רוצה פרטים על מבחני מה"ט?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

בחינות מה"ט

רוצה לדעת על מבחני מה"ט? אנחנו רוצים לעזור לך!

דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות, לרבות איפה אפשר ללמוד, תנאי קבלה למסלולים השונים, מלגות, מה העלויות ועוד. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל89% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


מבחני מה"ט - מבחנים להנדסאים וטכנאים


מה"ט, המכון להכשרה בטכנולוגיה ובמדעים, עורך מבחני גמר לסטודנטים הלומדים במסלולים ללימודי הנדסאי ובתכניות להכשרת טכנאים. כמו כן, נערכים מבחנים מטעם מה"ט בסיום המכינה הטכנולוגית להנדסאים. מטרתן של בחינות אלה הינה לבצע הערכת הידע במסלולי הלימודים הטכנולוגיים, וכן לערוך ביקורת על תכניות הלימוד והיעילות שלהן. מעבר מוצלח של המבחנים הללו הוא אחד התנאים לסיום הלימודים ולקבלת הדיפלומה המסכמת - דיפלומת ההנדסאי, תעודת הטכנאי, או תעודת הסיום של המכינה הטכנולוגית.


מבחני הגמר מתקיימים בכל מסלולי הלימוד ובמגמות השונות הנכללות בהם. מה"ט קובעים מדי שנה את מקצועות הלימוד שבהם מתקיימות בחינות גמר ואת המועדים של אותן בחינות. בדרך כלל, הסטודנטים נדרשים לעבור בין ארבע לחמש בחינות מסכמות כדי להשלים את הלימודים, בהתאם לקביעת מה"ט לגבי מגמת הלימוד הספציפית שבה הם לומדים. הציון העובר במבחני הגמר הוא 55 ומעלה.


המבחנים מתקיימים באופן חיצוני למוסד הלימוד. יחד עם זאת, המוסדות השונים מכינים את הסטודנטים בצורה מקיפה לקראת הבחינות הללו במסגרת תרגילים ושיעורים מגוונים. כמו כן, במרבית המוסדות ניתן להשיג מבחנים פתורים משנים קודמות, דרכם אפשר להכיר את מבנה המבחן וללמוד איך להתמודד עם שאלות קשות.


מועדי מבחני מה"ט 2023 - מועד אביב וקיץ


מבחני מה"ט להנדסאים ולטכנאים מתקיימים מדי שנה במספר מועדים, באופן הבא (נכון לשנת 2023):

  • מועד קיץ: מועד הקיץ נערך במהלך החודשים יולי ואוגוסט. במועד זה, מתקיימות בחינות בכל המקצועות, בכל המגמות, ובכל המסלולים (הנדסאים, טכנאים, ומכינה).
  • מועד אביב: מועד אביב מתקיים בחודשים פברואר ומרץ. במועד זה מתקיימות בחינות רק בחלק מן המקצועות.

 

בעבר התקיימו גם בחינות במועד חורף, במהלך חודש נובמבר, אולם נכון לשנת 2023 לא מתקיימים מבחנים במועד זה. לרוב, מבחנים מתקיימים במועד החורף על פי דרישות המכללות בלבד.

 

לבחינות מתקיים מועד א' ומועד ב'. המועדים המדויקים לקיום הבחינות משתנה משנה לשנה, כדי לקבל את המידע המדויק לגבי מועדי בחינות מה"ט מומלץ לפנות אל מוסד הלימוד או ישירות אל מה"ט.


תוצאות מבחני מה"ט - תוך כמה זמן מקבלים ציונים?


הציונים במבחני מה"ט מתקבלים לאחר כחודשיים או שלושה חודשים, שהם משך בדיקת הבחינות על ידי מה"ט. במקרים של חשד להעתקות או טיפול בפערים מיוחדים, משך פרסום התוצאות עלול להימשך זמן רב יותר. אחרי סיום בדיקת המחברות וקליטת הציונים, הציון הסופי במבחן מועבר על ידי הגורמים המוסמכים במה"ט על המכללה ומשם אל הסטודנטים.


כמו כן, לאחר שהציונים מפורסמים על ידי המחלקה, הם זמינים לצפייה גם באתר האינטרנט של מה"ט, במערכת "ציונט". חשוב לציין כי הציונים שניתן לראות במערכת הממוחשבת אינם הציונים הקובעים לקבלת הדיפלומה, הציונים הקובעים הם רק אלה המועברים בדו"ח מסכם של מה"ט אל המכללה.


הציון העובר במבחן הוא כאמור 55 לפחות. ציונים בין 51 - 52 מעוגלים כלפי מטה לציון 50 וציונים בין 53 - 54 מעוגלים מעלה ל - 55, כלומר לציון סופי עובר.


אופן חישוב הציון הוא על ידי שקלול של ציון המבחן עם ציון מגן שמעניקה המכללה, כל אחד מהציונים הללו מהווה 50% מן הציון הסופי. ציון המגן הוא ציון פנימי שמעניקה המכללה, הוא נקבע על ידי ההישגים במבחנים פנימיים ובאופן כללי בקורסים ובמטלות במהלך הלימודים. ציון המגן הוא מדויק ולא מעוגל ולא ניתן לשנותו על פי בקשות הסטודנטים. את ציון המגן המכללה נדרשת להעביר אל מה"ט עד 48 שעות ממועד ביצוע מבחן הגמר במקצוע המסוים.


מאגר מבחני מה"ט


מאגר מבחני מה"ט זמין לסטודנטים באינטרנט, הוא מפורסם על ידי משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים (משרד הכלכלה) ומכיל את המבחנים בכל מגמות הלימוד בשנים האחרונות. נוסף על כך, רבות מן המכללות הטכנולוגיות מציעות לסטודנטים לעיין במאגר מבחנים מהשנים האחרונות למטרות תרגול.


פתרונות מבחני מה"ט


רבים מבין מוסדות הלימוד מציעים לסטודנטים פתרונות מלאים למבחני מה"ט במקצועות השונים. הפתרונות נכתבים לרוב על ידי סגל המרצים של המכללה, והם זמינים לסטודנטים באתרי המכללות או באמצעות בקשה מן הסגל. פתרונות אלה יכולים להיות לעזר רב לסטודנטים בזמן הלמידה, והם מאפשרים להם ללמוד מטעויות ולשפר את אסטרטגיות ההתמודדות עם שאלות מורכבות.

 

האם ניתן לקבל התאמות בבחינות?


סטודנטים שהינם בעלי לקויות למידה, או שהינם עולים חדשים, יכולים להגיש בקשה לקבלת התאמות בבחינות הגמר הממלכתיות. סטודנטים המאובחנים עם לקויות למידה מטעם גורם מוסמך, נדרשים לעמוד בכל הקריטריונים, לרבות הצגת אבחון בתוקף בפני המכללה עם תחילת הלימודים - אבחונים מלפני גיל 16 תקפים לשבע שנים, ואבחונים שנעשו לאחר גיל 16 תקפים לחמש שנים. האבחון חתום על ידי הגורם המוסמך לכך. נוסף על כך, סטודנטים עם הפרעות קשב, או עם מוגבלות רפואית או פיזית אחרת, נדרשים לעמוד בקריטריונים של מה"ט. את הבקשות יש להגיש אל המכללה, בצירוף האישורים הנחוצים.
 

אילו בחינות נערכות?

 

להלן חלק מן המבחנים הנערכים על ידי מה"ט לסטודנטים ללימודים טכנולוגיים:


תורת החשמל


מבחן זה נערך במסגרת לימודי הנדסאי חשמל, לימודי הנדסאי אלקטרוניקה בהתמחות מחשבים, לימודי הנדסאי אלקטרוניקה בהתמחות תקשורת ולימודי הנדסאי מכשור ובקרה. בלימודי הנדסאי רפואי מתקיים מבחן - מבוא לחשמל ואלקטרוניקה. עבור הכשרות טכנאים, המבחן נערך במסגרת קורס טכנאי אלקטרוניקה.


מדובר במבחן שבודק את ההבנה ביסודות החשמל, בתכנון ובניתוח של מעגלים אלקטרוניים וחשמליים. בין היתר הוא כולל סוגיות כגון מגנטיות, זרם חילופין וניתוח של מעגלים.


מתמטיקה - מבחן במכינה הטכנולוגית


מבחני מה"ט במתמטיקה מתקיימים במסגרת בחינות הגמר של המכינה הטכנולוגית להנדסאים (מכינת קדם הנדסאים). זהו אחד הפרקים הגדולים בחומר הנלמד במכינה הטכנולוגית והוא בא להקנות למועמדים ללימודי הנדסאים מיומנויות מתמטיות חשובות שישרתו אותם בהמשך הדרך בלימודיהם.


מכניקה טכנית


מבחן מה"ט במכניקה טכנית משותף ללימודי הנדסאי מכונות, לימודי הנדסאי מכונות תיב"מ, לימודי הנדסאי רכב, לימודי הנדסאי מכטרוניקה, ולימודי הנדסאי גז טבעי. במסגרת הבחינה, הסטודנטים עוסקים בנושאים כגון כוחות במרחב, סטטיקה, דינמיקה, קינימטיקה, מכניקה של גופים קשיחים, תנועה מעגלים ועוד מבחר נושאים.


הנדסה תיאורית


מבחן זה מתקיים במסגרת לימודי הנדסאי עיצוב תעשייתי, על מסלוליו השונים (הכוללים מסלול בוקר ומסלול לימודי ערב). המבחן בודק את המיומנויות של הסטודנטים בשרטוט טכני ובהבנה של שרטוטים הנדסיים.


אלקטרוניקה תקבילית


את הבחינה באלקטרוניקה תקבילית נדרשים לעבור סטודנטים ללימודי הנדסאי אלקטרוניקה. המבחן נערך במגמות ההתמחות מחשבים, תקשורת ותקשורת נתונים. הבחינה בודקת את ההיכרות של הסטודנטים עם רכיבים שונים של מערכות אלקטרוניות כגון דיודות, מגברים וטרנזיסטורים וכן דורשת מיומנויות ניתוח ושרטוט של מעגלים.


מערכות הפעלה


המבחן המערכות הפעלה מיועד לסטודנטים ללימודי הנדסאי תוכנה. סטודנטים במגמות לימודי הנדסאי סייבר ולימודי הנדסאי תוכנה - תקשורת ואינטרנט נדרשים לגשת למבחן זה, אשר בודק את הידע וההיכרות עם מגוון היבטים של מערכות הפעלה ממוחשבות.


סטטיסטיקה


מבחן מה"ט בסטטיסטיקה מיועד לסטודנטים ללימודי הנדסאי תוכנה במגמות השונות. לעיתים ניתן לבחור בינו לבין המבחן במערכות הפעלה.


שפת C


סטודנטים ללימודי הנדסאי תוכנה במסלול לימודי בוקר או במסלול המשולב נדרשים לגשת לבחינה בשפת C (שפת סי) במסגרת בחינות הגמר ללימודיהם, מבחן זה בודק את הידע והשליטה שלהם בשפת התכנות. הבחינה נדרשת במסגרת מסלולי ההתמחות הנדסאי תוכנה - תקשורת ואינטרנט והנדסאי תוכנה - סייבר.


חלקי מכונות


הבחינה בחלקי מכונות מיועדת לסטודנטים ללימודי הנדסאי מכונות במגמות ההתמחות השונות. המבחן בודק את ההיכרות של הסטודנטים עם מערכות מכניות שונות וחלקיהן, כגון מיסבים, ברגים, קפיצים, ממסרות מכניות וחלקים נוספים. למבחן ניגשים סטודנטים שלומדים במגמות ההתמחות רכב, תיב"מ ומכטרוניקה.


כלכלה תעשייתית


סטודנטים ללימודי הנדסאי תעשייה וניהול נדרשים לגשת למבחן בכלכלה תעשייתית במסגרת מבחני הגמר שלהם. המבחן מיועד לסטודנטים במגמות ההתמחות לוגיסטיקה, ניהול השיווק, איכות, מערכות מידע, מערכות ייצור ומשאבי אנוש. בין הנושאים שנלמדים במסגרת בחינה זו נכללים מלאי, רכוש קבוע, תמחיר, מסחר בינלאומי, יחסים פיננסיים ונושאים נוספים.

 

מתקני חשמל


הבחינה במקצוע "מערכות הספק ומתקני חשמל" נערכת במגמת הנדסאי חשמל, וכן במגמת טכנאי חשמל, במסלולים השונים ובשני המועדים במהלך השנה. במהלך הקורס נלמדות שיטות חישוב הנוגעות לקווים ולרשתות.

 

מכונות חשמל


המבחן "מכונות חשמל והינע" מיועד לסטודנטים במגמת חשמל (הנדסאים וטכנאים מוסמכים). הוא מתקיים במועד האביב ובמועד הקיץ. בבחינה זו מתמקדים בשיטות פעולה ובמאפיינים של מכונות החשמל בתהליכים תעשייתיים.

 

בטיחות


הבחינה "בטיחות בבניה" מיועדת למגמת הנדסאי בניין בהתמחות ניהול הבניה. עיקר הבחינה מתמקד בחקיקה ובתקנות הנוגעות לבטיחות בעבודות בבניה, כגון הכנת תכניות בטיחות, בדיקות הנחוצות בתהליכי הבניה, ועוד.

 

חישוב סטטי


בחינת "חישוב סטטי וחוזק חומרים" מיועדת ללומדים במגמת הנדסאי בניין. בין הנושאים בבחינה נכללים: מבנים מורכבים, מרכזי כובד, מהלכי כוחות, פרופילי פלדה, ועוד.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על מבחני מה"ט?

רוצה לדעת יותר על מבחני מה"ט?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד מבחני מה"ט
שאלות הגולשים בנושא
הנדסאי בניין - האם זה מקצוע מבוקש?
מבחני מה"ט - שאלות ותשובות ממבחנים קודמים
משכורת של הנדסאי מכשור רפואי
הנדסאי אזרחי - מבחני מהט
פתרונות מבחני מה"ט באדריכלות ועיצוב פנים
פתרון מבחן מה"ט
אובדן תעודת הנדסאי