רוצה פרטים על חד חוגי או דו חוגי?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

תואר חד חוגי או דו חוגי - מה כדאי?

רוצה לדעת על חד חוגי או דו חוגי? אנחנו רוצים לעזור לך!

דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות, לרבות איפה אפשר ללמוד, תנאי קבלה למסלולים השונים, מלגות, מה העלויות ועוד. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל89% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודים דו חוגיים או חד חוגיים - משתלם ללמוד לתואר דו חוגי?

 

מפיקים את המקסימום מהתואר


מועמדים רבים ללימודים האקדמיים מתמודדים עם התלבטות לא קטנה בנוגע לבחירת מסלול הלימודים. האקדמיה היום מציעה עושר אדיר של תכניות לימוד וחוגים, שמובילים למגוון של מסלולי תעסוקה וקריירות. כשבאים לבחור במסלול הלימודים יש כמה שיקולים שחשוב להביא בחשבון, כגון מסלול הקריירה שאנו מכוונים אליו, הצורכים ולוחות הזמנים שלנו וכן התחומים שמעניינים אותנו.


מוסדות לימוד רבים מאוד מאפשרים לסטודנטים לבחור בתכנית לימודים חד חוגיים (דוגמאות לכך הן לימודי משפטים, לימודי כלכלה או לימודי מנהל עסקים) או בלימודים דו חוגיים (כגון לימודי כלכלה ומנהל עסקים, לימודי כלכלה ומשאבי אנוש). לכל אחת מן האפשרויות האלה יתרונות משלה שכן כל אחת פותחת דלתות אחרות ושונות עבור הבוגרים כאשר הם מסיימים את התואר.

 


מהם לימודים דו חוגיים?


לימודים דו חוגיים מאפשרים לסטודנטים לשלב בין שני תחומי דעת שנלמדים במוסד הלימוד, אחד מהם כחוג ראשי ואחד מהם כחוג משני, שמקנה כלים וידע נוסף. כל אחד מהחוגים האלה כולל דרישות משלו ומציע קורסים שונים. לעיתים מכסת השעות מתחלקת שווה בשווה בין שני החוגים ובמקרים אחרים לאחד החוגים ניתן דגש רב יותר מבחינת היקף השעות.


אילו תחומים אפשר לשלב?


הלימודים במסלול דו חוגי מאפשרים גיוון רב למדיי בתחומי הלימודים. ישנה אפשרות לשלב שני מקצועות שנחשבים קרובים או משיקים, למשל לימודי כלכלה וניהול, לימודי משפטים וחשבונאות או לימודי פסיכולוגיה וסוציולוגיה. אפשרות מועדפת על סטודנטים רבים היא שילוב של לימודי ניהול או לימודי מנהל עסקים עם חוגים שונים, באופן שמאפשר לרכוש כלים למנהיגות בענפים שונים בתעשייה (למשל, מנהל עסקים ומדעי המחשב שמקנה כלים להובלה בהייטק).


לצד השילובים האלה, יש גם שילובים שבהם לומדים שני מקצועות ששונים זה מזה, לרוב מפקולטות נפרדות. שילובים כאלה, למשל, כוללים לימודים מחוג בתחום ההנדסה או מדעים מדויקים יחד עם אחד מחוגי מדעי הרוח. שילוב כזה לרוב נבחר כדרך לשלב בין תחום להבטחת קריירה מבוקשת עם תחום עניין נוסף שיש לסטודנטים.

 

התלבטות בין מקצועות

 

לא אחת עולה התלבטות בעת בחירת מסלול הלימודים. ההתלבטות יכולה להיות בין מקצועות קרובים (כגון הנדסת מחשבים או הנדסת חשמל), או בין ענפים שעשוים להיחשב "רחוקים" האחד מהשני, כגון ריאלי או הומני (למשל משפטים או הנדסה). בעת בחירת לימודים, חשוב לשקול את כל המאפיינים כגון קושי הלימוד, אפשרויות תעסוקה אחרי התואר, שכר ועוד.


דו חוגי או תואר כפול?


חשוב לשים לב להבדל בין לימודים דו חוגיים לבין לימודים לתואר כפול. בעוד לימודים דו חוגיים ניתן תואר ראשון יחיד שבו מצויינים שני החוגים, בתואר הכפול מקבלים שני תארים ראשונים נפרדים (שתי דיפלומות שונות).


איזו תעודה מקבלים?


בוגרי תואר חד חוגי זכאים לתואר ראשון אחד. ישנם סוגים שונים של תארים, בהתאם למסלול הנלמד, כגון BA, תואר B.Sc., תואר B.Ed. ואחרים.


בוגרים של לימודים דו חוגיים מקבלים תעודה אחת, שבה מצוינת החלוקה לשני המקצועות שנלמדים. כך למשל, לבוגרי לימודי כלכלה וחשבונאות ניתן תואר BA דו חוגי בכלכלה וחשבונאות.

 


יתרונות


דו חוגי - תואר דו חוגי פותח אפשרויות מגוונות ורבות לתעסוקה, מה שיכול ליצור יתרון מול מועמדים אחרים לעבודה במשרות מבוקשות. ההתמחות בשני תחומים יכולה להביא מעסיקים לבחור המועמדים אלה שכן הם מתאפיינים במחשבה רחבה יותר מאחרים ושולטים בכלים מקצועיים רבים יותר.


יתרון נוסף של תואר דו חוגי הוא האפשרות להמשיך לתואר שני ולתארים מתקדמים בתחומים רבים יותר. יש לציין כי לרוב יש צורך בהשלמות. נוסף על כך, תואר דו חוגי נותן לסטודנטים הזדמנות לשלב בין מקצוע "לכיס" ומקצוע "לנפש" וכך להעלות את מידת הסיפור והעניין במהלך התואר.


חד חוגי - לימודים חד חוגיים מאפשרים להתעמק בתחום מסויים בו מגלים עניין ולרכוש ידע רב ומרוכז אודותיו. לימודים חד חוגיים כוללים במקרים רבים גם התמחות, שמאפשרת להכיר מקרוב היבטים מסוימים של הענף, למשל לימודי מנהל עסקים בהתמחות שיווק או בהתמחות מימון או לימודי חינוך בהתמחות ניהול מערכות חינוך.


חסרונות


דו חוגי - לימודים דו חוגיים דורשים ברוב המקרים השקעה רבה יותר מתואר חד חוגי ופעמים רבות מערכת השעות שלהם עמוסה ותובענית יותר. במקרים שבהם משלבים בין שני חוגים מפקולטות שונות, עלול להיווצר קושי עקב חפיפה של שעות הלימוד בקורסים מסוימים. כמו כן, לעיתים שכר הלימוד לתואר דו חוגי עשוי להיות גבוה משל תואר חד חוגי עקב השתתפות בקורסים רבים יותר.

 

מוסדות לימוד

 

לימודים דו חוגיים אפשריים במגוון של מוסדות, אוניברסיטאות ומכללות. הנה כמה מן המוסדות בהם ניתן ללמוד במסלול דו חוגי:

 

  • המכללה האקדמית אשקלון: במכללה האקדמית אשקלון מציעים מסלול לימודים דו חוגי, ניתן לשלב בין לימודי פסיכולוגיה, סוציולוגיה, פוליטיקה וממשל לבין לימודי קרימינולוגיה, לימודי ארץ ישראל ולימודי תיירות.

 

 

  • האוניברסיטה הפתוחה: האוניברסיטה הפתוחה מאפשרת לסטודנטים ללמוד במגוון שילובים דו חוגיים בפקולטות המגוונות שפועלות בה. הלימודים באוניברסיטה הפתוחה מתאפיינים בתכנית גמישה שבה הסטודנטים יכולים להתאים את הלימודים לשילוב עם עבודה.

 

 

  • אוניברסיטת חיפה: אוניברסיטת חיפה מציעה לסטודנטים ללמוד בשילובים דו חוגיים מגוונים מתוך הפקולטות השונות. בין החוגים שניתנים לשילוב דו חוגי: לימודי כלכלה, לימודי סוציוגלויה, תואר בתקשורת, לימודי פסיכולוגיה, לימודי ביולוגיה, לימודי שירותי אנוש ותכניות נוספות.

 

 

  • אוניברסיטת בר אילן: אוניברסיטת בר אילן עורכת תכניות לימודים דו חוגיות מובנות וכן מסלולים אותם יכולים הסטודנטים להרכיב לפי תחומי העניין שלהם. ניתן לשלב מסלולים מהפקולטות השונות כגון מדעי החברה, מדעי הרוח, מדעים מדויקים ופקולטות נוספות.

 

 

  • הטכניון: בטכניון ניתן ללמוד בכמה מסלולים מובנים דו חוגיים. אלה כוללים לימודי הנדסת חשמל ופיזיקה, פיזיקה ומדעי המחשב, הנדסת חומרים וכימיה ותכנית משולבת ללימודי רפואה והנדסה ביו רפואית.
     
שירות אישי חינם

צריך פרטים על חד חוגי או דו חוגי?

רוצה לדעת יותר על חד חוגי או דו חוגי?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד חד חוגי או דו חוגי
עדיין לא בחרת מה ללמוד? יש לנו פתרון עבורך ...

כך נעזור לך לבחור מקצוע לימודים

שאלות הגולשים בנושא
ההבדלים בין חד חוגי לדו חוגי
מה ההבדלים בין תואר רב תחומי, דו חוגי וחד חוגי?
מסלול חד חוגי או דו חוגי לתואר ראשון?
מזרח אסיה תואר ראשון דו חוגי
הבדל בין תואר חד חוגי לתואר דו חוגי
לימודי תואר ראשון דו חוגי - איזה שילוב כדאי?
דו חוגי ביחסים בינלאומיים- כדאי או לא?
כך נעזור לך לבחור לימודים ומקצוע לחיים...
כך נעזור לך לבחור לימודים ומקצוע לחיים...