הנדסאי בניין בהתמחות תכנון מבנים אורט ירושלים

שירות אישי - צור קשר
הנדסאי בניין בהתמחות תכנון מבנים אורט ירושלים

הנדסאי בניין במגמת תכנון מבנים אורט ירושלים


במכללת אורט ירושלים מתקיימים לימודי הנדסאי בניין במגמת תכנון. מגמה זו פתוחה בפני בוגרי לימודי הנדסאי בניין שמשלימים את כל החובות הנדרשים במגמת ניהול הבנייה. במגמה זו ניתן להרחיב את הידע המקצועי ולרכוש הכנה לקראת מבחנים ממשלתיים לתפקידי תכנון בענף הבניין. כיום כדי לקבל הסמכה לחתימה על תכניות ולתכנון תכניות, הנדסאים צריכים להירשם במדור התכנון של רשם ההנדסאים. כדי לעשות זאת, עליהם לעבור מבחנים שעורך מה"ט, המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע.


בוגרי הנדסאי בניין במגמת תכנון מבנים של אורט ירושלים מתכוננים לאותן בחינות ממשלתיות, כאשר לאחריהן באפשרותם להירשם במדור המתאים בפנקס. לאחר ההרשמה בפנקס, נפתחות בפניהם אפשרויות תעסוקה נוספות והם יכולים לפתח ולשדרג את הקריירה. בין היתר באפשרותם לתכנן פרויקטים למגורים, לבנייה ציבורית ולמבני תעשייה וכן פקח על העבודות ולחתום על תכניות.

 

תכנית הלימודים


מסלול זה מיועד לבוגרי הנדסאי בניין במגמת ניהול הבנייה, שבה נלמדים תהליכי ניהול אתרים ופיקוח על עבודות. במסלול זה מרחיבים את הידע במגמת הניהול ונחשפים לסוגיות שונות של תכנון בענף הבניין.


תכנית הלימודים מותאמת לדרישות מה"ט, הגוף האחראי על הסמכת הנדסאים. הסטודנטים מתוודעים לתורת התכנון ולסוגיות חישוביות הרלוונטיות למתכננים. הם מעמיקים בתהליכי התכנון הנדרשים למבני מסוגים שונים ולומדים על קונסטרוקציות בטון ופלדה ועל השרטוט שלהן. כמו כן הם נחשפים ליישומים ממוחשבים שיכולים לסייע לאנשי המקצוע בתהליך התכנון הממוחשב של קונסטרוקציות וחלקיהן.

 

מתכונת הלימוד


הלימודים בהתמחות זו מהווים סמסטר חמישי שמצטרף ללימודי הנדסאי בניין, שאורכם כשלוש שנים. היקף השעות בהתמחות הוא כ - 320 שעות לימוד. במהלך הלימודים במגמה, הסטודנטים לוקחים חלק בקורסים עיוניים וגם מתכוננים למבחנים הממשלתיים, משולבות בה גם סדנאות ליישום החומר הנלמד באופן מעשי ולתרגול של תהליכי תכנון וחישוב. לקראת סיומה של ההתמחות הם גם עורכים פרויקט מסכם.


על מוסד הלימוד


אורט ירושלים היא מכללה טכנולוגית שבה מתקיימים לימודי הנדסאים, לימודי טכנאים ולימודי תעודה. תכניות הלימוד במכללה מותאמות לנעשה בתעשייה הישראלית ובהן ניתן לרכוש את הידע והכלים הנחוצים למקצועות מבוקשים. לימודי ההנדסאי מתקיימים במספר מגמות, עוד מסלולים הפועלים במכללה כוללים הנדסאי חשמל, קירור ומיזוג אוויר, אדריכלות ועיצוב פנים, תוכנה, מכטרוניקה ואדריכלות נוף.


כמו כן, ניתן לקחת חלק בקורסים לתעודה, כאשר בתחום הבניין נערכות הכשרות כגון ניהול עבודה בבניין, עוזרי בטיחות באתרי בנייה וקורס עיצוב פנים. ניתן ללמוד גם מקצועות כגון עיצוב, חשבונאות והכשרות חשמלאים. בחלק מאותן הכשרות נערכת הכנה לקראת מבחנים ממשלתיים שהעוברים אותם זכאים לדיפלומות מקצועיות ותעודות גמר. הקורסים יכולים להתאים לבעלי מקצוע המעוניינים להרחיב את סל הכלים המקצועי, לעובדים המעוניינים לעבור הסבה, וכן למחפשים מקצוע חדש שיש לו דרישה במשק.

 

תנאי קבלה וקהל יעד

 

הקבלה להתמחות תכנון היא לבוגרי התמחות ניהול הבנייה, בהתאם להישגיהם בלימודים ולציונים שלהם בבחינות הגמר ובמבחנים הפנימיים. מגמה זו מתאימה למעוניינים להרחיב את תחומי הסמכות המקצועית ולקבל את ההרשאה הנדרשת לחתימה על תכניות.
כדי להתקבל ללימודי הנדסאי בניין יש צורך לעמוד בדרישות מה"ט, בהן בגרות מלאה או בגרות חלקית המכילה ציונים חיוביים במקצועות אנגלית, עברית ומתמטיקה. מתקבלים גם מועמדים בוגרי מכינה טכנולוגית או מכינה קדם אקדמית.

 

תעודה


מי שמשלימים את כל החובות בהתמחות יכולים לקבל אפשרות הרשמה למדור התכנון של פנקס ההנדסאים. לשם כך יש לעבור מבחנים חיצוניים שנערכים על ידי מה"ט. הרישום בפנקס מאפשר תכנון תכניות לקונסטרוקציות עד לגובה ארבע קומות, לפי דרישות החוק, וחתימה על תכניות אלה.

למידע נוסף לחצו: מכללת אורט ירושלים