עידן לייפר: איך ללמוד לבד ולקבל 700 בפסיכומטרי?

6/8/2015 מאת: אנאבל אדמסקי (20,746 צפיות)

איך אפשר להגיע לציון המדהים של 700 בפסיכומטרי? או ליתר דיוק, האם יש דרך לעבור את ה - 700 כשלומדים לבד? מסתבר שזה ממש לא בלתי אפשרי. ביקשנו מעידן לייפר שישתף אותנו בכמה מהסודות שלו ללמידה, שהביאה אותו לקבל 702 - בלי ללמוד בקורס.

המידע באתר הועיל ל89% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


700 בפסיכומטרי - חלום או מציאות?


"לא להפסיק ללמוד, עד שמגיעים לציון"


כשמדברים על הפסיכומטרי, אי אפשר בלי לשמוע על הציון האידיאלי של הנבחנים כולם: 700. מכוני ההכנה מבטיחים לנו קורסים מיוחדים כדי להשיג אותו, תלמידים בכל הארץ חורשים עד צאת הנשמה כדי להגיע אליו, והכל כדי לקבל סיכוי טוב להתקבל לתואר הראשון המיוחל.


איך אפשר להגיע לציון 700 בפסיכומטרי, ועוד בלי ללמוד בקורס הכנה? האם באמת אפשר להשיג לבד את מה שכולם עומלים עליו בקורס? תפסנו לשיחה את עידן לייפר, שהשיג לא פחות מ - 702 בפסיכומטרי בלי ללמוד בקורס, שטוען שכל אחד יכול להגיע ל - 700. אז אם אתם שואלים את עצמכם איך אפשר בכלל לעשות את זה, הנה התשובות בשבילכם.


פסיכומטרי בצבא - מצליחים ללמוד?


לייפר התחיל ללמוד לפסיכומטרי במהלך השירות הצבאי. זה גם הזמן שביצע את הבחירה הלא שגרתית ללמוד למבחן האימתני לבד, בלי להשתתף בקורס הכנה. הוא מספר שרצה לסיים עם הפסיכומטרי לפני השחרור מהצבא, כדי שיוכל להשתחרר בראש שקט. מכיוון שיצא הביתה רק פעם בשבועיים, קורס לא היה אופציה מבחינתו. למרות זאת, הוא לא נתן לעובדה הזו להרתיע אותו, אלא להיפך. לדבריו, " העובדה שהייתי בבסיס לדעתי דווקא עזרה לי, מכיוון שהיו הרבה פחות הסחות דעת ודברים אחרים לעשות, ככה שהלימודים העבירו לי את הזמן ממש טוב."


עידן גם מרחיק ואומר שגם אם לא היה בצבא בזמן הלמידה לפסיכומטרי, היה בוחר ללמוד לבד, בלי קורס הכנה. " מאז ומעולם היה לי נח יותר וכיף יותר ללמוד לבד", הוא מסביר. "בכללי, אני אדם שמבין הרבה יותר טוב מלימוד עצמי מאשר מלימוד בכתה. לדוגמה, אם אעבור הרצאה של שעה על נושא כלשהו, אני אבין את הנושא הרבה פחות טוב מאשר אם אקרא סיכום של ההרצאה. ככה אוכל להבין הכל בקצב שלי, בלי להיות מחויב להיות מרוכז, להקשיב ולהבין כל דבר שהמרצה אומר."


הוא הקפיד ללמוד מדי יום, בדרך כלל במשך 2 - 4 שעות. הוא גם מתאר שהשתדל לשמור את הלמידה ברצף, כדי לדמות כמה שיותר את תנאי הבחינה. כשהיה חוזר הביתה בסופי שבוע, השתדל לעמוד בלו"ז. לפעמים היו 'מעידות', אבל באופן כללי הוא הצליח להתמיד בשגרת לימודים, גם בלי מסגרת של קורס. התוצאה משתקפת כמובן בציון שלו, שאותו מקבלים רק כ - 6 אחוזים מהאוכלוסייה.


מציבים מטרות: הטיפים של עידן ללמידה לבד


אז איך לומדים לפסיכומטרי באופן עצמאי? איך אפשר להתכונן לבד בלי להתפזר? עידן אומר שהטיפ העיקרי שלו ללמידה הוא להציב מטרות ברורות ולעמוד בהן. "עבודה עם דד ליינים היא מאוד נוחה לי, כי ברגע שיש לי איזושהי מטרה שאני חייב לעמוד בה, אני אעמוד בה." הוא מספר שעבד עם ערכות של ספרי לימוד ( כיום מומלץ להשיג ערכות יד שניה לדוגמא בקישור הבא ) והקפיד לעמוד בלו"ז מסודר, שהנחה אותו בדיוק כמה תרגילים לפתור בכל יום. עם זאת, הוא מציין שאנשים שמתקשים יותר לעמוד בלוחות זמנים ולהגיע למטרות שהציבו לעצמם יתקשו יותר בלימוד לבד ובמקרה כזה, עדיף שילמדו במסגרת מסודרת. בשבילם, קורס יכול לעזור מאוד, כיוון שהוא כולל שגרה נוקשה של למידה, שבה חייבים לעמוד.


עידן מדגיש שלדעתו למידה לבד לפסיכומטרי לא מתאימה לכל אחד. "אני מכיר הרבה אנשים שמתפזרים בקלות, לא יכולים לשבת וללמוד יותר משעה-שעתיים ביום, וצורת למידה כזאת פשוט לא מתאימה להם. זה עניין של אופי, ולא לכולם זה מתאים." הוא אומר. בעיניו, אלו שנהגו "לחרוש" לבגרויות בתקופת התיכון הם כנראה גם אלה שיצליחו ללמוד לבד לפסיכומטרי, כיוון שיש להם משמעת עצמית גבוהה.


טיפ נוסף של עידן הוא ללמוד בלי גבולות, או במילים אחרות, לא להפסיק לתרגל לפסיכומטרי. "ברגע שסיימת את ערכת הספרים איתה אתה לומד, ואת כל הסימולציות, לנסות למצוא עוד ספרים ללמוד מהם, לפתור סימולציות משנים קודמות". יש כיום דרכים רבות למצוא חומרי למידה לפסיכומטרי דרך האינטרנט ואפילו דרך אפליקציות לסמארטפון. "בכללי, ככל שתלמד יותר, גם אם זה אומר להוסיף עוד חודש ללימודים, ככה הציון שתשיג יגדל." אומר לייפר.

 

גולשים שקראו את זה אהבו גם:

 


700 בפסיכומטרי: כל אחד יכול


עדיין חושבים שזה לא בשבילכם? עידן מציג מסר אופטימי לניגשים למבחן, או למעוניינים בשיפור ציון בפסיכומטרי. לדעתו, כל אחד יכול להשיג 700, אפילו מי שקיבלו 500 בפסיכומטרי הקודם שעשו. " ההבדל היחיד הוא שיש כאלה שלא יצטרכו ללמוד בשביל זה, יש כאלה שיצטרכו ללמוד חודשיים, ויש כאלה שיצטרכו ללמוד שמונה חודשים." הוא מתאר. " המפתח הכי חשוב למי שרוצה לקבל מעל 700 הוא פשוט לא להפסיק ללמוד עד שמגיעים בסימולציה לציון הזה."


הוא מסביר מניסיון שבדרך כלל רמת הסימולציות משקפת, פחות או יותר, את התוצאות בפסיכומטרי ה'אמיתי'. תרגילים מהסימולציות נוטים לחזור על עצמם בניסוחים שונים. ברגע שמכירים את הניסוחים, אפשר לענות הרבה יותר מהר על שאלות ולפתור אותן יותר בקלות, מה שכמובן מעלה גם את הציון בפסיכומטרי. לכן, הוא ממליץ לפתור הרבה מהן, וכמה שיותר - יותר טוב. " אם אתה מקבל 650 בסימולציות, אל תצפה לנס. צריך פשוט להמשיך ללמוד, לפתור עוד סימולציות, לפתור עוד תרגילים, עד שהציון המיוחל יגיע. במקרה של פסיכומטרי, ככל שתלמד יותר, ככה הציון יעלה."


נראה שהלמידה וההתמדה באמת משתלמות. עידן התקבל ללימודי הנדסת מערכות מידע בטכניון, ובאוקטובר הקרוב יתחיל את התואר הראשון. הוא מספר גם שהוא עוסק בתכנות ובימים אלה עובד על סטארט אפ, שהוא מקווה לסיים כבר לפני הלימודים. ומה עם העתיד? ללייפר יש שאיפות גבוהות והוא מקווה להשתלב בתעשיית ההייטק.