לימודי קיימות וממשל דו חוגי באוניברסיטת רייכמן (הבינתחומי)

שירות אישי - צור קשר
לימודי קיימות וממשל דו חוגי באוניברסיטת רייכמן (הבינתחומי)

לימודי קיימות וממשל באוניברסיטת רייכמן (הבינתחומי) - לימודים דו חוגיים


חושבים קדימה למען העתיד


באוניברסיטת רייכמן (הבינתחומי) מתקיימת תכנית דו חוגית ללימודי קיימות וממשל. מסלול זה, המשלב בין לימודי ממשל לבין לימודי קיימות לתואר, מכשיר את הסטודנטים לתפקידי מקבלי החלטות בממשל ומעניק להם את הכלים להתמודדות עם אתגרים אקטואליים בתחום הקיימות. המסלול מתמקד בדיון בין הסקטור העסקי, הציבורי וארגונים סביבתיים כדי לקדם תהליכי פיתוח בני קיימא.


בעזרת הכלים הנרכשים בתכנית, הסטודנטים יכולים לפתוח דלת לקריירה במגזר הציבורי, במשרדי הממשלה, ברשויות המקומיות ובשגרירויות. כמו כן, באפשרותם להשתלב בארגונים חברתיים וסביבתיים, בתחום הייעוץ התקשורתי והאסטרטגי ובחברות בשוק העסקי שעוסקות בפיתוח בר קיימא.

 


תכנית הלימודים


סטודנטים בתכנית דו חוגית זו מעמיקים בתחום הפיתוח בר הקיימא ולומדים בהרחבה על תהליכי ניהול יעיל של משאבים חברתיים וכלכליים. הם לומדים על שלל סוגיות אקטואליות בשוק האנרגיה המקומי והעולמי ודנים גם במושגים בתחום הממשל ובתחום הקיימות כגון גלובליזציה, עיור, שימוש במשאבי טבע ותכנון סביבתי. כמו כן, הם מפתחים מיומנויות יזמות ירוקה בעזרתן ניתן למצוא פתרונות לבעיות סביבתיות וחברתיות עכשוויות.


סטודנטים ללימודי קיימות בשנה ב' יכולים לבחור מבין החטיבות:

 

אנרגיה: נלמדים תהליכי אספקת אנרגיה מקיימת לצורך הגברת הנגישות למים ולמזון ולתפעול שירותי בריאות וחינוך
עירוניות: נלמדים היבטים רלוונטיים בתחום העירוניות הנוגעים לצריכת האנרגיה, פליטת גזי חממה ועוד.

 

סטודנטים לממשל בשנה ג' יכולים לבחור מבין החטיבות:


מזרח תיכון: הסטודנטים נחשפים לעולם הערבי ולמדינות לא ערביות, ליחסי פנים וחוץ ואידיאולוגיות מרכזיות.
דיפלומטיה ויישוב סכסוכים: הסטודנטים מפתחים הבנה בניהול ויישוב סכסוכים בין לאומיים, אתניים, אזוריים ולאומיים.
 

מתכונת הלימוד


אורכם של הלימודים במסלול הדו חוגי הוא כשלוש שנים והם כוללים שישה סמסטרים. הסטודנטים לוקחים חלק בקורסי ליבה בממשל, בתחום הקיימות והסביבה ובתחום הכלכלה. נוסף על כך, הם לומדים בקורסי בחירה מגוונים החל מהשנה השנייה וכן באפשרותם לבחור בין מסלול התמחות באורבניזציה לבין מסלול התמחות באנרגיה ומים.


הלימודים כוללים גם פרויקט יישומי בתחום היזמות הסביבתית. בשנה השלישית הסטודנטים מתנסים בפיתוח פתרונות בני קיימא להתמודדות עם בעיות סביבתיות ומדיניות בהתאם לבחירתם.


מוסד הלימוד עורך שלל הרצאות אורח ומפגשים עם דיפלומטים ומומחים לתחום הקיימות. כמו כן, הוא מאפשר לסטודנטים לקחת חלק בהתמחויות מעשיות בגופי ממשלה, ברשויות מקומיות ובארגונים חברתיים וסביבתיים.


נושאי הלימוד

 

 • ניתוח עלות ותועלת
 • משטר מדינת ישראל
 • ניידות במרחב העירוני
 • עירוניות וקיימות בדרום
 • דיפלומטיה ומדיניות חוץ
 • יחסים בין לאומיים וגיאו פוליטיקה   
 • תכנון עירוני
 • צדק סביבתי
 • כלכלת אנרגיה
 • פיתוח בר קיימא
 • צבא, מדיה וחברה   
 • ועוד


סגל הוראה


בין המרצים במסלול: חוקרת בעלת תואר דוקטור שמחקריה עוסקים בניהול אסונות טבע ובאתיקה במינהל הציבורי; דוקטור ששימשה כמשנה ליועץ המשפטי לממשלה בתחום המשפט הבין לאומי, שמומחית לתחומים כמשא ומתן וגלובליזציה; חוקר שמחקריו עוסקים בפוליטיקה באיראן ובמזרח התיכון; ועוד שלל מרצים.


על מוסד הלימוד


בית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה של אוניברסיטת רייכמן מציע תכניות לימוד נוספות, בהן תואר חד חוגי בממשל, לימודי משפטים וממשל שמתקיימים במסגרת תואר כפול וכן תכנית למצטיינים בתחום האסטרטגיה וקבלת ההחלטות. נוסף על כך, במוסד הלימוד מתקיימים לימודי משפטים, לימודי מנהל עסקים, לימודי מדעי המחשב, לימודי פסיכולוגיה, תואר ראשון ביזמות בשילובים דו חוגיים שונים ומסלולים נוספים. תכניות הלימודים משלבות לימודים עיוניים עם התנסויות פרקטיות כדי להכין את הסטודנטים לקראת השתלבות בשוק העסקי.


תעודה


תואר ראשון BA בקיימות וממשל מוענק לבוגרים שעומדים בכל חובותיהם על ידי אוניברסיטת רייכמן. כמו כן, הם מקבלים תעודת התמחות המעידה על תחום החטיבה שנלמד במהלך התואר.

עוד מסלולי לימוד - אוניברסיטת רייכמן (הבינתחומי)