קורס מוהלים במכון עליה לחרדים

שירות אישי - צור קשר
קורס מוהלים במכון עליה לחרדים

קורס מוהלים מוסמכים במכון עליה - לגברים חרדים

 

אחת המצוות הגדולות המופיעות בתורה היא המילה. ברית המילה, הנערכת ביום השביעי לחייו של התינוק, מסמלת את הברית שנכרתה בין בני ישראל לקדוש ברוך הוא. המוהלים המבצעים את המילה הם בעלי אחריות גדולה, עליהם לוודא כי התינוק במצב בריאותי מתאים לביצוע הברית וכן עליהם לערוך את כל ההכנות לקראת ביצוע המצווה. ביצוע הטקס עצמו מלווה במגוון מנהגים שיש להקפיד עליהם, כדי לבצע אותו בדרך הנכונה והבטוחה.


במכון עליה ניתן לקחת חלק בקורס הכשרת מוהלים, מסלול שבו לומדים הן על ההיבטים ההלכתיים והן על ההיבטים הרפואיים של המילה. הקורס מיועד לגברים חרדים. התכנים הנלמדים בו מותאמים במיוחד לצורכים של המגזר החרדי והם עוברים התאמות על ידי אברכים ידועים.


הכלים הנרכשים בקורס יכולים לסייע לבוגריו בהשתלבות בשוק העבודה כמוהלים. כיום ישנה דרישה גבוהה למוהלים שעברו הכשרה ייעודית ושלהם ידע בנוגע לסיכוני הבריאות האפשריים לצד בקיאות הלכתית מקיפה.

 

 

תכנית הלימודים


בקורס מקיפים את כל הכלים הנחוצים למוהלים. בתחילת הקורס מתמקדים בפן ההלכתי המבוסס על הלכות המילה. הם בוחנים את כל כללי ההלכה הנוגעים לעניין זה וכן סוקרים סוגיות כגון מילה בשבת או בצומות.


בהמשך מתמקדים בפן המעשי של המקצוע, לרבות היכרות עם כלי מילה, ברכות והשלבים לביצוע הברית מתחילתה ועד סופה. לאחר מכן, נלמדים ההיבטים הרפואיים במקצוע, לרבות בחינת נסיבות רפואיות שיכולות לעכב את הברית, היכרות עם סיבוכים אפשריים והתמודדות עמם, וכן הוראת שעל המוהלים להעביר להורים אחרי הברית.


בתכנית זו נכללת גם הכשרת חובשים. המשתתפים עוברים קורס החייאת תינוקות הנחוץ לצורך קבלת רישיון מטעם מד"א.

 

מתכונת הלימוד


אורכו של הקורס שלושה חודשים. השיעורים נערכים אחת לשבוע בשעות הערב.


בקורס משולבת למידה עיונית עם התנסות מעשית. המשתתפים לוקחים חלק בתרגולים של המילה על גבי בובות ייעודיות למוהלים, כך הם צוברים ניסיון ומתלמדים ללא לקיחת סיכונים בפועל. הם מקבלים ערכת ציוד ואביזרים הנחוצים לצורך התרגול הפרקטי במהלך הקורס. כמו כן, הם צופים בסרטונים, הדגמות ומצגות המאפשרות חשיפה לתפקידיהם של מוהלים.


תלמידים שמסיימים את הקורס בהצלחה יכולים לבצע בפועל מילות. התנסות זו נעשית בתשלום נוסף לחברה חיצונית שעורכת את התרגול דרך משרדי המכון.

 

נושאי הלימוד

 

בין שלל הנושאים הנלמדים במהלך הקורס ניתן לכלול את התחומים הבאים:

 

  • ברכת המוהל
  • דיני מילה בשכר
  • מילה בזמן חולי
  • אחריות מוהלים
  • תפקידי כלי המילה
  • מילה על פי ההלכה
  • מנהגים ביום הברית
  • ועוד

 

 

על מוסד הלימוד

 

מכון עליה הוא מוסד לימודים לחרדים שבו נלמדים קורסים במקצועות הקודש. במסלולים אלה ללימודי תעודה לחרדים הסטודנטים יכולים לרכוש את הידע הנדרש לפיתוח קריירה בענפים הלכתיים מבוקשים. בקורסים מלמדים רבנים מנוסים ומוכרים אשר מתאימים את התכנים הנלמדים לצורכים של המגזר החרדי. המסלולים כוללים התנסויות פרקטיות ושלל תרגולים כדי להכין את הסטודנטים לקראת ההשתלבות בשוק העבודה. במכון גם מלווים את הסטודנטים אחרי תום הקורסים לצורכי ייעוץ בשאלות הלכתיות ומעשיות. בין ההכשרות שאותן ניתן ללמוד במכון עליה נכללים קורס סופרי סת"ם, קורס שוחטים, קורס ניקור, קורס משגיחי כשרות, קורס משפצי תפילין ומסלולים נוספים. למכון שלוחות במספר ערים בארץ בהן בני ברק, ירושלים, אשדוד, באר שבע, קריית אתא ועוד.

 

תנאי קבלה


הקורס מיועד לגברים חרדים המעוניינים לרכוש את הידע הנחוץ להשתלבות בתפקידי מוהלים. אין צורך בהכרח בידע או ניסיון קודם בתחום זה כדי להשתתף בקורס. מומלץ לפנות ישירות אל מוסד הלימוד לקבלת המידע המלא והעדכני על תנאי הקבלה.

 

תעודה


בסיום הקורס מתקיימים מבחנים מסכמים מעשיים והלכתיים. מי שעוברים בהצלחה את הבחינות מקבלים תעודה מוסמכת המוענקת על ידי מכון עליה. כמו כן, הם מקבלים רישיון מוהלים הניתן על ידי איגוד המוהלים בישראל. ניתן להם גם אישור מטעם מד"א בתחום החייאת התינוקות.

 

למידע נוסף לחצו: מכון עליה