קורס חשמלאי ראשי בטכנולוגית אורט בראודה כרמיאל

קורס חשמלאי ראשי בטכנולוגית אורט בראודה כרמיאל

קורס חשמלאי ראשי - הטכנולוגית אורט בראודה כרמיאל

 

בתחום החשמל מגדירים כיום מספר דרגות הסמכה, שקובעות את תחומי האחריות של אנשי המקצוע ואת סוגי העבודות שהם יכולים לקחת בהן חלק, לרבות דרגות המתח החשמלי המותר. דרגת המתח מוטבעת גם על רישיון החשמלאים שבו מחזיקים אנשי המקצוע. אחת הסיבות להקפדה על דרגות אלה היא הסכנה שיש בעבודות חשמל בידי חשמלאים שאינם מוסמכים רשמית לכך. כדי למנוע נזקים ופגיעות, חשמלאים יכולים לעבוד רק לפי התקנות הנובעות מדרגתם.


חשמלאים בדרגת חשמלאי מוסמך שברצונם לפתח את הקריירה יכולים ללמוד בקורס חשמלאי ראשי המתקיים במכללה הטכנולוגית אורט בראודה שבכרמיאל. בקורס זה ניתן לרכוש את כל הכלים הנחוצים לחשמלאים לצורכי עלייה בדרגה, תוך היכרות עם תקנות החשמל ועם תהליכי העבודה במגוון מתקנים. כמו כן, בקורס מקבלים הכנה לקראת מבחני משרד העבודה שאותם יש לעבור לצורך קבלת ההסמכה החדשה. הפיתוח המקצועי יכול לסייע לבוגרים לפתוח דלת להשתלבות בתפקידים רבים בשוק העבודה, כגון בחברת חשמל, בארגונים בתחום החשמל והאנרגיה ועוד.

 

 

תכנית הלימודים


משתתפי קורס חשמלאי ראשי מקבלים ידע וכלים הנחוצים לעבודה במתקני חשמל, לעריכה של תכניות חשמל ולעבודה בהם בהתאם לנהלים. הקורס מסמיך לעריכת התכניות למתקנים בזרם תלת פאזי, עד 3X250 אמפר.


בתחילת התכנית רוכשים ידע בענפי מדעים רלבנטיים, כגון מתמטיקה ופיזיקה. כמו כן הם מרחיבים את הבנתם באנגלית טכנית לשם התמצאות במונחים מקצועיים בשפה האנגלית. בהמשך נלמדים עקרונות חשובים בתורת החשמל, תוך היכרות עם שלל סוגי מכונות, מתקנים, שנאים, גנרטורים ומערכות נוספות שבהן רשאים החשמלאים הראשיים לטפל לפי חוק, תוך היכרות עם החקיקה העדכנית ועם נהלי הבטיחות בעבודה הרלבנטיים לתחום החשמל ולדרגתם המקצועית.

 

מתכונת הלימוד


בהתאם להנחיות משרד העבודה, היקפו של קורס חשמלאי ראשי הוא 600 שעות לימוד אקדמיות. מפגשי הלימוד מתקיימים ביומיים במשך השבוע במתכונת קורס ערב, וכן לסירוגין בימי שישי בבקרים. התכנית כוללת הן לימוד עיוני של העקרונות והתקנות בחשמל והן תרגולים פעילים במעבדות חשמל לצורך יישום והטמעה של החומר הנלמד.


נושאי הלימוד


סטודנטים בקורס חשמלאי ראשי עוסקים במהלך הקורס בשלל נושאים בתחום החשמל, הנה כמה מהם:

 

 

  • פיזיקה
  • מתמטיקה
  • מתקני חשמל
  • מכונות חשמל
  • אנגלית טכנית
  • תורת החשמל
  • דיווח ותיעוד טכני
  • ועוד

 

 

על מוסד הלימוד


במוסד הלימוד ניתן לקחת חלק בקורסים נוספים בתחום החשמל, בהם קורס חשמלאי מוסמך וקורס חשמלאי מתח גבוה. בקורסים הללו מקבלים את ההכנה הנדרשת לקראת מבחני ההסמכה לעלייה בדרגה מקצועית בתחום. כמו כן, במכללה נערכים קורסים בענפים כגון טכנולוגיה, חשבונאות, עיצוב, מזכירות ומינהל. ניתן ללמוד בה גם בלימודי הנדסאים המוכרים על ידי מה"ט. בין היתר, מתקיימים לימודי הנדסאי חשמל, לימודי הנדסאי אלקטרוניקה, לימודי הנדסאי מכונות, לימודי הנדסאי תוכנה ולימודים במגמות נוספות. מסלולי ההנדסאים מכשירים את המשתתפים לתפקידים שונים בתעשייה הטכנולוגית ובמגזר העסקי תוך התאמה לצורכי המשק של היום.

 

תנאי קבלה


הקורס להכשרת חשמלאים ראשיים מיועד לחשמלאים המעוניינים לפתח את הקריירה ולעלות בדרגה בהסמכות החשמל של משרד העבודה. הוא מתאים לבעלי תעודת גמר חשמלאי מוסמך, שברשותם שנה אחת של ניסיון לפחות בעבודות בתחום החשמל.


תעודה


בוגרי הקורס שעומדים בכל חובותיהם הלימודיות ובכל הבחינות מקבלים תעודת חשמלאי ראשי מטעם משרד העבודה. כדי לקבל את הדיפלומה עליהם לעבוד במשך שנתיים לפחות בתור חשמלאים מוסמכים ולעמוד בכל החובות הנוספים להכשרה בתחום החשמל.
בוגרי הקורס המעוניינים להמשיך להתקדם בתחום החשמל יכולים להמשיך לקורסים נוספים וכך לשדרג את הסמכתם, כגון לקורס חשמלאי מתח גבוה. קורס זה מאפשר קבלת אחת הדרגות הבכירות בתחום החשמל והרחבת תחומי האחריות המקצועית.

עוד מסלולי לימוד - הטכנולוגית אורט בראודה כרמיאל