קורס הדרכת קבוצות תקשורת מקדמת במכללת סמינר הקיבוצים

שירות אישי - צור קשר
קורס הדרכת קבוצות תקשורת מקדמת במכללת סמינר הקיבוצים

קורס הנחיית קבוצות באמצעות עשייה קולנועית – "תקשורת מקדמת" במכללת סמינר הקיבוצים

 

עשייה קולנועית לצורך העצמה אישית


תקשורת מקדמת זוהי יוזמה אשר קמה משנת 2000 בלא מעט מוסדות חינוך וטיפול בישראל עבור נוער בסיכון או אנשים שלהם צרכים מיוחדים. הנחת היסוד של יוזמת תקשורת מקדמת קובעת כי אם יש בכוחה של התקשורת להשפיע, אז אפשרי הדבר גם לטפל, לקדם וללמד באמצעותה.


במסגרת תכנית "תקשורת מקדמת" הסטודנטים משתתפים בכל שלבי יצירת הסרט בסיוע של מנחים. באמצעות הצילום מקבלים הסטודנטים את החופש "לערוך" את המציאות כרצונם, זאת במטרה להבנות חלופות רצויות שיסייעו להם להתמודד בחייהם האישיים. הדיאלוג שמתקיים בין שלל חברי הקבוצה מאפשר העצמה רגשית, הבעה עצמית, התבוננות ביקורתית וכן הזדמנות חיונית לחולל שינוי בחייהם.

 


תכנית הלימודים


במסגרת הקורס רוכשים הסטודנטים מיומנויות מקצועית שיסייעו להם ליצירתו של תהליך הפקת הסרטים שנועדו לספר את סיפורו האישי של כל אחד – דרך קווי עלילה ודמויות פרי מחשבתם של הסטודנטים. הם לומדים כיצד ניתן לעשות שימוש בסרטים כ"טקסטים" וכיצד ניתן לפתח דיאלוג בעזרתם, בכדי לעורר מחשבה בנוגע לחלופות וכן לצלם אותן. כוחם המרתק של היצירה, האודיו והוויזואליה ביחד עם הדיון הוא זה אשר מאפשר תמורות של קוגניציה ורגש בקרב הסטודנטים בקורס.


באמצעות מכלול כלים פסיכודרמטיים, יבחנו הסטודנטים נושאים כמו העברת משוב, ביקורת, השפעה והעברת מסרים. הקורס כולל תהליך ייחודי של הרכבת סצנות תוך כדי שימוש בכפילים, חילופי תפקידים, מסכות, סצנות תיקון וכן הלאה. נוסף על כך, הם נחשפים במהלך הקורס למיטב הכלים הפרקטיים והחיוניים כמו: מודל TA, מודל מגרש הטניס, שיטת הסנדוויץ', מסר אני, מודל הדולפין וכדומה.

 

 

מתכונת הלימוד


הלימודים במסגרת קורס הנחיית קבוצות באמצעות עשייה קולנועית – "תקשורת מקדמת" מתקיימים במתכונת דו שנתית וכוללת בתוכה גם התנסות מעשית (סטאז'). המפגשים הם חווייתיים ומעשיים, כאשר הם מלווים בתוצרים מהעבודה בשטח, מתוכם נגזרות תיאוריות רבות ושונות.

 

נושאי הלימוד

 

 • חינוך ללקויי למידה
 • עבודה עם נוער בסיכון
 • עקרונות בחינוך המיוחד
 • הנחיית קבוצות לנוער בסיכון
 • כלים לפתרון מחלוקות וסכסוכים
 • פיתוח למידה וחשיבה ביקורתית
 • מפגשים חינוכיים כאירועים תקשורתיים   
 • בימוי ותסריט
 • הדרכת צילום
 • עריכת סרטים
 • אוריינות מדיה
 • יסודות במשחק
 • הקשבה מסייעת   
 • ועוד

 

על מוסד הלימוד


מכללת סמינר הקיבוצים מכהנת כמוסד חינוכי, אקדמי וממלכתי להכשרת מורים בישראל. בתור מכללה אקדמית לחינוך, סמינר הקיבוצים פועלת תחת הפיקוח של משרד החינוך וכן של המועצה להשכלה גבוהה. המכללה מחויבת לשלושה מעגלים אשר מאפיינים את הווייתו של הסטודנט בישראל: המעגל האוניברסלי – הומניסטי, המעגל הציוני והמעגל היהודי.


מגוון רחב של מסלולי לימוד קיים במכללת סמינר הקיבוצים, כאשר לצד הלימודים בתחום החינוך המכללה מציעה גם לימודי אמנויות, במה, מחול, עיצוב, תקשורת, טיפול וטכנולוגיה לתואר ראשון, תואר שני, תעודות הוראה, לימודי תעודה וכן הכשרת אקדמאים להוראה.


תנאי קבלה


קורס הנחיית קבוצות באמצעות עשייה קולנועית – "תקשורת מקדמת" מטעם מכללת סמינר הקיבוצים מבקש לעצמו מורים ואנשי חינוך אשר עובדים במערכות הפורמליות או בחינוך הלא פורמלי ומעוניינים בכלים נוספים שיקדמו את הקריירה שלהם. נוסף על כך, גם אנשי קולנוע ותקשורת אשר מעוניינים לעסוק בהנחיית קבוצות באמצעות יוזמת "תקשורת מקדמת" יכולים להתקבל אל הקורס. מטפלים, מדריכים ומנחי קבוצות שמעוניינים לרכוש כלים מודרניים נוספים לקידום עבודתם גם הם קהל היעד של הקורס כמו גם צעירים ומבוגרים שברצונם לעסוק בהנחיית קבוצות או בחינוך באמצעות כלים רלוונטיים.


תעודה


בוגרי הקורס זוכים לתעודת הוראה להנחיית קבוצות והפקת סרטים ככלי למודעות והעצמה עם קבוצות ויחידים מטעם מכללת סמינר הקיבוצים.


אפשרויות תעסוקה


בוגרי הקורס מנחים קבוצות "תקשורת מקדמת" הכוללת ילדים, בני נוער ומבוגרים, במסגרות החינוך הפורמלי וכן הבלתי פורמלי או במסגרות פרטיות כמו גם במגמת 5 יח"ל לבגרות.

למידע נוסף לחצו: מכללת סמינר הקיבוצים
עוד מסלולי לימוד - מכללת סמינר הקיבוצים