מסלול הנדסאי קירור ומיזוג אוויר - אורט ירושלים

שירות אישי - צור קשר
מסלול הנדסאי קירור ומיזוג אוויר - אורט ירושלים

הנדסאי קירור ומיזוג אוויר - אורט ירושלים


בעשורים האחרונים, ההתפתחויות בענף הקירור והמיזוג הביאו לשינויים ניכרים ביעילות העבודה, ובאפשרויות הייצור והשינוע בתעשייה. זאת משום שהשפעות טמפרטורת הסביבה הן מכריעות, הן על שמירה והובלה של מוצרים וסחורות והן על תפוקה ויעילות של העובדים בחברות ובארגונים.


הנדסאי קירור ומיזוג אוויר הם אנשי מקצוע שלהם מומחיות ובקיאות בענפי הידע השונים של בקרת אקלים: הם אחראים על התכנון, ההתקנה והתחזוקה של מערכות הקירור והמיזוג בבתי מגורים, מפעלים, גופים עסקיים ומוסדות ציבוריים.


כדי לרכוש את הכישורים והיכולות הנחוצים לעיסוק בתחום זה, יש להשתתף בהכשרות מקצועיות המאושרות ע"י מה"ט, כדוגמת מסלול הנדסאי קירור ומיזוג אוויר במכללת אורט ירושלים.


תכנית הלימודים


הסטודנטים לומדים את תחום קירור ומיזוג האוויר מהבסיס, ומתחילים את לימודיהם במסלול בהשתתפות במבואות בתחומי המתמטיקה, הפיזיקה, המחשבים והחשמל. נוסף על כך, הם רוכשים אוצר מילים נדרש באנגלית טכנית.


לאחר מכן, הסטודנטים רוכשים ידע בתורות קירור האוויר והמיזוג, תורת החשמל, ועקרונות בתרמודינמיקה - ענף בפיזיקה, בו עוסקים בחקר האנרגיה ובפרט בהמרת אנרגיית חום לסוגים אחרים של אנרגיה. חלק חשוב מהתכנים הנלמדים במהלך המסלול מתמקד באלקטרוניקה, כולל יסודות באלקטרוניקה תעשייתית, מתקני חשמל וכן מיתוג, פיקוד, ובקרה.

 


מתכונת הלימודים


היקף הלימודים הוא 2,176 שעות לימוד. המסלול מתקיים במתכונת יום שאורכה כשנתיים, או במתכונת משולבת שבה המפגשים נערכים מספר פעמים בשבוע בשעות הערב, וגם ביום שישי החל משעות הבוקר. משך הלימודים במתכונת המשולבת הוא כשלוש שנים.


הלימודים במסלול משלבים בין הפן התיאורטי לבין הפן המעשי, שמתבטא בלמידה באמצעות סימולציות ממוחשבות, וכן השתתפות במעבדות בעלות ציוד טכנולוגי עדכני. המעבדות מתקיימות במבחר של נושאים, וביניהן מעבדת מכונות חשמל, מעבדות להתקנות ביתיות, מעבדות קירור ומיזוג אוויר, ועוד.


ניסיון מעשי נוסף נצבר בעת הכנת פרויקט הגמר, אותו יש להגיש על מנת לסיים את המסלול. כמו כן, הסטודנטים צריכים לעבור 3 בחינות הסמכה ממלכתיות מטעם מה"ט כדי לסיים בהצלחה את לימודיהם.


קיימים תנאים מיוחדים לחיילים משוחררים, כולל הנחות בשכר הלימוד שניתנות מטעם הקרן והאגף לחיילים משוחררים במשרד הביטחון. על מנת לוודא את הזכאות למימון, מומלץ לוודא מול הקרן והאגף.


נושאי הלימוד

 

 

 • מחשבים
 • מעבר חום
 • תרמודינמיקה
 • תורת החשמל
 • יסודות הפיזיקה
 • מבוא למתמטיקה
 • אלקטרוניקה תעשייתית
 • תורת הקירור ומערכות קירור
 • תורת מיזוג אוויר ומערכות מיזוג
 • פיקוד ובקרה במערכות קירור ומיזוג
 • ועוד


על מוסד הלימודים


תכניות הלימוד במכללת אורט ירושלים מוצעות במגוון של ענפי ידע, תוך שימת דגש על שילוב טכנולוגיות מתקדמות והתאמת נושאי הלימוד לדרישות המתעדכנות של התעשייה.


המכללה קיימת מאז שנת 1967, והקמפוס שלה נמצא באזור מרכזי בעיר ירושלים. הסטודנטים יכולים להשתתף במסלולי הנדסאים בתחומים מגוונים וכן בקורסים שונים ללימודי תעודה. בין מסלולי ההנדסאים שמועברים באורט ירושלים, ניתן למנות: הנדסאי חשמל, הנדסאי מכונות בהתמחות מכטרוניקה, הנדסאי מכונות בהתמחות תעופה, הנדסאי תוכנה, ועוד.


סגל המרצים מורכב מאנשי מקצוע מנוסים, שמלמדים במהלך הקורסים וההכשרות המקצועיות את תחומי התמחותם. הם מעניקים לסטודנטים מניסיונם המקצועי בתחום, נותנים דוגמאות מהעבודה בשטח, ומלווים אותם באופן אישי במהלך לימודיהם.


היחס האישי והדגש על ההשתלבות בשוק העבודה לאחר סיום הלימודים, מאפשר לרבים מן הסטודנטים להכיר את הדרישות העדכניות של מקומות עבודה, מה שמהווה יתרון בעת חיפושי עבודה.


תנאי קבלה


המועמדים למסלול נדרשים להציג תעודת בגרות שבה ציונים חיוביים במקצועות מתמטיקה ברמת 3 יחידות, אנגלית ברמת 3 יחידות, והבעה עברית ברמת 2 יחידות. כמו כן, מועמדים בוגרי מכינות רלבנטיות יכולים גם הם להשתתף במסלול.


תעודה


הסטודנטים נדרשים לעבור בהצלחה בחינות פנימיות ובחינות חיצוניות (בחינות מה"ט), וכן להגיש פרויקט גמר. מי שעומדים בדרישות הפדגוגיות בהצלחה, זכאים לדיפלומת הנדסאי מטעם מה"ט.


נוסף על כך, בוגרי מסלול הנדסאי קירור ומיזוג אוויר יכולים, לאחר עבודה של שנה בתחום, להגיש בקשה לרישיון עבודה כחשמלאי מוסמך.


אפשרויות תעסוקה


בוגרי המסלול יכולים להשתלב במשרות במגוון חברות וארגונים. הנדסאי קירור ומיזוג אוויר יכולים לעבוד בחברות שתחום עיסוקן הוא קירור ומיזוג אוויר, להיות אחראים על תחזוקת מערכות אלו במוסדות ציבוריים כגון בתי חולים, או בארגונים גדולים במשק בהם נחוצים אנשי מקצוע שתחום אחריותם הוא תחזוקה שוטפת של מערכות אלו.

 

 

למידע נוסף לחצו: מכללת אורט ירושלים