קורס מתכנן מערכות ספרינקלרים במכללת מישלב

שירות אישי - צור קשר
קורס מתכנן מערכות ספרינקלרים במכללת מישלב

קורס מתכנן מערכות ספרינקלרים לכיבוי אש במכללת מישלב


לקדם בטיחות בתחום כיבוי האש


מתזים מותקנים במגוון מסגרות במגזר המסחרי והציבורי, הם נועדו לזהות מקרי דליקה ולפעול למניעת נזקי שריפה. הספרינקלרים יכולים לצמצם את הנזק הנגרם מן הלהבות ובמקרים מסוימים יכולים לסייע אף להצלת חיי אדם. במבנים ובמוסדות שבהם קיים סיכון אש נמוך קיימת חובה להתקנה של ספרינקלרים בהתאם לדרישות החוק ולנהלי נציבות הכבאות. נהלים אלה קובעים את סוג המתזים הנדרש במבנה ואת אופן התחזוקה והטיפול בהם כדי להבטיח את יעילות פעילותם במקרה חירום.


מכללת מישלב מציעה לעובדים בתחום כיבוי האש ובטיחות האש ללמוד בקורס מתכנן מערכות ספרינקלרים לכיבוי אש באזורי אחסנה, וכך לשדרג את הכלים המקצועיים שבידיהם. הקורס מותאם לתקן 1596 העדכני והוא מקיף מגוון של היבטים שחיוניים לעובדים בתחום האש בתעשייה, כדי לתכנן ביעילות מערכות לכיבוי אש. הקורס מתקיים בשלוחת תל אביב של מוסד הלימוד.


תכנית הלימודים


במהלך ההכשרה המקצועית המשתתפים מעמיקים את הידע והכלים המקצועיים שברשותם בתחום תכנון מערכות הספרינקלרים לאזורי אחסנה בתעשייה. הם לומדים על סוגי המתזים הקיימים, מתוודעים לתקנים העדכניים בנושא כיבוי אש וסוקרים את ההיבטים לפיקוח באתרים.


בתחילת התכנית הם בוחנים את התקן הישראלי ואת התקן האמריקני המחייבים ארגונים ומוסדות בתעשייה לתכנון של מתזים. לאחר מכן הם לומדים על השיקולים השונים שמתחייבים בתקן לגבי התקנת מתזים בהתאם לסוגי האחסנה, לרבות אחסנה שאיננה במדפים ואחזנה במדפים שאינה פלסטיק. הם דנים בשיטות מקצועיות לביצוע של חישובים ולהפקת שרטוטים וכן לומדים להתאים את סוג המערכת לצורכי הארגון ולדרישות החוק. הם גם לומדים על תחומי האחריות המקצועית של המתכננים ועל יחסיהם עם גורמים כגון קבלנים ויזמים.


מתכונת הלימוד


הקורס נפרש על פני כ - 14 מפגשים. שיעורים נערכים בשעות אחר הצהריים והערב אחת לשבוע. המפגשים משלבים בין לימוד עיוני לבין דיונים ותרגולים פרקטיים שבהם מתנסים ביישום נהלי תכנון מערכות המתזים. לקראת סיומו של הקורס מתקיים בוחן מסכם.


נושאי הלימוד


בין שלל הנושאים הנלמדים במהלך הקורס נכללים:

 

  • אחסנת פלסטיק במדפים
  • תקנים ישראליים מחייבים
  • אחריות מקצועית של מתכננים
  • חישובים הידראוליים ושרטוטים
  • יחסי גומלין בין מתכננים וקבלנים   
  • אחסנה אקראית
  • דרישות לאחסנה
  • פיקוח מעשי באתרים
  • תכנון מתזים לכיבוי אש   
  • ועוד


סגל הוראה


סגל המרצים בקורס כולל מומחים בתחום בטיחות האש, ביניהם אפשר למצוא מהנדס ומומחה לאזורי אחסנה ולכיבוי אש; מהנדס בטיחות אש שמומחה לתחום המתזים; משפטן ויועץ בתחום בטיחות האש בעולם המשפט העסקי; מומחה בעל תואר פרופסור לתכנון מערכות לכיבוי אש; ומרצים נוספים.


על מוסד הלימוד


המכללה עורכת מגוון של קורסים להכשרה מקצועית שמתמקדים בהכנת המשתתפים בהם לקראת השתלבות בשוק העבודה. בתחום הבטיחות וכיבוי האש, נערכים במכללה שלל הכשרות שמתאימות לעובדים בתחום שמעוניינים לקדם את הסמכתם. בין הקורסים שנערכים בה אפשר למנות קורס ממונה בטיחות אש, קורס מתכנן מערכות ספרינקלרים, קורס ניהול מצבי חירום, קורס מנהלי מערכות לגילוי אש ועשן, קורס בודקי מנדפים כימיים, קורס ממונה בטיחות בארגונומיה, קורס תחזוקת מטפילם מטלטלים והכשרות נוספות. המכללה עורכת קורסים גם בתחומים כגון חשמל, בניין, אחזקה, חשבונאות, מזכירות, בנייה, נגישות ואנרגיה.

 

 

תנאי קבלה


מועמדים למסלול זה נדרשים להיות בוגרי קורס מערכות ומתזים לכיבוי אש. כמו כן, עליהם להיות בעלי וותק מקצועי בתחום תכנון מערכות כיבוי האש.


תעודה


בתום התכנית מקבלים המשתתפים תעודת "מתכנני מערכות ספרינקלרים על פי 1596" שמוענקת על ידי מכללת מישלב. כדי לקבל את התעודה הם צריכים לעמוד בכל מטלות הקורס ולעבור את המבחן המסכם בסיומו.

עוד מסלולי לימוד - מכללת מישלב