מכון עליה

שירות אישי - צור קשר
מכון עליה

מכון עליה ללימוד מקצועות הקודש


על מוסד הלימוד


מכון עליה הוקם לפני כ – 11 שנים, בעקבות צורך של הציבור ללימוד מקצועות הקודש. במוסד הלימוד מתקיימים מגוון של קורסים תורניים, שדרכם יכולים הסטודנטים לקבל את הכלים הפרקטיים הנחוצים להשתלבות במקצועות תורניים. במכון שואפים להנגיש את הקורסים הנלמדים לקהל בני התורה, באופן פשוט ומקיף.


הקורסים המתקיימים במכון עליה מתאימים לגברים חרדים. חומרי הלימוד עוברים התאמה ועריכה של אברכים ידועים, שהם בעלי ניסיון בתחומים הנלמדים ובקיאים בתקנות הרבנות הראשית. הקורסים משלבים בין לימוד עיוני מעמיק של ההלכות ותהליכי העבודה לבין התנסויות מעשיות שבהן המשתתפים מתרגלים הלכה למעשה את החומר הנלמד. כך הם יכולים לצבור ניסיון פרקטי בתחום הנלמד ולהגיע מוכנים יותר אל שוק העבודה.


בוגרי הקורסים מקבלים את כל התעודות הרשמיות הנחוצות להשתלבות במקצועות הנלמדים. תעודות אלה מוענקות על ידי גופים כגון הרבנות הראשית, בית ההוראה בד"ץ, משמרת סתם העולמית, איגוד המוהלים, יד רפאל ועוד.


לאורך שנות פעילות מוסד הלימוד הכשירו בו מעל 20 אלף בוגרים המשתלבות בשלל משרות תורניות בארץ וכן מעבר לים. בין המקצועות אותם ממלאים הבוגרים ניתן למנות סופרי סת"ם, מוהלים, משגיחי כשרות, משפצי תפילין ועוד מגוון רחב של מקצועות. במוסד הלימוד מסייעים לבוגרי הקורסים ומלווים אותם בעת ההשתלבות בשוק העבודה.


למוסד הלימוד סניפים במספר ערים ובהן ירושלים, בני ברק, אשדוד, קריית אתא, אילת, נתניה, ראשון לציון, תל ציון ובאר שבע. כמו כן ,פועלים סניפים בחו"ל, כגון בניו יורק.

 


מסלולי לימוד


בין הקורסים המתקיימים במוסד הלימוד ניתן למצוא את ההכשרות הבאות:

 

קורס סופרי סת"ם: במהלך קורס סופרי סת"ם המשתתפים עוסקים בשלל נושאים עיוניים כגון כתיבתם של סיפורי תורה, מזוזות, תפילין ומגילות. כמו כן, הם רוכשים כלים לשיווק עצמי של שירותיהם לאחר תום הקורס. כך הם מקבלים כלים להתמקצעות בתחום תוך הגעה לרמת כתיבה גבוהה. במוסד הלימוד מלווים את הסטודנטים באופן צמוד ומאפשרים להם להתייעץ על שלל סוגיות הלכתיות ומעשיות גם אחרי תום הקורס. הם מקבלים ערכת ציוד הכוללת את כל הנחוץ לסופרים מתחילים. בשלוחות נבחרות של מוסד הלימוד ישנה אפשרות לקחת חלק בכתיבת מגילת אסתר כבר במסגרת ההכשרה. אורך הקורס כארבעה חודשים.

 

קורס משפצי תפילין: במסגרת קורס שיפוץ תפילין המשתתפים מקבלים ידע הלכתי נרחב תוך התמקדות בשיפוץ בתי התפילין, צביעת בתים, פתיחת בתים, קשירה נכונה והיבטים נוספים החיוניים לאנשי המקצוע. הם לומדים על שלל הלכות וכן על הפרקטיקות בתחום, כגון הוצאה והכנסה של פרשיות, שיטות הדבקה וצביעה, ידיעת תיקונים ועוד. את לימוד האמנות עורכים במפעל לשיפוץ תפילין בקבוצות קטנות. הסטודנטים מקבלים ערכת ציוד וחומרי עבודה לשימוש במהלך הקורס וכן זוכים לליווי ולפיקוח גם אחרי סיום התכנית. אורך ההכשרה הוא כחודשיים.

 

קורס משגיחי כשרות: במוסד הלימוד סבורים כי משגיחי כשרות חייבים לדקדק במיוחד בביצוע תפקידם, שכן רבים מסתמכים על דבריהם. לכן מציעים קורס משגיחי כשרות אשר מועבר על ידי משגיחים מנוסים ומוכרים בארץ ובעולם. לאורך השנים הכשירו במוסד הלימוד אלפי משגיחים שהשתלבו בתחום הכשרות למהדרין. החומר הנלמד בקורס בנוי על סמך ידע שנאסף מגדולי המשגיחים וכך מתייחס לכלל הפלגים בחברה. במהלכו לומדים בהרחבה על סוגיות הלכתיות בכל תהליכי הייצור של המזון תוך היכרות עם חומרים כימיים, מעשרות, מליחה ועוד. כמו כן, לומדים על חידושים טכנולוגיים ובעיות נפוצות בתחום הכשרות. מתקיימות הרצאות של רבנים מוכרים וכן התנסות מעשית בתחום הנלמד.

 

קורס מסדרי חופה וקידושין: במהלך הקורס המשתתפים יכולים לרכוש את כל הידע הנחוץ למסדרי חופה וקידושין. הם לומדים כיצד לרתק את הקהל על בימת האירועים תוך ליווי הזוג לכל אורך תהליך זה. הם סוקרים שלל סיטואציות שבהן נתקלים רבנים בחופות ולומדים על כתובות שונות ומעמיקים במרכיביהן. משתתפים מצטיינים יכולים להתלוות למרצה לחופות וחווים חופות מצד המקדש. תכני הקורס כוללים הן את הפן ההלכתי תוך היכרות רב שכבתית עמו, והן את הפן המעשי של היכרות עם שלל מצבים לפני החופה ובמהלכה, ברכות והתנהלות מול בני הזוג. אורך ההכשרה כשלושה חודשים.

 

קורס מוהלים: קורס מוהלים מתקיים בפיקוח מלא מבחינה הלכתית ורפואית, תוך מודעות לסיכונים הקיימים בעניין זה. בקורס נכללים לימודים עיוניים לצד תרגולים פרקטיים וקבלת ההכשרה הרפואית הנחוצה למוהלים. המשתתפים מתרגלים את החומר הנלמד על בובות ייעודיות למוהלים וכך יכולים להתלמד ללא לקיחת סיכון. בחלקו הראשון של הקורס מתוודעים להלכות המילה, בחלק השני מתנסים בסימולציות מעשיות, בחלק השלישי מתמקדים בפן הרפואי של המילה ובחלקו הרביעי מתמקדים במילה בפועל. בהכשרה זו נכלל גם קורס החייאת תינוקות וקבלת רישיון מד"א. אורך הקורס כשלושה חודשים.

 

קורס שחיטת עופות ובהמות: במכון עליה מתקיים קורס שחיטת עופות ובהמות שבו מעמיקים במגוון השלבים וההיבטים בתחום. במהלכו לומדים בנפרד על שחיטת עופות ועל שחיטת בהמות. מי שיש ברשותם ניסיון קודם באחד התחומים הללו יכולים ללמוד רק חלק אחד של הקורס. המשתתפים לומדים על חלקי הבהמה כגון גידים, איברים פנימיים ושרירים, על העמדת סכינים למהדרין, על בדיקות שונות ועוד. לקורס מרכיב עיוני ומרכיב מעשי, המשתתפים יוצאים לבתי מטבחיים ושם מתרגלים באופן מעמיק את התהליכים הנלמדים. במוסד הלימוד שמים דגש על עיון מעמיק בהלכות כדי להכשיר אנשי מקצוע איכותיים ומיומנים. אורך הקורס כחצי שנה.

 

קורס ניקור: בקורס ניקור שמים דגש על העלאת המודעות לנושא תוך הקניית כלים עיוניים ומעשיים. המכון הוא מחלוצי ההכשרה בתחום זה. במהלך התכנית המשתתפים לומדים על הטיפול בחלקי הבהמה שנשחטה כמהדרין אשר אסורים באכילה. בכל אחד מן השיעורים בקורס המשתתפים מתמקדים בחלק אחר של בהמה, הם מתחילים בפירוק החלקים וממשיכים בניקור כל חתיכה. הם מקבלים ערכת ציוד מקצועית, לרבות סכינים ומשחיז, המכילה את כל הכלים הנדרשים לאנשי המקצוע. אורך הקורס כחצי שנה.

 

סגל מוסד הלימוד


במכון עליה פועל צוות מרצים ורבנים מנוסה, שלהם ניסיון בתחומי הלימוד השונים. כלל הצוות עבר הסמכה על ידי רבנים מגדולי הדור.


בין רבני המכון: דיין שהוא רב שכונת שמואל הנביא בירושלים ; שוחט מומחה אשר מכהן כרב משחטה; דיין מומחה שמכהן כראש כולל והוציא לאור שלל ספרי הלכה; רב ומוהל בכיר בקהילת יהודי צרפת אשר מעביר הרצאות בתחום הבריתות בפרישה ארצית; מומחה בין לאומי בתחום כשרות המזון אשר אחראי על מפעלים בעולם; ועוד.

 


קהל יעד ותנאי קבלה


הקורסים הנערכים במכון עליה מתאימים לגברי חרדים המעוניינים לקבל את הכלים הנדרשים במקצועות הקודש השונים. יכולים ללמוד בהם הן מי שאין ברשותם ניסיון קודם בתחום הנלמד והן מי שברשותם ניסיון קודם ומעוניינים להרחיב ולפתח את הידע והכלים המעשיים והעיוניים שברשותם. מומלץ לפנות ישירות אל מוסד הלימוד לצורך קבלת הפרטים המדויקים והמלאים אודות תנאי קבלה לכל קורס.