הסבת אקדמאים להוראת ביולוגיה במכללת סמינר הקיבוצים

שירות אישי - צור קשר
הסבת אקדמאים להוראת ביולוגיה במכללת סמינר הקיבוצים

הסבת אקדמאים להוראת ביולוגיה - מכללת סמינר הקיבוצים

 

יצר החיים

 

ביולוגיה היא דיסציפלינה מחקרית העוסקת בתהליכי החיים על סוגיהם השונים, מרמת האורגניזם הקטן ביותר ועד בני אדם ויונקים אחרים. הביולוגיה מקנה נקודת ראייה רחבה על המתרחש בעולמנו ועל היצורים החיים בו, אם באופן עצמאי ואם ביחסים של היצורים החיים אחד עם השני, לרבות ההרגלים שלהם וההשפעות החיצוניות והפנימיות הגורמות להם להתפתח ולהשתנות. ביולוגיה היא הבסיס למדעים מתקדמים אחרים, היא המפתח להנדסה הגנטית, לטיפול בגידולים ממאירים ולמציאת חיסונים ושיטות מרפא לתחלואות שונות, אם בבעלי חיים ואם בבני אדם.

 

הרצון להיכנס לתחום אינו מופיע יום אחד יש מאין, הסקרנות והרצון לחקור את עולם החי, גם אם מולדים, דורשים טיפוח, ילדים צריכים שמישהו יפתח להם את הצוהר ויראה להם כיצד ביולוגיה מייצגת את פלא הבריאה. על כן, אנשים שלהם ידע אקדמי בביולוגיה ובמדעים, כאלה שלמדו את התחום ברמה גבוהה ויש להם ניסיון בתחום, הם אלה שיכולים להנגיש לתלמידים את הקסם של מקצוע הביולוגיה.

 

אקדמאים מתחום הביולוגיה והמדעים שלהם חזון חינוכי ורצון לחולל שינוי בבתי הספר ובתפיסה של תלמידים על המקצוע יכולים לעשות זאת דרך תכניות להסבת אקדמאים. כיום, יותר מאי פעם, מערכת החינוך זקוקה לאנשי הוראה איכותיים, במורים ובמחנכים שעצם הימצאותם במערכת משפרת את תהליכי הלמידה וההוראה. הם מגיעים לתחום ממקום של ידע, אהבה לביולוגיה ורצון להעביר את האהבה הזו לדורות הבאים ולטפח תלמידים אינטליגנטיים שמכבדים את המקצוע ובעתיד ירצו לעסוק בו ולפתח אותו.

 

תכנית הלימודים

 

הסבת אקדמאים להוראת ביולוגיה בבתי הספר העל יסודיים במכללת סמינר הקיבוצים מיועדת לפתח את הידע המקצועי של הסטודנטים על תחום החינוך וההוראה ולטפח את הזהות המקצועית שלהם כמורים במערכת החינוך בישראל. לשם כך הסטודנטים רוכשים כלים דידקטיים המאפשרים להם להעביר לתלמידים את הידע שלהם על עולם הביולוגיה וכן הם לומדים על שיטות חינוכיות שונות ועל האתגרים העומדים בפני המורים בהוראה בכלל ובהוראת הביולוגיה בפרט. כמו כן, הסטודנטים מתנסים בטכנולוגיות למידה שונות שאפשר לשלבן במערך הלימוד כדי להפוך את למידת המקצוע לחווייתית, להנגיש את התחום לתלמידים ולפתח את הסקרנות שלהם בתחום.

 

תכנית הלימודים מחולקת לארבע חטיבות עיקריות – לימודי השלמה של מקצועות המדעים בקורסים כמו מתמטיקה ופיזיקה, לימודי חינוך שבהם לומדים על תיאוריות מתחום הפסיכולוגיה, החינוך והאוריינות, לימודי דרכי הוראה שבהם לומדים על גישות ותיאוריות בחינוך ובהוראה ולימודי התמחות בביולוגיה שבם לומדים את הנושאים הרלוונטיים לתלמידי חטיבה. נוסף על כך, הסטודנטים מחויבים בלימודי יסוד הכוללים עזרה ראשונה, זהירות בדרכים, ביטחון ובטיחות ושימוש בכלי מחשב וכן הם נדרשים להכשרה מעשית שבה הם מלמדים בפועל בכיתות בחטיבות הביניים. ההכשרה נעשית בליווי צמוד של צוות מיומן ומקצועי, הן מטעם המכללה והן מטעם בית הספר שבו נעשית ההכשרה.

 

 

מתכונת הלימוד

 

היקף התכנית להסבת אקדמאים להוראה הוא בין שנה לשנתיים, לפי התואר הראשון של הסטודנטים ולפי תכנית הלימודים שנקבעה להם באופן אישי עם יועץ המגמה. מתכונת הלימוד כוללת קורסים עיוניים, מעבדות, סיורים, התנסות בשיטות מחקר, למידה מקוונת והכשרה מעשית.

 

נושאי לימוד

 

  • פרקים במיקרוביולוגיה
  • עולם הצמח
  • פיזיולוגיה של בעלי חיים
  • בעלי חוליות
  • שיטות לחינוך מדעי טכנולוגי
  • ביולוגיה של התא
  • אוריינות מחקר בהוראה ובחינוך
  • פילוסופיה של החינוך    
  • פיתוח חשיבה בהוראת מקצועות המדעים    
  • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

מכללת סמינר הקיבוצים היא מוסד אקדמי המתמחה בהכשרה של מטפלים ושל אנשי חינוך מתוך גישה הומניסטית ובדגש על אחריות סביבתית ואחריות חברתית. מטרת המכללה היא לשלב ידע אקדמי עם אזרחות דמוקרטית ועם האמנות שבחינוך. המכללה מפעילה ארבע פקולטות, מרכז מחקר ובית ספר ללימודי תעודה. בין תכניות הלימוד של המכללה אפשר ללמוד הסבת אקדמאים להוראת מתמטיקה, הסבת אקדמאים להוראת חינוך גופני ותנועה, הסבת אקדמאים להוראת אנגלית והסבת אקדמאים להוראת אזרחות.

 

תנאי קבלה

 

המועמדים להסבת אקדמאים להוראת ביולוגיה צריכים להיות בעלי תואר אקדמי ממוסד המוכר למועצה להשכלה גבוהה בממוצע ציונים 75 או ממוצע ציונים 70 לבעלי תואר B.Sc. הקבלה ללימודים מותנית בוועדת קבלה של מסלול ההתמחות בביולוגיה.

 

תעודה

 

סטודנטים שעומדים בכל דרישות הלימודים ומסיימים את חובת ההכשרה המעשית מקבלים תעודת הוראה בביולוגיה לבתי הספר העל יסודיים, לכיתות ז' עד י', מטעם מכללת סמינר הקיבוצים.

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים
עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים