רוצה פרטים על הסבה להוראת אזרחות?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

הסבת אקדמאים להוראת אזרחות

רוצה לדעת על הסבה להוראת אזרחות? אנחנו רוצים לעזור לך!

דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות, לרבות איפה אפשר ללמוד, תנאי קבלה למסלולים השונים, מלגות, מה העלויות ועוד. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל89% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


הסבת אקדמאים להוראת אזרחות - הכשרת אקדמאים להוראת אזרחות לעל יסודי


במערכת החינוך מאמינים כי חשיפה לנושאים מדיניים כבר בגיל צעיר יכולה לתרום באופן ניכר לטיפוח התלמידים כאזרחים צעירים. שיעורי האזרחות יכולים לסייע לעודד מעורבות חברתית וקהילתית, לטפח רגישות למגוון הקבוצות והאוכלוסיות בחברה ולחזק את הזיקה של התלמידים למדינה ולמערכת הפוליטית.


לא אחת עולות בתקשורת שאלות מורכבות בתחום הפוליטי והחברתי ולצעירים שנתקלים לראשונה בתכנים אלה לא תמיד יש הכלים המתאימים לעיבוד של המידע. למורים לאזרחות יש תפקיד חשוב כמתווכים בין המידע הפוליטי הרב והמגוון הזה לבין תלמידיהם. במסגרת תפקידם הם צריכים להתמודד לא פעם עם דיונים מורכבים בכיתה ולהציג תמונה מאוזנת ושקלה שבה יש מקום לכל הצדדים בקשת הפוליטית.


במסלולי הסבת אקדמאים להוראת אזרחות יוצאים מנקודת הנחה כי בעלי ניסיון במערכת הפוליטית והמדינית הם בעלי רקע וניסיון משמעותי שאותו הם יכולים להעביר גם לתלמידים בבתי הספר. במסגרת תכנית זו להסבת אקדמאים, בעלי התארים לומדים כיצד לתרגם את הידע החברתי והמדיני שברשותם כדי להעביר נושאים פוליטיים לצעירים באופן עשיר, משמעותי ומרתק.


הסבת אקדמאים להוראת אזרחות - תעודת הוראה באזרחות


מסלולי הסבת אקדמאים להוראת אזרחות מתמקדים בהכשרתם של אקדמאים בעלי תואר ראשון או שני מתחומי מדעי המדינה והפוליטיקה להשתלב בבתי הספר כמורים לאזרחות. בתכניות אלה האקדמאים רוכשים כלים מתחומי ההוראה שיכולים לסייע להם לחשוף תלמידים לנושאים אקטואליים ולסוגיות בוערות על סדר היום באופן רגיש ומשמעותי ולסייע לבני הנוער לגבש יכולות חשיבה ביקורתית לגבי המתרחש במדינה ובעולם.


הוראת אזרחות בישראל


במשרד החינוך סבורים כי הוראת תחום האזרחות היא מרכיב קריטי בבנייה של זהותם של התלמידים וכך כוללים שיעורי אזרחות במגוון של שכבות גיל ובעיקר בבית הספר העל יסודי. שיעורי האזרחות בבתי הספר מסייעים לצעירים לטפח חשיבה ביקורתית שחשובה לאזרחים במדינה דמוקרטית. הם חושפים לערכים פוליטיים וחברתיים ומאפשרים לתלמידים גם לגבש לעצמם תפישה פוליטית וחברתית. למורים לאזרחות יש חשיבות רבה בהובלת תהליכי המחקר והביקורת שעוברים התלמידים והם יכולים לסייע להם להתמודד עם דילמות ושאלות מורכבות שבהן הם נתקלים.


הוראת האזרחות בתיכון


מקצוע האזרחות נלמד בבתי הספר העל יסודיים ובכיתות י"א ו - י"ב התלמידים ניגשים לבגרות באזרחות, שהיא מקצוע חובה. חשוב לציין כי כדי ללמד תלמידים לבגרות, על המורים להיות בעלי תואר שני לפחות.


מסלולים להסבת אקדמאים להוראת אזרחות מתקיימים בדרך כלל במסגרת הסבת אקדמאים לחינוך העל יסודי. תכניות אלה שמות דגש על תהליכי הוראה ולמידה של בני נוער ובהם מקבלים כלים ללימוד סוגיות פוליטיות וחברתיות באופן המתאים לתלמידי התיכון.


תכנית הלימודים


במסלול להסבת אקדמאים להוראת אזרחות הסטודנטים עוסקים הן בסוגיות חשובות בחינוך והן במושגים מרכזיים בתחום הפוליטיקה ובהתאמתם למערכת החינוך. הם דנים בסוגיות אקטואליות בפוליטיקה הישראלית והעולמית ודרכם מנתחים תהליכי שינוי שמתחוללים בחברה שלנו מבחינה כלכלית, מדינית ותרבותית.


דרך התהליכים הנלמדים הם בוחנים נושאים שרלבנטיים לעולמם של בני נוער בחברה, בתרבות ובמדיה ולומדים כיצד להנגיש סוגיות אקטואליות לתלמידים שלהם. חלק מתכניות הלימוד נוגעות גם בענפים משיקים נוספים להוראת אזרחות במדעי החברה כגון סוציולוגיה, קרימינולוגיה ותקשורת.


מתכונת הלימוד - הסבת אקדמאים להוראה כמה זמן


היקף התכניות להסבת אקדמאים להוראה תלוי במידה רבה ברקע האקדמי הקודם של הסטודנטים. בדרך כלל הלימודים נמשכים בין שנה וחצי לשנתיים אך ישנם גם מסלולים מרוכזים שהיקפם שנה בלבד, שמתאימים לרוב לאקדמאים מצטיינים במיוחד. לרוב מוסדות הלימוד מתאימים את מערכת השעות והיקף הקורסים לרקע האישי של כל אחד מהסטודנטים.


תכניות הסבת האקדמאים כוללות לימודים עיוניים לצד התנסות מעשית בהוראה שנערכת בבתי ספר, שבמהלכה מתנסים בהעברת שיעורים ולוקחים חלק בפעילות צוות בית הספר. רוב המסלולים כוללים גם סימולציות, סיורים לימודיים וסדנאות מעשיות בתחומי הפוליטיקה והחברה. חשוב להדגיש כי המשתתפים במסלול ההסבה נדרשים גם לבצע שנת סטאז' בחינוך בסיום התכנית.


תעודת הוראה לאקדמאים מסלול מקוצר


בחלק ממוסדות הלימוד ניתן למצוא תכניות מקוצרות להסבת אקדמאים להוראת אזרחות. מוסדות מסוימים מציעים לבעלי ממוצע ציונים גבוה במיוחד בתואר הראשון ללמוד במסלול מופחת שעות, בהתאם לרקע הלימודי הקודם. בחלק מן המקרים ניתן להשלים את המסלול תוך שנה אחת בלבד, ובמקרים אחרים ניתנים פטורים שמקצרים את משך ההכשרה.


הסבת אקדמאים להוראה לימודי ערב


ישנם מוסדות לימוד שמציעים תכניות להסבת אקדמאים להוראה שמתקיימות בשעות הערב. מסלולי לימודי הערב מותאמים במיוחד למי שמעוניינים לשלב את ההכשרה עם העבודה, הם כוללים בדרך כלל שיעורים באחד הערבים בשבוע ומפגשים בימי שישי. חשוב לציין כי בתכניות הסבת האקדמאים להוראה לימודי ערב נדרשת גם התנסות מעשית בבתי ספר, שמתקיימת בשעות הבוקר והצהריים.


קהל היעד ותנאי קבלה


התנאים לקבלה לתכניות ההסבה משתנים בין המוסדות אך ברוב המקרים יש צורך בתואר ראשון לפחות בממוצע ציונים שבין 70 - 75 לפחות. ישנם מוסדות לימוד שבהם יכולים להתקבל בוגרי לימודי מדעי המדינה, לימודי משפטים או לימודי פוליטיקה וממשל בלבד, אך קיימים גם מוסדות שמקבלים בוגרי לימודים בתחומים נוספים במדעי החברה. גם ניסיון משמעותי בזירה הפוליטית והמדינית או בעשייה חברתית יכול לסייע בעת הקבלה.

 


תעודה ואפשרויות תעסוקה


אקדמאים המשלימים בהצלחה את מסלול ההכשרה מקבלים תעודת הוראת אזרחות מטעם המוסד המלמד. כדי לקבל את תעודת ההוראה הם צריכים לעמוד בכל המבחנים והמטלות בתכנית ההסבה וכן להשלים את ההתנסות המעשית בהוראה. כדי ללמד אזרחות בבתי ספר, יש צורך גם ברישיון הוראה אותו מקבלים מטעם משרד החינוך לאחר עמידה בכל החובות שמציב המשרד, לרבות השלמת שנת הסטאז'.


לאחר קבלת תעודת ההוראה והרישיון, יכולים האקדמאים להשתלב כמורים לאזרחות בחטיבות הביניים ואם הסמכתם הקודמת מאפשרת זאת, גם בבתי ספר תיכוניים. לאחר צבירת ותק בהוראה, הם יכולים להרחיב את הסמכתם ולהתקדם לתפקידים נוספים במערכת הבית ספרית, כגון רכזי מקצוע. כמו כן, אנשי הוראה שמעוניינים ללמד מקצועות נוספים יכולים להשלים תכניות להרחבת הסמכה למורים.


הסבת אקדמאים להוראה שכר


שכר מורים לאחר הסבת אקדמאים דומה ברוב המקרים לשכר מורים בוגרי לימודי הוראה לתואר ראשון. השכר בתחום החינוך תלוי בין היתר גם בדרגה המקצועית אליה משתייכים המורים ולהשתייכותם לרפורמות כגון אופק חדש או עוז לתמורה. אקדמאים שברשותם תואר שני ומעלה יכולים במקרים רבים להגיע לרמות שכר שגבוהות מאלה של מורים מתחילים בוגרי תואר ראשון בלבד. מורים מתחילים מעלי תואר ראשון מתחלים מרמות שכר בין 6,000 - 7,000 שקלים ולאחר מספר שנים יכולים להעלות את רמות השכר ל - 10,000 שקלים לחודש ויותר.

 


מוסדות הסבת אקדמאים להוראת אזרחות

 

 

  • האוניברסיטה הפתוחה (פרישה ארצית): באוניברסיטה הפתוחה נערך מסלול לתעודת הוראה באזרחות לבעלי תואר ראשון. מסלול זה מכשיר מורי אזרחות לעל יסודי והוא מתאים לבוגרי לימודי מדעי המדינה ויחסים בינלאומיים של האוניברסיטה הפתוחה וכן לבוגרי תחומים נוספים במדעי החברה שמעוניינים להשתלב כמורים בבתי הספר.

 

  • מכללת סמינר הקיבוצים (תל אביב): במכללת סמינר הקיבוצים מתקיימת תכנית להכשרת אקדמאים להוראת אזרחות, שהיקפה שנה אחת מרוכזת. מסלול זה מתאים לבוגרי לימודי מדעי המדינה, משפטים או ממשל בלבד והוא מעניק להם כלים ליישום הידע הקודם שברשותם בכיתות. עוד נלמדים במכללה מסלולים להסבת אקדמאים להוראת היסטוריה, הסבת אקדמאים להוראת אנגלית, הסבת אקדמאים להוראת מתמטיקה ועוד מגוון של מקצועות.

 

  • המכללה האקדמית בית ברל (כפר סבא): המכללה האקדמית בית ברל מציעה תכנית להסבת אקדמאים לאזרחות ולהוראת מדעי החברה. מסלול זה מכשיר מורים לחינוך העל יסודי. כמו כן ניתן למצוא במכללה תכניות להסבת אקדמאים להוראת היסטוריה, הסבת אקדמאים להוראת תרבות ישראל, הסבת אקדמאים להוראת לשון, הסבת אקדמאים להוראת מדעים ומסלולים רבים נוספים.

 

  • מכללת אפרתה (ירושלים): זוהי מכללה לציבור הדתי שבה מתקיימות תכניות ללימודי חינוך לנשים דתיות וכן מסלולי הסבת אקדמאים להוראה למגזר הדתי. התכנית להסבה להוראת אזרחות מתקיימת במסלול נוח לנשים עובדות שכולל ים שבועי אחד. המכללה מציעה גם תכניות להסבה לחינוך מיוחד, הסבה לחינוך לגיל הרך, הסבה להוראת תורה שבעל פה ותכניות נוספות.

 

  • המכללה האקדמית הרצוג (אלון שבות, מגדל עוז): מכללה לחינוך לציבור הדתי שבה מתקיימים לימודים בהפרדה בין נשים לגברים. בין שלל המסלולים להסבת אקדמאים להוראה של המכללה מתקיימת גם תכנית להסבה להוראה האזרחות. עוד נלמדים מסלולי הסבה למקצועות כגון אנגלית, לשון, מדעי הטבע, לימודי ארץ ישראל, מחשבת ישראל, גיאוגרפיה והיסטוריה.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על הסבה להוראת אזרחות?

רוצה לדעת יותר על הסבה להוראת אזרחות?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
שאלות הגולשים בנושא
הסבת אקדמאים להוראת אזרחות
הסבת אקדמאים לאזרחות