לימודי מדעי הרפואה במכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל

לימודי מדעי הרפואה במכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל

לימודי מדעי הרפואה במכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל


הרופאים והחוקרים של המחר


בשנים האחרונות ניתן לראות כיצד בתי ספר לרפואה עורכים הפרדה בין לימודים קליניים ופרה קליניים לבין לימודי קדם רפואה ומציעים אותם במסלול נפרד. לימודי קדם רפואה מתמקדים בנושאים במדעי החיים והטבע והם מאפשרים קבלה לתכניות ארבע שנתיות בבתי הספר והפקולטות לרפואה, למי שרואים את עתידם כרופאים. לימודי מדעי הרפואה עצמם יכולים להכין גם לקראת קריירה במחקר מדעי במגוון של אפיקים.


תכנית לימודי מדעי הרפואה של המכללה האקדמית להנדסה בראודה באה להכשיר את הסטודנטים להמשך לתכניות ארבע שנתיות לרפואה או להשתלבות במגוון אפיקים מרתקים במחקר בעולם מדעי הרפואה. תכנית זו מקנה בסיס מדעי נרחב, דרכו הסטודנטים מפתחים חשיבה מדעית שחיונית לפיתוח של גישה מחקרית הן לעוסקים ברפואה והן לפונים למחקר מדעי. התכנית מאפשרת לסטודנטים לפתח חשיבה מכוונת מחקר כבר בזמן הלימודים ומסייעת להם לפתח מודעות ורגישות להיבטים חברתיים שנוגעים לעבודתם של רופאים וחוקרים בתחום מדעי הרפואה.


תכנית הלימודים


תכנית זו מעניקה לסטודנטים ידע מקיף ונרחב במדעי החיים ובמדעי הטבע. הסטודנטים שמים דגש על נושאים שנוגעים למערכות גוף האדם במצבי בריאות וחולי. בתחילתה של התכנית, הם מתוודעים למרכיבי יסוד מדעיים בענפים כגון פיזיקה, מתמטיקה, סטטיסטיקה וכימיה ובהמשך לומדים על סוגיות שונות במדעי החיים, בענפים כגון ביולוגיה מולקולרית, ביולוגיה של התא, גנטיקה, מיקרוביולוגיה, ביוכימיה והנדסה גנטית. הם גם מעמיקים בנושאים מתוך מדעי הרפואה, לרבות היסטולוגיה, פיזיולוגיה ואנטומיה, פרמקולוגיה ואימונולוגיה.


דרך הלימוד של תחומים אלה, הם נחשפים לטכנולוגיות מדעיות מתקדמות מגוונות וגם מפתחים כלים למחקר בתחומים כגון ביו אינפורמטיקה, גנטיקה של האדם, תרביות תאים, כימיה תרופתית, מעבדנות רפואית, דימות במחקר הרפואי, בסיס תאי וביוכימי של מחלות ועוד שלל נושאים. במקביל, הם לומדים על נושאים שונים במדעי החברה ודנים בהיבטים שונים של ענפי הביו אתיקה, הפסיכולוגיה, הסוציולוגיה והכלכלה.


מתכונת הלימוד


התכנית נפרשת על פני שלוש שנים והיא מתקיימת במסלול חד חוגי. במהלך לימודיהם, הסטודנטים לוקחים חלק במגוון קורסי חובה ובחירה וגם משתתפים בעבודה מעשית במעבדות המכללה. התכנית שמה דגש על פיתוח מיומנויות קריאה ביקורתית וכתיבה של טקסטים מדעיים וכן כישורי חיפוש במאגרי מידע, הסטודנטים יכולים ליישם כישורים אלה במסגרת פרויקט מחקרי, פרויקט זה מאפשר להם להתנסות בפועל בכל השלבים של מחקר מדעי, מתכנון המחקר, דרך ביצוע בפועל ועד לדיווח על הממצאים והמסקנות בסיומו.


סגל הוראה


ראש התכנית היא חוקרת בעלת תואר דוקטור, תחומי המחקר שלה כוללים מידול מולקולרי של חומרים וביו - חומרים בעזרת מכניקת קוונטים ומכניקה מולקולרית. היא פרסמה מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים בתחומי המידול המולקולרי והפולימרים.


על מוסד הלימוד


המכללה האקדמית להנדסה בראודה נוסדה בשנת 1993 והיא ממוקמת בכרמיאל. נלמדים בה מסלולי לימוד רבים ומגוונים בענפי ההנדסה והמדעים, לתואר ראשון ולתואר שני. בין התכניות לתואר ראשון אותן אפשר ללמוד במכללה זו נכללות לימודי הנדסת ביוטכנולוגיה, לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, לימודי הנדסת מכונות, לימודי הנדסה אופטית, לימודי הנדסת תעשייה וניהול, לימודי הנדסת מערכות מידע, לימודי הנדסת תוכנה ולימודי מתמטיקה שימושית. במכללה פועלת גם תכנית שמאפשרת לבוגרי לימודי הנדסה או לימודי מדעים ללמוד לתעודת הוראה במקצועות ההנדסה והמתמטיקה.


תנאי קבלה


מועמדים שמעוניינים להתקבל ללימודים בתכנית זו נדרשים להציג ציון פסיכומטרי כמותי או רב תחומי (הגבוה מבין השניים) של לפחות 600, הציון המרכיב האנגלית בפסיכומטרי נדרש להיות 90 ומעלה, או לחלופין ניתן להציג ציון של 90 בבחינת אמיר"ם או 190 בבחינת אמי"ר. ממוצע הבגרויות הנדרש לקבלה הוא לפחות 80, יש צורך במקצוע מדעי או טכנולוגי מורחב ברמת 5 יחידות לימוד בציון 70 ומעלה, בבגרות במתמטיקה ברמת 4 יחידות לימוד בציון 80 ומעלה או ברמת 5 יחידות בציון 75 לפחות ובבגרות באנגלית ברמת 5 יחידות בציון 80, או בציון 85 ברמת 4 יחידות לימוד. הקבלה ללימודים מתקיימת לפי החלטת וועדת קבלה אשר רשאית לזמן מועמדים לראיון אישי.


תעודה


לבוגרים שמשלימים בהצלחה את התכנית ועומדים בכל חובותיהם ניתן תואר ראשון בוגר במדעי הרפואה B.Med.Sc. על ידי המכללה האקדמית להנדסה בראודה. לאחר סיום התכנית הם יכולים להגיש מועמדות ללימודי רפואה בתכניות ארבע שנתיות או להמשיך לתארים מתקדמים בתחומי המדעים.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל