קורס בקרים מתוכנתים - הטכנולוגית אורט בראודה כרמיאל

קורס בקרים מתוכנתים - הטכנולוגית אורט בראודה כרמיאל

קורס בקרים מתוכנתים - הטכנולוגית אורט בראודה כרמיאל

 


בשנים האחרונות, ההתקדמות הטכנולוגית מאפשרת אוטומציה של תהליכים רבים בייצור, במגוון של אמצעים, וביניהם בקרים מתוכנתים. בקרים אלו מחליפים את בני האדם בביצוע פעולות של בקרה שוטפת, שיכולות להיות מונוטוניות ומשעממות, ומייעלים באופן זה את תפקוד המפעל או העסק, כמו גם תפקוד של מכשירים יומיומיים, כמו מכונות כביסה וכן מערכות רמזורים ומעליות.


היתרונות הברורים של הבקרים המתוכנתים גורמים לכך שהם נמצאים בשימוש בשלל ענפי תעשייה וייצור, ביניהם בתעשיית התרופות, בחקלאות ובייצור של חומרים שונים כגון מלט, זכוכית ונייר. על מנת לתחזק את הבקרים המתוכנתים ולדאוג לפעולתם התקינה, מועסקים אנשי מקצוע מתחומי ההנדסה, הנדסאות והמקצועות הטכניים, כאשר כיום קיים ביקוש רב למי שברשותם הידע המקצועי הנדרש לצורך מילוי התפקיד. מי שמעוניינים בקידום הקריירה הטכנולוגית שלהם והעמקת ידיעותיהם בתחום זה, יכולים להשתתף בקורס בקרים מתוכנתים במכללה הטכנולוגית להנדסאים אורט בראודה כרמיאל.

 


תכנית הלימודים


הלימודים בקורס בקרים מתוכנתים משלבים בין תכנים תיאורטיים ועיוניים לבין ידע פרקטי. במסגרת הלימודים העיוניים, הסטודנטים לומדים כיצד לכתוב ולהריץ תכניות לבקר באמצעות 5 שפות תכנות שנמצאות בשימוש רחב בתעשייה, רוכשים היכרות עם דיאגרמות סולם, המשמשות לפתרון בעיות לוגיות שיכולות להתעורר בעת פעולת הבקר, ורוכשים ידע בתחום הלוגיקה, בנושאים כמו משתנים בוליאנים, טבלאות אמת, וכן הבנה במערכות ממשק אדם-מכונה (HMI). הם לומדים כיצד לבצע מעקב אחר תקלות בבקר ואיפוס שלהן, וסוקרים את הפונקציות המתקדמות האפשריות של הבקר.


נוסף על כך, הסטודנטים לומדים לעבוד עם מערכות SCADA, בהן משתמשים כדי לבצע שליטה ובקרה על ציוד וסביבה במפעלים במגוון ענפי תעשייה שבהם נעשה שימוש באוטומציה תעשייתית.


מתכונת הלימודים


במסגרת הקורס, משולב גם ממד של התנסות מעשית, כולל השתתפות בניסויים במפגשים והגשת פרויקט גמר על בקר מתוכנת.


המפגשים מתקיימים פעמיים בשבוע; מפגש אחד במהלך השבוע, בשעות הערב, ומפגש אחד ביום שישי בבוקר.


סך שעות ההוראה בקורס הוא 80 שעות אקדמיות, והן נפרשות על פני 20 מפגשים.


נושאי הלימוד

 

 

 • עבודה עם HMI
 • משתנים בוליאניים
 • שפות תכנות בקרים
 • איפוס תקלות ומעקב
 • שימוש בטיימרים ומונים
 • כניסות ויציאות אנלוגיות
 • מבוא לבקרים מתוכנתים
 • תכניות לבקר - כתיבה והרצה
 • פונקציות מתקדמות של בקרים
 • דיאגרמת סולם לפתרון בעיות לוגיות
 • ועוד

 

על סגל ההוראה


סגל המרצים מורכב מאנשי מקצוע מהתעשייה, בעלי ניסיון בהוראת תחום המכונות. המרצים מספקים לסטודנטים יחס אישי ותמיכה לאורך הלימודים בקורס.


על מוסד הלימודים


המכללה הטכנולוגית אורט בראודה פועלת בכרמיאל מאז שנת 1988, בהוראת מקצועות טכנולוגיים להנדסאים וכן קורסים לתעודה.

 

מטרת תכניות הלימודים במכללה היא להקנות ידע וכלים טכנולוגיים במקצועות מבוקשים במשק הישראלי, וכך לאפשר לבוגרי ההכשרות המקצועיות המתקיימות בה להשתלב ביתר קלות בשוק העבודה.


הקשרים ושיתופי הפעולה אותם מקיימת המכללה עם עסקים וחברות בצפון הארץ, מסייעים למימוש מטרה זאת. באמצעותם, המכללה יכולה לעדכן את תכניות הלימוד בהתאם לדרישות התעשייה וכן להעניק לסטודנטים שלומדים בה הזדמנות לרכוש ניסיון והתנסות מעשיים.


ביחידה ללימודי תעודה שפועלת במסגרת אורט בראודה, ניתן ללמוד מגוון של קורסים בענפי ידע טכנולוגיים ומדעיים מגוונים. הקורסים הטכנולוגיים שמוצעים במכללה כוללים, בין היתר, קורס רובוטיקה, קורס שרטוט טכני, קורס CNC, ועוד.


תנאי קבלה


קורס בקרים מתוכנתים מיועד לאנשי מקצוע מתחומי ההנדסה והמקצועות הטכניים, כולל הנדסאים, מהנדסים וטכנאים שמתוקף תפקידם נדרשים להפעיל, לתחזק ולערוך בקרה בקרב מפעלים וארגונים מסחריים בענפים שונים של התעשייה.

 

 • מעוניינים להתמקצע במקצועות טכנולוגיים? קראו עוד על קורס בית חכם


תעודה


מי שמסיימים בהצלחה את הקורס, ועומדים בדרישותיו, זכאים לתעודת גמר מטעם המכללה הטכנולוגית להנדסאים אורט בראודה.


אפשרויות תעסוקה


בקרים מתוכנתים נמצאים בשימוש רחב במגוון ענפים בתעשייה, ומסיבה זו מי שברשותו היכרות עם תחום זה, יכולים לפתוח לעצמם הזדמנויות תעסוקה חדשות בשלל מפעלים ועסקים בתחומי הייצור השונים.


אנשי מקצוע בתחומי ההנדסה והמקצועות הטכניים, שמעוניינים להתקדם בקריירה, יכולים להשתתף בהכשרות המשך כגון זו כדי לקבל יתרון על מועמדים אחרים בשוק העבודה התחרותי.

 

עוד מסלולי לימוד - הטכנולוגית אורט בראודה כרמיאל