קורס ממונה קרינה בלתי מייננת במכללת מישלב

שירות אישי - צור קשר
קורס ממונה קרינה בלתי מייננת במכללת מישלב

קורס בודק קרינה בלתי מייננת - מכללת מישלב

 

סכנת קרינה

 

גם אם לא כולם מודעים לכך, בכל רגע נתון יש סביבנו חומרים רדיואקטיביים הפולטים קרינה. חומרים אלה מצויים בסביבה באופן טבעי והקרינה קיימת גם במים ובאטמוספירה, אך אלה פולטים קרינה בכמויות מזעריות, כך שאינן מזיקות לאדם. לעומת זאת, עם ההתפתחויות הטכנולוגיות, האדם הקיף עצמו במכשירים אשר פולטים קרינה, כמו אנטנות, מכונות שיקוף, מכשירי חשמל, טלפונים אלחוטיים וטלפונים סלולריים. נוסף על כך, בתעשייה ובמפעלים יש מערכות שפולטות קרינה בכמויות גבוהות, אלה לא מצויות רק במתקני חשמל ובתחנות כוח, אלא גם בבתי חולים ובמכוני דימות. חשיפה ממושכת לקרינה הנפלטת ממכשירים וממערכות אלה עלולה להיות מזיקה מאוד, הן לאדם הן לסביבה.

 

כדי להקטין ככל הניתן את הקרינה ואת הנזק שהיא גורמת ולשמור על בטיחותם של בני האדם חוקקו חוקים ותוקנו תקנות אשר מגבילות ומפקחות על כמויות הקרינה הנפלטת מהמכשירים השונים. אלה מגדירים את הדרכים הבטוחות ביותר לשימוש בחומרים רדיואקטיביים ובחשיפה אליהם, לא רק במקומות שבהם עובדים עם מכשירי קרינה באופן שוטף, אלא גם במקומות שבהם יש סכנת מתח גבוה, כמו בתי ספר, גני ילדים, אתרי בנייה ועוד. כמו כן, ישנן הגבלות על מוצרים ביתיים כמו מכשירי מיקרוגל או נתבים אלחוטיים אשר פולטים קרינה גם כן.

 

כדי לאכוף תקנות אלה יש צורך בעובדים מקצועיים, שלהם ידע נרחב על סוגי קרינה ועל ההגבלות הקיימות לפי החוק. נוסף למדידה ולפיקוח שוטף של כמויות הקרינה הנפלטת במוסדות ובארגונים, ביכולתו של בודק קרינה בלתי מייננת למצוא פתרונות הולמים למצבים בעיתיים, הן בזמן חירום והן בזמן שגרה.

 

 • מעוניינים להשתלב בתפקידים מבוקשים? קראו הכל על קורס עבודה

 

תכנית הלימודים

 

קורס בודק קרינה בלתי מייננת במכללת מישלב נבנה ונלמד תחת הפיקוח של האגף למניעת קרינה ורעש של המשרד להגנת הסביבה ועל פי תקנות הקרינה הבלתי מייננת ועל פי תקן קרינה ובנייה ירוקה.


מטרת הקורס היא להקנות למשתתפים ידע מקצועי נרחב בתחום בטיחות הקרינה הבלתי מייננת והכרה של התקנות הנוגעות לקרינה בלתי מייננת לפי הנחיות המשרד להגנת הסביבה. על כן, משתתפי הקורס לומדים על הפן התיאורטי הקשורים לתקנות אלה, כמו היבטים משפטיים של חוק הקרינה, ההשפעות של הקרינה ועל עקרון הזהירות המונעת, וכן על הפן הטכני של התחום כמו סוגי אנטנות, מטענים חשמליים, סיכוני קרינה, לוחות חשמל ואמבטיות קרינה. נוסף על כך, הקורס מקנה למשתתפים את הידע היישומי להמרת יחידות לאמבטיות קרינה וכן למדידת קרינה מגופים שונים כמו מתקני שידור טלוויזיה, רשתות סלולריות, רשתות אלחוטיות ותשדורות רדיו ומכשירי חשמל. לשם כך הם לומדים על ציוד למדידת קרינה, על תקנים ישראלים ותקנים בינלאומיים, על נהלי בדיקה ועל מציאת פתרונות למצבים שונים.

 

מטרת הקורס היא להכין את המשתתפים לקראת הבחינות של המשרד להגנת הסביבה אשר הצלחה בהן מקנה רישיון בודק ומודד קרינה. משכך, המשתתפים כותבים דוחות מדידה ומתנסים בסימולציות המדמות את הבחינה המעשית.

 

 

מתכונת הלימוד

 

משך הקורס הוא שמונה שבועות, המפגשים מתקיימים אחת לשבוע במסלול בוקר. מתכונת הלימוד כוללת שיעורים עיוניים, סימולציות ובחנים עיוניים ומעשיים.

 

נושאי לימוד

 

 • קרינה וגלים אלקטרומגנטיים
 • תקנות חוק הקרינה
 • מדידה בקרבת מוסדות חינוך
 • חישוב מרחקי קרינה
 • מדידות קרינה בקרבת תחנות דלק
 • בדיקת חשמל AVO
 • עמודים ומתקנים של חברת החשמל
 • סקירת מתקני חשמל
 • תקנים בינלאומיים לחשיפה לקרינת RF
 • מדידת תדרים נמוכים   
 • סיכוני קרינה מרשתות חשמל וממכשירי חשמל    
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

מכללת מישלב היא מוסד ללימודים מקצועיים. תכניות הלימוד של המכללה נמצאות תחת פיקוח של רשויות הממשלה כמו משרד החינוך, משרד התמ"ת ונציבות מס הכנה, לפי הקורס הנלמד. בוגרי הקורסים של המכללה מקבלים תעודת הסמכה מקצועית אשר מקנה להם את האסמכתא הנדרשת לעסוק בתחום. בין מסלולי הלימוד שאפשר ללמוד במכללה הם קורס ממונה איכות הסביבה, קורס חשמל מתח נמוך, קורס חשמל מתח גבוה וקורס מנהל חשמל לבית חכם.

 

תנאי קבלה

 

משתתפי קורס קרינה בלתי מייננת צריכים להיות בעלי תואר B.Sc ממוסד אקדמי מוכר, מהנדסים והנדסאים בתחום האלקטרוניקה והחשמל וכן יזמים, מנהלי פרויקטים, ממוני בטיחות וכאלה אשר מעוניינים לקבל את ההסמכה הנדרשת לביצוע בדיקות פנים ארגוניות באופן שוטף.


תעודה

 

משתתפי הקורס שעוברים בהצלחה את הבחינות של המשרד להגנת הסביבה מקבלים תעודת סיום קורס "קרינה בלתי מייננת" מטעם המשרד לאיכות הסביבה.

עוד מסלולי לימוד - מכללת מישלב