימודי הנדסאי מכונות. לימודי הנדסאים מתקיימים לרוב במסלולי בוקר או במסלולים משולבים לבחירת הסטודנטים מה שמסייע להם להתאים את הלימודים לשילוב עם עבודה. היקפם של הלימודים נע בין שנתיים ושלוש שנים. דיפלומת ההנדסאים שמוענקת בסיום התכניות הללו מוכרת על ידי מה"ט והיא מאפשרת לבוגרים להירשם בפנקס ההנדסאים ולהצטרף להסתדרות ההנדסאים.

 

 

 • הנדסאי תעשייה וניהול - לימודי הנדסאי תעשייה וניהול מאפשרים לסטודנטים להכיר מקרוב שלל שיקולים ניהוליים, כלכליים, טכנולוגיים ופיננסיים מהותיים מן התעשייה. הלימודים מתקיימים בהתמחויות שונות שנוגעות לתחומים מבוקשים במשק. במהלך הלימודים מעמיקים בטכניקות לייעול תהליכים ולהגדלת תפוקה ופריון בארגונים.

 

 • הנדסאי חשמל - במהלך לימודי הנדסאי חשמל מעמיקים בתהליכי תכנון ותחזוקה של מתקנים ומערכות אנרגיה בתעשייה. הלימודים מכינים לקראת קבלת דיפלומת ההנדסאים וכן לקבלת רישיון חשמלאי.

 

 • הנדסאי מכונות - תכנית הנדסאי מכונות מכשירה את הסטודנטים להשתלבות בתפקידים משמעותיים בתעשייה. הלימודים שמים דגש על התפתחויות עדכניות בתעשייה המכנית, לרבות המעבר למערכות מכטרוניות ושילוב יישומי תיב"מ לתכנון ממוחשב. הלימודים כוללים מעבדות שבהן מכירים מקרוב סוגיות ברובוטיקה, בהרכב ובתכונות חומרים ובמערכות מכניות בתעשייה.

 

 • הנדסאי בניין - לימודי הנדסאי בניין (אזרחי) מקנים כלים להתמודדות עם אתגרים בתחום הבנייה, ופותחים דלת לקריירה מבוקשת ומאתגרת. בתום שנת הלימודים הראשונה, ניתן לקבל תעודת מנהלי עבודה בבניין, לאחר מעבר בחינות של האגף להכשרה מקצועית במשרד העבודה. הלימודים מתקיימים במסלול בוקר, או במסלול ערב. היקף הלימודים שלוש שנים.

 

 • הנדסאי תוכנה -  לימודי הנדסאי תוכנה מקנים כלים מעשיים להשתלבות בתעשיית ההייטק ובחברות בתעשייה. הלימודים כוללים הכשרה בתחומי המחשבים והתכנות. סטודנטים המעוניינים בכך יכולים לקחת חלק בהדרכה מקצועית לקרת הגשה לבחינות ההסמכה של חברת סיסקו, לקבלת תעודת CCNA. ניתן ללמוד במסלול בוקר שאורכו שנתיים, או במסלול ערב שאורכו שלוש שנים.

 

לימודי טכנאים


קורסים להכשרת טכנאים אשר מתקיימים במכללת אתגר מותאמים לדרישות התעשייה והם מפוקחים על ידי מה"ט. הקורסים שמים דגש על הפן הפרקטי של המקצוע הנלמד והם מקנים לסטודנטים כלים טכניים מתקדמים להשתלבות כטכנאים בשלל ענפים. במרבית המקרים הקורסים נפרשים על פני פרק זמן של כשנתיים. הם כוללים הכנה ממוקדת לקראת מבחני ההסמכה הממשלתיים לטכנאים ומשלבים פרויקטים ותרגילים מעשיים. בין קורסי הטכנאי שמתקיימים במכללת אתגר -

 

 • קורס טכנאי תעשייה וניהול - קורס טכנאי תעשייה וניהול מאפשר לסטודנטים להתמקד בתחומים כגון לוגיסטיקה, מערכות ייצור ומערכות טכנולוגיות ולהכיר מקרוב שלל טכנולוגיות להגברת היעילות של ארגוני תעשייה. התכנית מקנה לטכנאים לעתיד מיומנויות ניהול פרויקטים, ניהול ייצור, ניהול מערכי מלאי וייצור ועוד שלל מיומנויות חשובות.

 

 • קורס טכנאי חשמל - המסלול להכשרת טכנאי חשמל של מכללת אתגר מאפשר להכיר לעומק את תהליכי התכנון והביצוע של תכניות חשמל עד זרם 3X400 אמפר, במערכות תעשייתיות וביתיות כאחד. המסלול מכין את בוגריו להשתלבות כטכנאים בחברות פרטיות, אצל קבלנים ויזמים וכן כעצמאיים בתחום החשמל.

 

 • קורס טכנאי מכונות - מסלול זה מכשיר טכנאי מכונות להובלת תהליכי עבודה מגוונים במערך רצפת הייצור. המשתתפים לומדים על תהליכי ההפעלה של מכונות, על תכונות חומרים ועל שיקולים שחשובים לאורך הייצור. הקורס כולל כ - 1,600 שעות לימוד ואורכו הוא כשנתיים.

 

 • קורס טכנאי תוכנה - לימודי טכנאי תוכנה מכשירים את הבוגרים להשתלבות בהייטק בחברות תכנות, או בחברות פיתוח אתרים ואפליקציות. ניתן ללמוד בהתמחויות הבאות: Data Science, אוטומציה, Embedded. ניתן ללמוד במסלול בוקר שאורכו שנה, או במסלול ערב שאורכו שלוש שנים.

 

 • השלמה מטכנאי להנדסאי - ניתן להשלים לתואר הנדסאי במגמות חשמל, מכונות, או תעשייה וניהול. בכל המגמות, מבצעים פרויקט גמר, שהינו הרחבת הפרויקט מלימודי הטכנאים.


לימודי תעודה


לימודי התעודה במכללת אתגר עוסקים בשלל ענפים שיש להם ביקוש בשוק העבודה. הקורסים מוכרים על ידי גורמים ממשלתיים והם מכינים את תלמידיהם לקראת בחינות ההסמכה שעורכים גופים אלה לקבלת תעודות מקצוע מוכרות. בין היתר, ניתן ללמוד קורסים בתחום החשבונאות, קורסים להכשרה בתחום הבטיחות בתעשייה ומסלולים נוספים.

 

 • קורס חשבי שכר בכירים - בעלי זיקה לעולם החשבונאי והפיננסי שמעוניינים להשתלב בתפקיד מבוקש יכולים ללמוד בקורס חשבי שכר בכירים. מסלול זה, הנפרש על פני כ - 130 שעות לימוד, מכין לקראת מבחני ההסמכה לחשבי שכר שנערכים על ידי לשכת רואי החשבון. במהלך הקורס לומדים על סוגיות בדיני עבודה, במיסוי ובזכויות עובדים ולומדים לבצע חישובים כלכליים מרכזיים.

 

 • קורס ממונה בטיחות בתעשייה - קורס ממונה בטיחות מתאים להנדסאים, למהנדסים ולטכנאים ומאפשר להם לרכוש כלים להרחבת תחומי האחריות שלהם בארגונים בהם הם פועלים. ממוני בטיחות נדרשים היום במגוון אפיקים בתעשייה ובמגזר העסקי ובמהלך הקורס לומדים על מגוון סיכונים בסביבת העבודה בתעשייה והוא מעניק ידע אודות תקינה עדכנית הרלבנטית לממוני הבטיחות. מסלול זה מכין למבחני הסמכה שעורך משרד העבודה.

 

 • חשמלאי מוסמך - הקורס מוכר על ידי משרד העבודה, והוא מכין את משתתפיו לקראת קבלת הרישיון תוך צבירת ניסיון מעשי במעבדות.

 

 • חשמלאי שירות מכשירי חשמל ביתיים - במהלך הקורס רוכשים ידע לביצוע עבודות פירוק, הרכבה, תיקון ואיתור תקלות מכניות וחשמליות במכשירי חשמל ביתיים מסוגים שונים.

 

 • מיזוג אוויר סוג 1 - בקורס זה ניתן להרחיב את הידע המקצועי כמתקינים וספקי שירות למתקני מיזוג אוויר, בדגש על טיפול בחומרי קירור נפיצים ודליקים. מדובר בקורס לריענון ולהרחבת הידע, שבמהלכו ניתן להכיר תקנים וביצוע מיטבי של העבודה.

 

 • פוטותרפיה - הקורס מקנה מיומנויות עבודה לחקר העולם הפנימי במסגרות חינוך בלתי פורמלי, אימון, ועבודה עם הגיל השלישי. הקורס כולל התנסות מעשית אישית וקבוצתית.

 

 • עיצוב פנים - במהלך הקורס רוכשים ידע וניסיון בתכנון ובעיצוב של חללי פנים, החל משלב גיבוש הקונספט, ועד להפקת תכנית עבודה מקצועית.

 

 • מזכירה רפואית - לבוגרי קורס זה מוענקת תעודת גמר ותעודת מקצוע בתחום המזכירות הרפואית, הקורס כולל התנסות מעשית מודרכת בשירותי הבריאות.

 

 • מאמני כדורגל UEFA C - הקורס מוכר על ידי ההתאחדות לכדורגל בישראל, התכנם הנלמדים הינם לפי החומרים המקצועיים של UEFA. הקורס מיועד למעוניינים להתחיל קריירה בתחום אימון הכדורגל בארץ ובעולם.

 

 • עוזר בטיחות למנהל עבודה בבניין.
עוד מסלולי לימוד - מכללת אתגר