לימודי מדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן-גוריון אילת

שירות אישי - צור קשר
לימודי מדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן-גוריון אילת

לימודי מדעי ההתנהגות באוניברסיטת בן-גוריון – קמפוס אילת


מחקר ההתנהגות האנושית הוא עיסוק מדעי נרחב, שיכול לתת מענה על שאלות פילוסופיות גדולות, אך גם להניב יישומים בתחומים כמו תרבות ארגונית וניהול משאבי אנוש.


מדובר בענף מדעי המשלב מחקר שלושת המישורים של ההתנהגות האנושית: המישור האינדיבידואלי, המישור החברתי והמישור התרבותי. על כן, מדעי ההתנהגות מהווים נקודת מפגש בין תיאוריות, גישות וכלים פסיכולוגיים סוציולוגיים ואנתרופולוגיים.


כדי ללמוד ולחקור את הדרכים שבהן בני אדם פועלים בעולם, היחסים שלנו איש עם רעהו, ויחסי הגומלין שקיימים בין החברה, הפרט והתרבות, ניתן להשתתף בתכניות ללימודי מדעי ההתנהגות שמוצעות במגוון מוסדות להשכלה גבוהה.


בין מוסדות הלימוד שמציעים תכנית זו, ניתן למנות את קמפוס אילת של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


תכנית הלימודים


במסגרת תכנית הלימודים, הסטודנטים סוקרים היבטים אינדיבידואליים, חברתיים, ותרבותיים של ההתנהגות האנושית. מסיבה זו, התכנים המועברים בקורסים השונים מגיעים משלושה עולמות מדעיים קרובים אך שונים: פסיכולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה.


הסטודנטים לומדים את יסודות המדעים הללו, ולאחר מכן מעמיקים בתחומים שונים בתוך הפסיכולוגיה: פסיכולוגיה קוגניטיבית, פסיכולוגיה ניסויית, פסיכולוגיה התפתחותית, ועוד. כמו כן, הם רוכשים הבנה בתיאוריות סוציולוגיות ואנתרופולוגיות עדכניות, וסוקרים מגמות בחברה הישראלית מתוך הסתכלות רב תחומית זו.


במסגרת תכנית הלימודים, הסטודנטים רוכשים הבנה בשיטות מחקר איכותניות, ולומדים כיצד לבצע כתיבה מדעית.


מתכונת הלימודים


משכם של הלימודים כשלוש שנים אקדמיות, והיקפם 120 נקודות זכות. הסטודנטים משתתפים בקורסי חובה ובחירה, סמינרים, ובסדנאות במגוון נושאים.


במסלול החד מחלקתי, הסטודנטים לומדים קורסים ממדעי ההתנהגות במשקל 108 נקודות זכות , 10 נקודות זכות נוספות במסגרת קורסים כלליים, וקורס אנגלית שמשקלו 2 נקודות זכות.


במסלול הדו מחלקתי, הסטודנטים לומדים לתואר במדעי ההתנהגות ובתחום לימודים נוסף, ועל כן היקף הקורסים במדעי ההתנהגות הוא 54 נקודות זכות, 54-56 נקודות זכות בקורסים ממחלקה נוספת, 8 נקודות זכות בקורסים כלליים, וכן 2 נקודות זכות בקורס אנגלית.


נושאי הלימוד

 

 

 • למידה או תפישה
 • מבוא לפסיכולוגיה
 • פסיכולוגיה ניסויית
 • יסודות הסוציולוגיה
 • מבוא לסטטיסטיקה
 • פסיכולוגיה חברתית
 • מבוא לאנתרופולוגיה
 • פסיכולוגיה פיזיולוגית
 • שיטות מחקר איכותניות
 • תיאוריות סוציולוגיות ואנתרופולוגיות
 • ועוד

 

על סגל ההוראה


ראש התכנית פועל כפרופסור במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה. תחומי המחקר האקדמיים שלו מתמקדים בנושאים ארגוניים, כולל ניתוח בין תרבותי של משאבי אנוש, מודלים ניהוליים מערביים והטמעתם בתרבויות אחרות – לצד המחקר והעיסוק האקדמי בתחום, הוא מספק ייעוץ ארגוני לחברות וגופים שונים. כמו כן הוא עוסק במחקר היחסים בין מוסדות וארגונים רפואיים עם קהילות דתיות ואתניות בישראל.


על מוסד הלימודים


אוניברסיטת בן-גוריון היא מוסד להשכלה גבוהה הפועל מזה עשרות שנים בעיר באר שבע. נוסף על כך, קיימים קמפוסים של האוניברסיטה גם בשדה בוקר ובאילת.


הקמפוס באילת הוקם בשנת 2002, והלימודים בו נערכים בכיתות קטנות תוך מתן ליווי אישי ויחס תומך מצד סגל המרצים. בקמפוס ניתן להשתתף בלימודי תואר ראשון או שני במגוון תחומים, וביניהם פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית, ניהול, לימודי המזרח התיכון, ועוד.

 


תנאי קבלה


כדי להשתתף בתכנית למדעי ההתנהגות לתואר ראשון, על המועמדים להיות זכאים לתעודת בגרות מלאה, ובה לפחות 4 יחידות לימוד באנגלית.


כמו כן, עליהם להציג ציון פסיכומטרי או סכם של 500 או יותר עבור התכנית הדו מחלקתית, ו – 550 או יותר עבור התכנית החד מחלקתית. בפרק האנגלית בפסיכומטרי, עליהם להחזיק בציון 70 או יותר.


הקבלה לתכנית הדו מחלקתית מותנית בעמידה גם בדרישות הקבלה של המחלקה השנייה בה המועמדים מעוניינים ללמוד.


קיים מסלול לקבלה ללא פסיכומטרי, על סמך תעודת בגרות מלאה בממוצע 100 עבור התכנית הדוק מחלקתית, וממוצע 105 ומעלה עבור התכנית החד מחלקתית. כמו כן, על המועמדים לעבור את מבחן אמיר או אמירם בציון של 170 לפחות.

 


תעודה


מי שמסיימים בהצלחה את הלימודים בתכנית החד מחלקתית, זכאים לתואר ראשון B.A. במדעי ההתנהגות. בוגרי התכנית הדו מחלקתית שעומדים בדרישות האקדמיות, זכאים לתואר ראשון B.A. במדעי ההתנהגות ובתחום נוסף.
 

עוד מסלולי לימוד - בן-גוריון קמפוס אילת