הסבת אקדמאים להוראה בתיכון באוניברסיטת בן-גוריון אילת

שירות אישי - צור קשר
הסבת אקדמאים להוראה בתיכון באוניברסיטת בן-גוריון אילת

לימודי הסבת אקדמאים להוראה בעל יסודי בקמפוס אילת של אוניברסיטת בן-גוריון


ניסיון וידע בכיתה


תקופת התיכון היא מכריעה ביותר בחייהם של בני נוער. זהו פרק הזמן שבו הם נבחנים בבחינות הבגרות ובמקביל בונים כישורים שישרתו אותם בחייהם כבוגרים. מסיבה זו מקדישים במערכת החינוך משאבים רבים כדי להכשיר מורים איכותיים לבתי הספר העל יסודיים. כחלק ממגמה זו שואפים גם לגייס אקדמאים שמעוניינים לעבור לתחום ההוראה ולספק להם את ההכשרה המתאימה להעביר את הידע הנרחב בתחום הדעת שלהם הלאה לבני הנוער.


קמפוס אילת של אוניברסיטת בן-גוריון מפעיל תכנית הסבת אקדמאים להוראה שמתמחה בהכשרה להוראה בחינוך העל יסודי. המסלול מאפשר למשתתפיו לקבל תעודת הוראה ורישיון הוראה קבוע ממשרד החינוך. במסלול שואפים לעצב אנשי הוראה מיומנים שיכולים לאתגר את התלמידים שלהם, לפתח אותם כלומדים עצמאיים ולהשריש בהם את ערכי השייכות למדינת ישראל.

 

כמה זמן לומדים?

 

קמפוס אילת מפעיל שני מסלולים להכשרה להוראה. הראשון הוא מסלול בהיקף של שנה אחד והוא מיועד לבוגרי תואר ראשון. המסלול השני נמשך כשנתיים והוא מתאים לסטודנטים שנמצאים בשנה השלישית ללימודיהם בקמפוס. השיעורים מתקיימים במהלך יומיים בשבוע, משעות אחר הצהריים ועד הערב.


התכנית כוללת קורסים פדגוגיים כלליים לצד סדנאות מעשיות בהן הסטודנטים פועלים בקבוצות קטנות ומכינים חומרי הוראה בהתאם להתמחויות השונות שלהם ומתרגלים יישום של שיטות הוראה חלופיות. נוסף על כך מתקיימים מפגשים עם אנשי חינוך וסיורים לימודיים במוסדות לימוד. במהלך המסלול הסטודנטים גם משתלבים במסגרת התנסות מעשית שנערכת בבתי ספר על יסודיים באזור הערבה, מה שמאפשר להם להתנסות בפועל בלימוד בכיתות.


תכנית הלימודים


תכנית זו להסבת אקדמאים מאפשרת לבעלי תואר ראשון במחלקות השונות לרכוש כישורים מקצועיים בהוראה שחיוניים כדי ללמד בבתי ספר על יסודיים ולעמוד מול כיתה כמורים. הם מקבלים כלים להוראת תחום הידע שלהם ולהעברתו לתלמידים שלהם בצורה איכותית, חווייתית ומסקרנת. כך הם לומדים על סוגיות דידקטיות ופדגוגיות בתחום החינוך וגם סוקרים היבטים פסיכולוגיים וחברתיים של עולם ההוראה.

 

מסלולי הוראה

 

בין המסלולים שניתן ללמוד בקמפוס, אפשר למנות בין היתר: הוראת אנגלית, הוראת אזרחות, הוראת אמנות, הוראת אלקטרוניקה, הוראת ביולוגיה, הוראת גיאוגרפיה, הוראת היסטוריה, הוראת חשמל, הוראת כימיה, הוראת לשון, הוראת מדעי החברה, הוראת מדעי המחשב, הוראת לימודי ארץ ישראל, הוראת מחשב ישראל, הוראת מוזיקה, הוראת מקרא, הוראת מתמטיקה, הוראת סוציולוגיה, הוראת ספרות, הוראת ערבית, הוראת פילוסופיה, הוראת פיזיקה, הוראת פסיכולוגיה, הוראת קולנוע והוראת תקשורת.


על מוסד הלימוד


קמפוס אילת הוקם על ידי אוניברסיטת בן גוריון במטרה להנגיש את ההשכלה הגבוהה בפריפריה. בקמפוס מתקיימים מסלולים שונים לתואר ראשון ושני שתואמות את התכניות שמוצעות בקמפוס באר שבע מבחינת תכנים וכן התואר המוענק בסופן. המוסד גם מעניק מלגות לימוד למועמדים מצטיינים ומאפשר לממש את ההטבה לשנה אקדמית ראשונה בחינם במסגרת לימודים בפריפריה לחיילי משוחררים. בין המסלולים הנלמדים בקמפוס נכללים לימודי פסיכולוגיה, לימודי ניהול, תואר שני במנהל ומדיניות בחינוך ותואר שני ביישוב וניהול סכסוכים.


תנאי קבלה


לתכנית זו יכולים להתקבל מועמדים שבידיהם תואר ראשון, שלמדו בתכניות חד חוגיות או דו מחלקתיות בקמפוס אילת או במוסדות לימוד אחרים. עליהם להיות בעלי ממוצע של לפחות 75 בענפי מדעי החברה והרוח וממוצע 70 ומעלה בענפי ההנדסה והמדעים. בתחומי הוראת לשון, הוראת מתמטיקה והוראת אנגלית יש לעבור מבחני בקיאות. מי שעומדים בדרישות הסף מוזמנים לראיון אישי.


יש לציין שהקבלה למסלולי ההוראה היא לבוגרי מקצועות קרובים לתחום הלימוד. בחלק מהמסלולים יש צורך לבצע השלמות.

תעודה


סטודנטים שעומדים בכל הדרישות לאורך המסלול ומסיימים אותו בהצלחה מקבלים תעודת הוראה לבתי ספר על יסודיים מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. כמו כן הבוגרים יכולים לקבל רישיון הוראה קבוע מטעם משרד החינוך והתרבות, בהתאם לתנאים בחוזר המנכ"ל של המשרד. יש לציין שמשרד החינוך עשוי לדרוש מהבוגרים תואר שני כדי לקבל רישיון הוראה עבור כיתות י"א וי"ב.

 

עוד מסלולי לימוד - בן-גוריון קמפוס אילת