קורס חשמלאי ראשי באורט ירושלים

קורס חשמלאי ראשי באורט ירושלים

קורס חשמלאי ראשי באורט ירושלים

 

כיום כדי לעסוק בתחום החשמל יש צורך ברישיון מוכר ובמעבר קורסים ייעודיים. כדי לפקח ולעדן את רישוי החשמלאים, מקובלות היום מספר דרגות הסמכה שניתנות לבעלי המקצוע. דרגת "חשמלאי ראשי" נחשבת לדרגה השלישית בתחום החשמלאות. חשמלאים המחזיקים בה יכולים לבצע שלל עבודות התקנה ופיקוח עבור לקוחות תעשייתיים ופרטיים כאחד, והיא מהווה הרחבה של תחומי ההסמכה המוכרים כחוק.


במכללת אורט ירושלים יכולים חשמלאים מוסמכים המעוניינים לפתח את הקריירה ללמוד בקורס חשמלאי ראשי. במסגרת קורס זה לומדים על מגוון הכלים החשובים לחשמלאים בדרגה זו במסגרת תפקידם. ההסמכה הניתנת לבוגרי הקורס מאפשרת להם לערוך תכניות חשמל בעוצמה של עד 250X3 אמפר.


בעזרת הרחבת הסמכתם, יכולים הבוגרים לקדם את הקריירה כחשמלאים, להרחיב את תחומי העיסוק ולהעשיר את הידע המקצועי שברשותם. הביקוש לאנשי מקצוע בתחום החשמל הוא כיום גבוה למדיי, וחשמלאים ראשיים איכותיים יכולים להשתלב במגוון אפיקי עיסוק בתעשייה ובשוק הפרטי.

 


תכנית הלימודים

 

משתתפים בקורס מתוודעים לתחומי אחריותם של חשמלאים בדרגת חשמלאי ראשי ולומדים לעומק על תהליכים מקצועיים מתאימים. הם שמים דגש על היכרות עם תהליכי עריכת תכניות לביצוע של תכניות חשמל במערכות מתח נמוך, וכן עבודות התקנה ותחזוקה ברשתות לחלוקת חשמל.


תחילה הם רוכשים מיומנויות יסוד בענפים מדעיים וטכניים כגון מתמטיקה, פיזיקה ואנגלית טכנית ובהמשך לומדים סוגיות חשובות בתורת החשמל. הם לומדים גם על מערכות הבקרה והפיקוד בתחום החשמל ומתוודעים לנהלים מקצועיים שנוגעים לבקרה ולדיווח טכני.

 

מתכונת הלימוד


אורכו של קורס חשמלאי ראשי הוא כשנה וחצי. הוא מתקיים כקורס ערב להכשרת טכנאים שבו נערכים שיעורים פעמיים בשבוע.
הקורס כולל עבודה טכנית במעבדות חשמל, שבהן הסטודנטים מתנסים בפועל בתהליכים ובכלים הנלמדים. כמו כן, נכללת בקורס הכנה לקראת מבחני ההסמכה בחשמל לדרגה זו.


חיילים משוחררים העומדים בתנאים יכולים ללמוד על חשבון הפיקדון בתכנית זו. מימוש הפיקדון הצבאי נעשה בהתאם לחוק החיילים המשוחררים ולפי הנחיות משרד הביטחון.


נושאי הלימוד


במהלך הקורס המשתתפים לומדים על מבחר נושאים מתקדמים בתחום החשמל, הנה כמה מן הנושאים הנלמדים:

 

  • פיקוד ובקרה
  • אנגלית טכנית
  • מתקני חשמל
  • מכונות חשמל
  • תורת החשמל
  • תיעוד ודיווח טכני
  • מתמטיקה ופיזיקה
  • ועוד

 

על מוסד הלימוד

 

אורט ירושלים היא מכללה טכנולוגית שבה תושבי ירושלים יכולים לקחת חלק במבחר תכניות לימוד, בהן לימודי הנדסאים ולימודי תעודה.


בתחום החשמל, מתקיימים במכללה זו מסלולי לימוד נוספים. בין לימודי התעודה להכשרת חשמלאים נכלל קורס חשמלאי מוסמך, הכולל הכנה לקראת מבחני משרד העבודה לדרגה זו בתחום החשמל. כמו כן, פועלת במכללה מגמת הנדסאי חשמל, שבה ניתן לקבל את ההשכלה הטכנולוגית הנדרשת להסמכה כהנדסאים ולהשתלבות בשלל תפקידים בתעשייה הטכנולוגית.


כמו כן במוסד הלימוד נערכות הכשרות מקצועיות בענפים כגון בניין, עיצוב, מיזוג אוויר וקירור, טכנולוגיה ועוד. הכשרות אלה מותאמות לצורכי שוק העבודה ולהתפתחויות טכנולוגיות עדכניות. במהלך הקורסים הסטודנטים יכולים לפתח מיומנויות מקצועיות חשובות להמשך דרכם. בחלק מן ההכשרות מקבלים הכנה למבחני הסמכה שעורך משרד העבודה והרווחה, לקראת קבלת תעודות מקצוע ותעודות גמר ממשלתיות מוכרות.


תנאי קבלה


לקורס זה יכולים להתקבל בעלי רישיון חשמלאי מוסמך, או בוגרי קורסים להכשרת חשמלאים מוסמכים שברשותם תעודת גמר מוכרת. הקורס מיועד לבעלי ניסיון בתחום החשמל, שברצונם לפתח עצמם מבחינה מקצועית ולהתקדם בסולם דרגות ההסמכה לחשמלאים.

 

תעודה


לבוגרי קורס זה שעומדים בכל הדרישות מוענקת תעודת חשמלאי ראשי, שניתנת על ידי משרד העבודה והרווחה. כדי לקבל את התעודה יש צורך לעבור כמה מבחנים ממשלתיים שנערכים על ידי משרד העבודה.


את רישיון חשמלאי ראשי ניתן לקבל אחרי צבירת וותק מקצועי לפי דרישות החוק. הבוגרים צריכים לצבור שנתיים של וותק בתור חשמלאים מוסמכים, לאחר מכן הם יכולים להכיש את בקשת קבלת הרישיון בדרגת "ראשי".

למידע נוסף לחצו: מכללת אורט ירושלים