קורס חשמלאי מוסמך באורט רחובות

קורס חשמלאי מוסמך באורט רחובות

קורס חשמלאי מוסמך - אורט רחובות

 

מערכות החשמל מאפשרות את התשתית לרמת החיים הגבוהה, המאפיינת את העידן הטכנולוגי בו אנו חיים. על מנת לתכנן, לתפעל ולתחזק אותן נדרש איש מקצוע שבבעלותו ידע מקיף, תיאורטי ומעשי, בתחומי החשמל, הפיזיקה והאלקטרוניקה, כולל היכרות עם הרכיבים השונים המרכיבים מערכות, מכונות ומתקני חשמל. כדי לוודא את מקצועיותם ואת עמידתם של חשמלאים בתקני הבטיחות, על מנת לעסוק בתחום, נדרש לעבור הסמכה ממשלתית.


בקורס חשמלאי מוסמך במכללת אורט רחובות ניתן ללמוד לקראת בחינות ההסמכה, ולרכוש את ארגז הכלים הנחוץ לחשמלאי בביצוע עבודות חשמל מסוגים שונים, וכן כתיבת תכניות למתקני חשמל בעלי מתח נמוך (עוצמה של 3* 80 אמפר).


תכנית הלימודים


במהלך הלימודים מוקנה לסטודנטים הידע הנדרש לביצוע כל סוגי עבודות החשמל: תכני בסיס באלקטרוניקה, עקרונות מרכזיים בתורת החשמל וכן עקרונות לעבודה עם מכונות ומתקני חשמל. נוסף על כך, הסטודנטים לומדים כיצד לכתוב תכניות למתקני חשמל בעלי מתח נמוך, במבנים המשמשים לצרכים שונים: מבני מגורים, בנייני משרדים וכן בתי מלאכה.


חלק חשוב מהלימודים מוקדש לרכישת תשתית מתמטית בסיסית ואוצר מילים באנגלית טכנית, כמו גם לנושא הבטיחות והגהות, המהותי לעבודה עם מערכות חשמליות. הסטודנטים לומדים גם כיצד לעבוד עם בקרים מתוכנתים, הנמצאים בשימוש רחב במפעלים ובארגונים בתעשייה.

 


מתכונת הלימודים


היקפו של הקורס הוא כ – 1,080 שעות הוראה, אשר נפרשות על פני כשנתיים וחצי. אורכם של המפגשים הוא 3 שעות כל אחד, והם נערכים פעמיים בשבוע במסלול לימודי ערב, המאפשר לשלב את הלימודים עם עבודה ועם חיי משפחה.


הקורס משלב בין למידה עיונית ותיאורטית, ובין התנסות מעשית המדמה את העבודה בשטח.


הקורס מוכר לתשלום על ידי הפיקדון לחיילים משוחררים, מומלץ לבדוק את הקריטריונים הנדרשים מול הגופים הרלבנטיים.


נושאי הלימוד

 

 

 • תורת החשמל
 • מבוא למתמטיקה
 • בקרים מתוכנתים
 • בטיחות וגהות בעבודה
 • מונחים באנגלית טכנית
 • אלקטרוניקה תעשייתית
 • עבודה עם מתקני חשמל
 • עבודה עם מכונות חשמל
 • כיצד לבצע תיעוד ודיווח טכני
 • עקרונות בסיס במיתוג, פיקוד ובקרה
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים


במכללת אורט רחובות, הקיימת קרוב ל – 3 עשורים, ניתן להשתתף במסלולי לימוד במגוון של תחומים, תוך שימת דגש על ההיבטים הטכנולוגיים שלהם. הסטודנטים במכללה לומדים באחד מבין שלושה מסלולים: המסלול להנדסאים, המסלול ללימודי תעודה והמסלול לעתודאים.


במחלקת הטכנולוגיה של מכללת אורט רחובות, ORT Tech, אפשר לקחת חלק בהכשרות מקצועיות בענף החשמל, כגון קורס חשמלאי מתח גבוה וקורס חשמלאי ראשי. כמו כן, ניתן ללמוד במסלול הנדסאי חשמל, מסלול הנדסאי מכונות במגמת מכטרוניקה או במגמת אלקטרואופטיקה, ומסלול הנדסאי תוכנה.


חברות וארגונים במשק הישראלי מקיימים שיתופי פעולה עם המכללה, וכך מתאפשר לה לסייע לבוגרי הקורסים וההכשרות בהשתלבות בשוק העבודה.


תנאי קבלה


על מנת להתקבל לקורס, יש להחזיק בתעודת סיום 12 שנות לימוד מטעם משרד החינוך. כמו כן, המועמדים נדרשים לעבור ראיון מול ועדת קבלה.


תעודה


בוגרי הקורס נדרשים גם להשתתף בבחינות חיצוניות ממשלתיות על מנת לעבוד כחשמלאים מוסמכים. מי שעומדים בחובות הקורס וכן עוברים את הבחינות בהצלחה זכאים לתעודת חשמלאי מוסמך הניתנת ממשרד הכלכלה, תעודת סיום קורס חשמלאי מוסמך מטעם מכללת אורט רחובות, וכן רישיון לעסוק כחשמלאי מוסמך בכפוף לתקנות חוק החשמל (תשי"ד).


אפשרויות תעסוקה


חשמלאים מוסמכים יכולים לבצע את כל מגוון העבודות בתחום החשמל, כולל כאלו במתקנים בעלי מתח גבוה – כל עוד התכנית אושרה על ידי חשמלאי בדרגה מתאימה, וכאשר ביצוע העבודות מתבצע תחת פיקוח מי שברשותו רישיון חשמל שסוגו מתאים לאופי העבודה. הם יכולים לעבוד כשכירים בחברות וארגונים הפועלים בתחום, וכן לפתוח עסק ולעבוד כעצמאים.


מי שרוצים לקדם את הקריירה שלהם בחשמלאות יכולים להשתתף בהכשרות לקראת הסמכות נוספות וכך לעלות בדרגה.

 

חשמלאים בדרגות גבוהות יותר, כגון חשמלאי ראשי וחשמלאי מתח גבוה, מורשים לתכנן תכניות למתקנים בעלי מתח גבוה וכך פותחים לעצמם מבחר נוסף של אפשרויות תעסוקה.

 

למידע נוסף לחצו: אורט רחובות