רוצה פרטים על מקצועות העתיד?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

מה יהיו מקצועות העתיד?

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על מקצועות העתיד? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מקצועות המחר והעתיד הרחוק
 
כשמדברים על עתיד, אפשר לדבר על עתיד רצוי, על עתיד סביר, על עתיד טרופי ועל עתיד אפשרי. מה יאפיין את המאה ה – 21? – לפי פרופ' דוד פסיג מאוניברסיטת בר אילן, מה שיאפיין את 500 השנים הבאות בתולדות כדור הארץ יהיו - אוכלוסייה מזדקנת ופחות ילדים, רובוטים במקום כוח אדם אנושי, חידושים בדרכי תעבורה ותקשורת ופערים כלכליים גדולים. אך מה זה אומר לנו על מקצועות העתיד?
 
 
מה אומרים המומחים?
 
אז מה חושבים המומחים לגבי מקצועות העתיד? לא מעט חוקרים עוסקים היום בניסיון לפצח את הסוד להצלחה במקצועות של מחר.
 
פרופסור יורם יובל, חוקר מוח ופסיכיאטר המומחה לתחום האושר וייעוד האדם, טוען: "בעולם העבודה של העתיד מה שהכי חשוב זה לשמור על גמישות מחשבתית ועל נכונות ללמוד ולהשתלם כל הזמן. חייבים להיות מוכנים להתחיל מחדש ולהחליף את הכובע. מי שלא יהיו מוכנים לקפוץ למים בבריכה חדשה עלולים להיתקע בשלולית שמתייבשת. בשוק העבודה של העתיד סביר שנצטרך להחליף מקצוע יותר מפעם אחת."
 
 
גם פרופסור יובל נח הררי, היסטוריון ומחבר רבי מכר ובהם "ההיסטוריה של מחר" ו - "21 מחשבות על המאה העשרים ואחת" חושב שהסוד הוא בגמישות והתאמה לנסיבות. לדעתו, במציאות שבה שליש מכל המשרות בסכנה בעידן הדיגיטלי, השאלה היא האם אנשים יהיו מוכנים להמציא את עצמם מחדש כדי למלא את העבודות של העתיד. בעתיד, מי שמחפשים יציבות יישארו כנראה מאחור. כדי להישאר רלוונטיים נצטרך להחליף מקצוע כל 10 שנים, האוטומציה היא תהליך מתמשך שלא מסתיים לעולם.
 
רב תחומיות, יזמות ושיתופי פעולה
 
רבים שואלים מה יהיו מקצועות המאה העשרים ואחת ומנסים לגבש תחזיות. באוניברסיטת קולומביה חוזים שמקצועות אלה יתאפיינו בגמישות רבה המאפשרת הסתגלות לתנאים משתנים. נתונים סטטיסטיים מצביעים על כך שבדור שלנו אנשים מחליפים עבודה כל שלוש שנים וחצי! דר' יאיר שרן מאוניברסיטת תל אביב חוזה כי אנשי המחר יחליפו עיסוק מקצועי פעמיים או שלוש פעמים במהלך 40 שנות עבודה, ויידרשו להשתלמויות רבות.
 
מה שבטוח הוא, שאנשי מקצועות העתיד יצטרכו לאחוז בכישורים רב תחומיים, המשלבים יחד הייטק, חברה, רוח ואמנות. ישנם כאלה המדברים על שימוש גובר בתעשייה בשיטות עבודה המערבות טכניקות של סיעור מוחין וחשיבה צוותית. לפיכך, חלק מאנשי החינוך עוסקים בצורך לפתח בקרב דור העתיד כישורים של יזמות, חשיבה אסוציאטיבית יצירתית, פתרון בעיות וחדשנות.
 
מידע, דיגיטציה וויזואליזציה
 
כבר עכשיו אפשר לומר שאנחנו חיים בעולם דינמי, המשתנה במהירות – מקצועות ישנים נעלמים, ומקצועות חדשים מתאימים עצמם לתרבות דיגיטלית. משרות בתחום האינטרנט והאפליקציות עומדות להתרבות, ויחד עם המגמה העולה של הויזואליות בתרבות האנושית תגדל הדרישה למעצבי ומנהלי תקשורת חזותית. המידע ילבש צורות חזותיות חדשות כדי להתגבר על קשיי הניווט בסבך הנתונים המתרבים. מקצועות העתיד יתבססו ברובם ככולם על שימוש במאגרי מידע. מידענים יתווכו בין ממצאים מאוחסנים במאגרי מידע לבין מפתחים ויצרנים, שירותים ולקוחות.
 
 
מיחשוב ענן
 
אם דיברנו על סיעור מוחין ועבודה בצוות וגם על מגמת הויזואליזציה של הידע, איך לא נזכיר את התשתית הטכנולוגית המסייעת לשיטות העבודה של המאה החדשה. תשתית זו מורכבת מטכנולוגיות המבוססות על רשתות מחשבים ותקשורת ומאפשרות פתרונות אחסון וירטואליים למידע. בתחום זה תהיה דרישה גוברת למפתחים בסביבת Unix Linux ובשיטת הקוד הפתוח ולמומחי תקשורת מחשבים ומערכות מידע. מקצוע חדש שהופיע לראשונה בשנת 2009 הוא הנדסת מיחשוב ענן.
 
האקינג
 
אפשרויות חדשות באינטרנט מוסיפות להיווצר וטומנות בחובן אחסון של מידע אישי על הרשת הציבורית המקוונת. חברות אשראי, בנקים, חנויות מקוונות וערוצי מסחר באינטרנט יהיו מוכרחים לגבש מערכים גדולים וחזקים של אבטחת מידע כדי לשמור על פרטיות הלקוחות ולמנוע הונאות וגניבות. האקרים יהפכו לאנשי מקצוע מבוקשים בתחום אבטחת המידע, ולצורך כך לא יצטרכו אפילו לרכוש תואר ראשון.
 
רובוטים וממירים
 
המצאות גדולות במאה העשרים נולדו בתעשייה הצבאית לצורכי מלחמה ומודיעין, ועל אלו נמנים התקשורת הלוויינית, האינטרנט, המצלמה הדיגיטלית ועוד. לפיכך, הציפייה היא שטכנולוגיות צבאיות ימשיכו להסתנן אל המשק האזרחי וליצור פוזיציות חדשות בשוק העבודה. התחומים שיוסיפו להתפתח הם הנדסת מכונות, פיזיקה ומחשבים.
 
ביו רפואה וטכנולוגיה רפואית
 
מחקרים משמעותיים ביותר נעשו בתחום הגנום בכיוונים מגוונים בשנים האחרונות, ואלה הולידו שאלות חדשות ואפשרויות מעניינות. כאן יודעים לחזות שתחום החלבונים הולך להיות "להיט" במאה העשרים ואחת. למהנדסים גנטיים, לביולוגים ולכימאים צפויה עבודה רבה. בנוסף, ענף המכשור הרפואי יוסיף להתפתח, ועימו גם תחום רשתות המידע הרפואי ופיתוח בסביבות זמן אמת RT. גם בשטח הרפואה המקצועות החדשים ידרשו ידע בין תחומי, המשלב ביולוגיה וטכנולוגיה, וכן ביוטכנולוגיה עם מדעי טבע נוספים. מקצוע נוסף שיתפתח הוא אבחון וייעוץ גנטי.
 
שירותי רפואה ובריאות
 
אם אמרנו שהאוכלוסייה מזדקנת, מי שחשים במגמה זו כבר היום הם העובדים בשירותי הבריאות והרפואה. בתחום הסיעוד קיים פער משמעותי בין היקף הצרכים של האוכלוסייה לבין כמות נותני השירות. דרושים עוד עובדים בסיעוד, רופאי משפחה, רופאים גריאטריים, מנהלי בתי אבות וכדומה. רבות מדובר על התפתחות של ענף הרפואה האישית הנשענת על האבחון הגנטי שהזכרנו קודם. אומרים שאנו עתידים לפגוש בשטח זה מקצוע חדש – יועץ אשפוז, שתפקידו לכוון את האדם לאנשי השירות הנכונים עבורו בהתאם לצרכיו הרפואיים.
 
מקצועות פנאי
 
עם הרבה כוח ואנרגיה תופסים לעצמם מקום משמעותי מקצועות הספורט לשעות הפנאי. לא מדריכי כושר, כי אם מאמני פילאטיס ויוגה, יועצי בריאות, מטפלים בהידרותרפיה ופיזיותרפיסטים עומדים למצוא לעצמם הרבה מקורות הכנסה. ענף התיירות והמלונאות וענף ההסעדה משגשגים, ועולה הביקוש בסוכנים, יועצים, יזמי תיירות סביבתית, מדריכי טיולים וקבוצות, מנהלים, מלצרים, מארחים, שפים, טבחים וכדומה.
 
תקשורת
 
אומרים שיש מדיה חדשה, אבל העתיד נמצא, כבר אמרנו, ברב תחומיות. דר' אווה ברגר מן המסלול האקדמי המכללה למינהל טוענת שאנשי מקצועות העתיד יידרשו לפיתוח חזון כולל של תהליכים שלמים בתקשורת, החל משלב היוזמה והקונספט, דרך הביצוע, העריכה והגימור, ועד לשלב הפעילות השיווקית. מה שתמיד יהיה חשוב הוא התוכן.
 
מקצועות חדשים שכבר ניתן לראות בשוק העבודה והלימודים הם מנהלי מדיה חברתית, שיווק חברתי ודיגיטלי, ופיתוח אפליקציות לפייסבוק, לאנדרואיד ולמובייל. אנשי מקצוע אלה צריכים לשמור תמיד אצבע על הדופק ולהתעדכן בכל השינויים המהירים וההתפתחויות בזירות חברתיות וממוחשבות. אם כן, מקצועות העתיד בענף התקשורת דורשים ביטחון עצמי, פתיחות, ניסיון אישי ותקשורת טובה עם אנשים.
 
בנייה ירוקה
 
הסביבה קוראת לנו מכל כיוון, ולא מעכשיו, אבל רק בשנים האחרונות החלו להשתנות תקנים ונהלים ממשלתיים בתחום הבנייה לטובת הסביבה. מקצוע האדריכלות ייראה אחרת, כאשר החיפוש יהיה אחר פתרונות לחיסכון בחשמל ובמים. הממשלה, העיריות והיזמים יזדקקו למהנדסים, לאדריכלים ליועצים ולמטמיעים של בנייה אקולוגית.
 
ענף הקלינטק ואיכות הסביבה
 
תעשיית הטכנולוגיה הנקייה מתפתחת מאד, והעניין בה הולך וגובר מאז שנות התשעים. מדובר בפיתוחים של שיטות להתפלת מים, צורות ייצור ידידותיות לסביבה, טכנולוגיות מיחזור, שימוש בחומרים מתכלים, ניצול אנרגיה סולארית, טכניקות חסכניות, עסקים בתחום הקיימות ועוד.
 
עו"ד ציפי איסר איציק מהמכללה האקדמית נתניה צופה לריבוי הדרישה לעורכי דין שיתמחו בתחום זה בייעוץ לחברות ובתהליכי רישום. דר' מיקי הרן מהקריה האקדמית אונו מסבירה, שבכדי להשתלב בענף מתפתח זה של איכות הסביבה יש ללמוד את מקצועות ההנדסה בהתמחות אקולוגיה. לטענתה, אנשי המקצוע המבוקשים ביותר יהיו מהנדסי מים וסביבה, ובפרט כאלה שיעסקו באנרגיה חלופית.
 
ומה עוד צפוי לנו?
 
קבלו את הלחשן. האיש שתפקידו לשמור על טונים נמוכים בתקשורת שבין לקוחות לספקי שירות ויצרנים. מקצוע זה יתחיל להופיע באגפים שונים של יחסי ציבור בחברות וארגונים, כשהמטרה היא להגיע לפתרונות שקטים מבלי שהסכסוך יתפרסם ברשתות החברתיות. 
ואיך לא נסיים במה שאנחנו הכי אוהבים לעשות – לדבר על העתיד. התחזיות מורות לנו שלשכונה יצטרף איש מקצוע נוסף, הלא הוא העתידן (Futuirist). איש זה אמור לחשב ברמת דיוק גבוהה את הסיכויים השונים להתרחשויות עתידיות אפשריות, סבירות, רצויות וטרופיות, על מנת שנוכל לקבל החלטות חכמות ומבוססות באשר לערוצי ההשקעה שלנו בעסקים ובטכנולוגיות חדשים.
 
אז מה לומדים?
 
בסופו של דבר, לימדו מה שאתם אוהבים. גם כך אתם צפויים להחליף את תחום העיסוק שלכם כמה פעמים במהלך החיים, להשתלם, להתעדכן וללמוד דברים חדשים. זיכרו, שילובים בין תחומים הם מומלצים, ואל תשכחו לפתח את הכישורים החברתיים והתקשורתיים שלכם. להתראות בעתיד.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על מקצועות העתיד?

רוצה לדעת יותר על מקצועות העתיד?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד מקצועות העתיד
חדש! סדנה דיגיטלית לבחירת לימודים שתשנה לך את החיים

רוצה לדעת מה מתאים לך ללמוד?


מאות אנשים כבר התקדמו, רוצה גם? 

אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!
אלון גל ופרופ' יורם יובל בסדנה דיגיטלית לבחירת לימודים ומקצוע לחיים!