רוצה פרטים על לימודים?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

אייל שויקי, מנכ"ל בית הנשיא, מספר על לימודים וקריירה בתחום הפוליטי

אייל שויקי, מנכ"ל בית הנשיא, שיתף אותנו במתרחש מאחורי הקלעים של בית הנשיא, באחת התקופות המורכבות שידעה המדינה. שמענו ממנו על תחומים שכדאי ללמוד כדי להשתלב בפוליטיקה, על התכונות החשובות למשרתי ציבור, ועל נקודת המבט הייחודית שצעירים יכולים להביא למערכת המדינית.

המידע באתר הועיל ל89% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


אייל שויקי, מנכ"ל בית הנשיא: "בשירות הציבור יש צורך באכפתיות ורצון להיות כתובת לאנשים, גם בשעות קשות"


אנחנו בעיצומה של אחת התקופות הסוערות שידענו מאז קום המדינה, מבחינה ביטחונית, מדינית וחברתית. בבית הנשיא, מתמודדים הנשיא יצחק הרצוג וצוותו עם מגוון אתגרים כמשימה יום יומית, הן בזירה המקומית, והן בזירה העולמית, כדי לקדם את החוסן בעם. "כולנו בבית הנשיא פועלים מתוך הבנת גודל השעה ומורכבות האתגרים, לא רק מאז פרוץ המלחמה, אלא גם בחודשים שקדמו לה. התקופה הקריטית הזאת זימנה ועדיין מזמנת תפקיד חשוב לנשיא המדינה כגורם שרואה, פוגש, מחזק, ומחבר בין כל חלקי החברה הישראלית ופועל לייצג את המדינה גם בחו״ל." מתאר אייל שויקי, מנכ"ל בית הנשיא.


"אם הייתי צריך להגדיר במשפט את תפקיד מנכ"ל בית הנשיא, הייתי אומר שאני אחראי למתן הכלים וכל התמיכה הנדרשת לקידום מימוש החזון של הנשיא למדינת ישראל: מלוכדת יותר, מכבדת יותר, סובלנית יותר, ירוקה יותר, וכמובן - משגשגת יותר." הוא מסביר אודות מהות תפקידו.


שויקי מכהן כמנכ"ל בית הנשיא מאז שנת 2021. בימים מורכבים אלו, מפגיש אותו התפקיד עם אתגרים רבים מאי פעם, אך גם בעתות שגרה, קשה להצביע על יום "שגרתי" בתפקיד, אשר כרוך באחריות גדולה, וגם בדינמיות רבה. "אין באמת דבר כזה 'יום טיפוסי' בתפקיד שאני ממלא, וגם לא בעשיית בית הנשיא בכלל. למעשה, כל נושא שנמצא על סדר היום במדינה שזור בפעילות של הנשיא ובית הנשיא. כל יום נראה אחרת, ולפעמים גם משתנה תוך כדי תנועה, בהשפעת אירועים והתפתחויות כאלו ואחרות." הוא מתאר. "העשייה שלי נועדה לעשות הכול כדי שהנשיא יצליח במימוש החזון שלו, ואני מבצע אותה מתוך תחושת שליחות אמיתית וגם מתוך הבנה שבתפקיד שלי, היום - יום שלי יכול להשפיע על עתיד בנותיי, ועתיד כולנו כאן. וכשאלו הן המשמעויות, אני כמובן מגויס כל כולי."


לצמוח בעולם הפוליטי


שויקי מעיד שנמשך לתחום המדיני עוד מילדותו. ״העניין שלי בפוליטיקה ובחיים הציבוריים התחיל בגיל צעיר מאוד. אני זוכר את רצח רבין כאירוע מכונן, שאחריו התחלתי לעקוב אחרי המערכת הפוליטית. עם השנים וההבנה שזה מקום ממנו אפשר להשפיע ולעשות טוב, העניין הלך ותפס תאוצה. כבר כנער קראתי ספרים על נבכי הפוליטיקה הישראלית, ואפשר לומר שנדבקתי בחיידק הזה עוד בנעוריי.״


לשויקי עשייה רבת שנים לצידו של הנשיא הרצוג, שנפרסת על פני כמעט שני עשורים. לפני תפקידו הנוכחי שימש, בין היתר, כראש המטה של הרצוג כאשר כיהן כיו"ר הסוכנות היהודית, וכן בתפקיד ראש המטה של הרצוג בעת שכיהן כיו"ר האופוזיציה. אולם, ההיכרות הראשונה שלהם החלה כאשר שויקי היה חייל משוחרר, שבדיוק עמד להתחיל את לימודיו האקדמיים. "התחלתי כנהג וכסוג של 'כולבויניק', ומשם המשכתי לתפקיד דובר, עוזר פרלמנטרי, וגם דובר של סיעת העבודה בכנסת. בתחילת הדרך הצלחתי לשלב גם כתיבה במדורי הספורט של מעריב ואתר החדשות NRG," הוא מתאר, ומציין כי הצעדים הראשונים הללו בזירה הפוליטית תרמו בעיניו רבות לצמיחתו המקצועית בהמשך הדרך.


“זמן קצר אחרי שהתחלתי לעבוד לצדו של הרצוג, הוא אמר לי: 'אני נורא אוהב את הראש שלך, בוא תתחיל לעבוד ותתפתח לצידי'. ואכן, מגיל צעיר מאוד זכיתי להכיר את העולם הפוליטי והציבורי מבפנים, כיוון שהייתי ועודני פועל לצידו של אדם שכבר שנות דור פעיל, מעורב ונמצא בצמתים מאוד מרכזיים בהנהגה."


שויקי הוא בעל תואר ראשון בתקשורת וניהול. הוא מספר שהשילוב שבין הלימודים לבין העשייה בשטח היה משמעותי בהתפתחותו המקצועית, ומייחס חשיבות רבה לכלים בהם הצטייד בזכות ההשכלה האקדמית שרכש. הוא מתאר כי היה מעניין עבורו לראות כיצד תיאוריות וגישות שהכיר תוך כדי לימודיו נפגשות עם המציאות עצמה, מתאמתות איתה או מתנפצות מולה, ובמקביל, רכש גם כלים חשובים אחרים, כגון עקרונות בניהול והבנה פוליטית, מחוץ לכותלי האקדמיה, תוך כדי העשייה בשטח.


צעירים וצעירות המתעניינים בתחום המדיני עשויים להתלבט לעיתים בכל הנוגע לבחירת הלימודים. ישנן לא מעט אפשרויות לימוד באקדמיה שמהן ניתן להמשיך ולצמוח לקריירה במערכת הפוליטית, כגון מדעי המדינה, יחסים בין לאומיים, תקשורת, לימודי המזרח התיכון, ועוד. שויקי מציין כי כל התחומים הללו, לצד ענפים נוספים, יכולים להיות נקודת פתיחה טובה להשתלבות בחיים הפוליטיים. "אני אולי אפתיע בתשובה שלי, אבל לגישתי כל אחד מהתחומים הללו יכול להוות רקע טוב לעשייה פוליטית וציבורית, וישנם תחומים נוספים, כגון כלכלה, משפטים, קרימינולוגיה, ואפילו עבודה סוציאלית, שגם הם יכולים להוות רקע רלוונטי לקריירה ציבורית. במילים אחרות, חשוב להגיע לעשייה הציבורית עם רקע אקדמי, וישנו מגוון רחב מאוד של תחומים שיכולים להיות רלוונטיים לשם כך".


תואר או ניסיון? הכלים החשובים בביצוע הצעדים הראשונים בקריירה הציבורית


כמי שמילא קשת רחבה של תפקידים במערכת הפוליטית, החל מדובר ויועץ פרלמנטרי, דרך תפקידי יועץ וראש מטה, ועד לתפקידו הנוכחי, שויקי סבור כי חשיבות הניסיון המעשי אינה פחותה בהכרח מידע אקדמי רלוונטי בכל הנוגע לביצוע הצעדים הראשונים בזירה המדינית.

 

״אין בעניין הזה כללים או חוקים. יש אנשים שהגיעו עם רקע אקדמי עשיר והצליחו מאוד, או נכשלו ופרשו מהר, ויש כאלו שצמחו מתוך העשייה בשטח וגם הם שונים באופן שבו התפתחו וצמחו. ישנם גם מנהיגים גדולים שצמחו ללא רקע אקדמי." הוא אומר. "אני סבור שעבודה לצד אישיות ציבורית שיודעת לחנוך ולהצמיח לצידה אנשים, כפי שזכיתי אני, היא אמצעי מאוד חשוב להתפתחות אישית - ובמקרה הזה נדרש גם לא מעט מזל.״

 

"כל מי שרואה עצמו נבחר ציבור צריך לזכור שלפני הכל הוא משרת ציבור." הוא מדגיש את העיקרון הבסיסי שחשוב שיניע את מי שממלאים תפקיד בעשייה הציבורית והפוליטית. "חייבים להגיע לשירות הציבור מתוך אכפתיות, מתוך רצון להיות מעורב, להשפיע, להיות כתובת לאנשים גם בשעות קשות ומורכבות בחייהם, ובעיקר לדעת שמדובר בדרך חיים מאוד תובענית ומורכבת, שמגיעה גם עם מחירים אישיים ומשפחתיים".


שויקי התמנה לתפקיד מנכ"ל בית הנשיא כשהיה בן 36 בלבד, מה שהופך אותו למנכ"ל הצעיר ביותר שהתמנה בבית הנשיא. לדבריו, לצעירים וצעירות יש נקודות ייחוד רבות שהם עשויים להביא עמם לזירה הפוליטית. ״אני בהחלט מאמין שלצעירים, שמגיעים לעולם הפוליטי עם התכונות שתיארתי קודם, יש את היכולת להביא איתם רוח אחרת, נקודת מבט רעננה, וגם מקוריות ויצירתיות. זה כמובן תלוי, זה שאתה צעיר לא אומר בהכרח שיש לך את כל היכולות האלו, אבל הפוטנציאל קיים ועם הרבה עבודה קשה ונכונות להקריב ולהשקיע היכולת להשפיע תהיה קיימת בהתאם. אם יורשה לי, בשלה העת דווקא בתקופה זו שהדור הצעיר יגיע לקדמת הבמה ויתפוס את המושכות."

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודים?

רוצה ללמוד?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד אייל שויקי פוליטיקה
שאלות הגולשים בנושא
לימודי פוליטיקה וממשל - אפשרויות תעסוקה
פוליטיקה וממשל או מנהל ומדיניות ציבורית?
לימודי פוליטיקה - אוניברסיטת בן גוריון או ספיר?
פוליטיקה ותקשורת ביחד או לבד?
לימודי מדעי המדינה וביטחון
לימודים לעיסוק בפוליטיקה
פוליטיקה וממשל סטאז׳