הנדסאי חשמל באורט רחובות

שירות אישי - צור קשר
הנדסאי חשמל באורט רחובות

מסלול הנדסאי חשמל - אורט רחובות


המעבר לשימוש בחשמל כמקור אנרגיה היה מפתח לזינוק הטכנולוגי וההתייעלות בייצור תעשייתי של מוצרים, כאשר כיום שלל החברות הפועלות בענפים השונים של התעשייה מסתמכות על תשתית חשמלית, שמשתפרת ומורכבותה עולה ככל שהטכנולוגיה מתקדמת.


מסיבה זו, קיים צורך רב, שהולך וגובר, באנשי מקצוע מיומנים ומוכשרים לתפעול, תחזוקה, תכנון והקמה של מתקנים ותשתיות חשמליות. הנדסאי חשמל מועסקים במגוון של תחומים ותעשיות, הם מתכננים, מתקינים, מפקחים ומתחזקים מערכות אנרגיה וחשמל, כמו גם מערכות פיקוד ובקרה. בין התפקידים שבהם יכולים לעסוק הנדסאי חשמל ניתן למנות תכנון תחנות כוח ומתקני גז, תפעול מערכות חשמל של רכבות חדישות, עבודה על תשתיות רכבים חכמים, ועוד.


את הידע הנדרש לעיסוק כהנדסאי חשמל יש לרכוש בהכשרות מקצועיות המוצעות במספר מוסדות לימוד ברחבי הארץ, ביניהם מסלול הנדסאי חשמל במכללת אורט רחובות.


מתכונת הלימודים


הלימודים נערכים גם במתכונת בוקר וגם במתכונת ערב, כאשר השיעורים במתכונת הבוקר מתקיימים במהלך 4-5 ימים בשבוע, ונמשכת שנתיים, ובמתכונת הערב השיעורים מתקיימים בשעות הערב, נוסף על לימודים ביום שישי.


הסטודנטים לומדים את התיאוריה ואת התכנים העיוניים בפיזיקה, מתמטיקה, אלקטרוניקה, מחשבים וענפים נוספים. כמו כן, הם רוכשים ידע מעשי ופרקטי באמצעות השתתפות במעבדות במגוון תחומים, והגשת פרויקט גמר לקראת סיום הלימודים.


מוצע מימון חלקי מטעם האגף והקרן לחיילים משוחררים של משרד הביטחון לשכר הלימוד עבור מי שעומדים בקריטריונים, אותם ניתן לבדוק מול האגף.

 

 

נושאי הלימוד

 

 

 • תורת החשמל
 • מתקני חשמל
 • תורת הבקרה
 • מערכות הספק
 • רכיבים ומתמרים
 • בקרים בני תכנות
 • מכונות חשמל והינע
 • שרטוט כולל ממוחשב
 • מערכות פיקוד ובקרה
 • אלקטרוניקה: ספרתית, תקבילית, הספק
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

במכללת אורט רחובות, שפועלת כ - 3 עשורים, מדגישים את הקניית ההשכלה הטכנולוגית לסטודנטים במגוון תחומי דעת.

 

הלימודים מוצעים בשלוש מחלקות: לימודי הנדסאים, לימודי תעודה ולימודים לעתודה.

 

לימודי ההנדסאים במכללה נערכים במתכונת בוקר וכן במתכונת ערב, על מנת לתת גמישות לסטודנטים ולאפשר להם לעבוד גם במהלך הלימודים. קיימות מספר תכניות לימוד להנדסאים: הנדסאי תוכנה, הנדסאי מכונות בהתמחות מכטרוניקה והנדסאי מכונות במגמת אלקטרואופטיקה, וכן הנדסאי תעשייה וניהול.

 

כמו כן, המכללה מפעילה מכינת קדם הנדסאים המיועדת למועמדים שציוני הבגרות שלהם אינם מספיקים על מנת להתקבל ישירות למסלולי ההנדסאים.

 

תנאי קבלה


המועמדים למסלול הנדסאי חשמל נדרשים להיות בעלי בגרות מלאה. יכולים להתקבל גם מועמדים שלהם בגרות חלקית עם ציונים חיוביים במקצועות מתמטיקה, אנגלית, והבעה עברית - במתמטיקה ואנגלית ברמת 3 יחידות לימוד ומעלה, ובהבעה עברית ברמת 2 יחידות לימוד לפחות.

 

מועמדים שגילם מעל 35, יכולים להתקבל על סמך הצגת תעודת 12 שנות לימוד. אפשרות נוספת לקבלה היא להשתתף ולסיים בהצלחה מכינת קדם הנדסאים.

 

תעודה


מי שעומדים בקריטריונים, מגישים פרויקט גמר ומסיימים בהצלחה מבחנים פנימיים וחיצוניים (בחינות חיצוניות שידועות גם כבחינות מה"ט), זכאים לתעודת הנדסאי מטעם המכון להכשרה טכנולוגית ומכללת אורט רחובות. כמו כן, רישיון הנדסאי חשמל ניתן לעומדים בתקנות הממלכתיות לבוגרים בעלי תעודת הנדסאי, והם זכאים גם לרישיון חשמלאי מוסמך על פי תקנות חוק החשמל.

 


אפשרויות תעסוקה


באפשרותם סטודנטים מצטיינים להמשיך ולרכוש השכלה גבוהה במהלך הלימודים למסלול הנדסאי - העומדים בתנאי הקבלה יכולים ללמוד לתואר בהנדסה באוניברסיטת בר אילן.


הנדסאי חשמל משתלבים בתעסוקה במבחר של מקומות עבודה כגון תעשיית הביטחון והתעשייה הצבאית, מפעלים שעוסקים בייצור אלקטרוניקה וייצור לתעשיית ההייטק, כמו גם בחברת החשמל.


המקצועות שבהם הנדסאי חשמל יכולים לעסוק מבוקשים ומגוונים, בין היתר משום שהכשרת הנדסאי חשמל משלבת בין ידע תיאורטי למעשי - הנדסאי חשמל יכולים להשתתף בתכנון ותפעול מערכות חשמל לצד התקנתן בפועל.


רישיון החשמלאי לו זכאים בוגרי המסלול פותח הזדמנויות תעסוקתיות נוספות, כאשר הנדסאי חשמל הפועלים כחשמלאים יכולים לקבל דרגת חשמלאי ראשי לאחר שנה של עבודה בתחום, ולאחר שנה נוספת של צבירת ניסיון הם זכאים לדרגות חשמלאי הנדסאי ובודק מתקנים.

 

למידע נוסף לחצו: אורט רחובות