קורס שחיטה במכון עליה לחרדים

שירות אישי - צור קשר
קורס שחיטה במכון עליה לחרדים

קורס שחיטת עופות ובהמות במכון עליה – לגברים חרדים

 

במכון עליה מתקיים קורס שוחטים, שבו יכולים גברים חרדים ללמוד את רזי המקצוע ולקבל את כל הכלים הנדרשים לפרנסה בתחום זה. בקורס נלמדים הן תהליכי שחיטת בהמות והן שחיטת עופות בהתאם לכללי ההלכה.


במוסד הלימוד מלמדים רבנים ותיקים שלהם ניסיון של שנים רבות בתחום ובהוראתו. בקורס שוחטים ניתן גם לקבל את ההכנה הנדרשת למבחנים העיוניים והמעשיים שאותם עד לעבור כדי לקבל את הסמכת השוחט. הידע המקיף והנרחב הנרכש במהלך הקורס יכול לסייע לבוגריו בהשתלבות במקצוע ובפיתוח קריירה מבוקשת בתחומי ההלכה והקדושה.

 

 

תכנית הלימודים


במכון שואפים לסייע למשתתפי הקורס להכיר לעומק את תחום השחיטה. הם לומדים בהרחבה על העמדת הסכנים למהדרין, על בדיקות שיש לערוך לבשר ועל תהליכי הכשרתו. כמו כן, הם לומדים בהרחבה על חלקי בהמות כגון איברים פנימיים, שרירים וגידים תוך הקפדה על כל שלב בתהליך השחיטה לפי דיני ההלכה. יש להדגיש כי ההכשרה נעשית בהתאם לכלל השיטות ולא על פי שיטה אחת בלבד.


משתתפי התכנית לומדים בנפרד על שחיטת עופות ועל שחיטת בהמות. הם בוחנים את תחום השחזת הסכינים והעמדתם תוך שימת דגש על חשיבות ההשחזה. הם מכירים את כלי העבודה של שוחטים ואת השימוש הנכון בהם. כמו כן, הם סוקרים את כלל ההלכות הרלבנטיות לשוחטים ולומדים גם על מנהגי ישראל השונים. כמו כן, הם לומדים על הכלים בהתאם לשולחן ערוך תוך התמקדות בסוגיות הלכתיות אשר עולות במהלך השחיטה והתמודדות עמן.


תחום נוסף שעליו שמים דגש במהלך ההכשרה הוא הזריזות והמקצועיות בעבודת השחיטה. הסטודנטים לומדים על חשיבות הזריזות בעבודה, ומפתחים מיומנויות עבודה נחושה ומהירה לצורך עמידה ביעדי הספקים של השוחטים. הם סוקרים את הכשרויות השונות שבהן קיימות הגבלת שחיטה ליום, את רמות הכשרות והכשרות המהודרת ואת תהליכי השחיטה הייעודיים בכל אחת מהן.

 

מתכונת הלימוד


היקפו של הקורס חצי שנה. הסטודנטים לומדים בנפרד על שחיטת בהמות ועופות, כאשר בעלי ניסיון באחד התחומים יכולים ללמוד רק באחד מחלקי הקורס. השיעורים מתקיימים בשעות הערב אחת לשבוע.


משתתפי הקורס לוקחים חלק בשיעורים עיוניים הלכתיים וכן בהתנסות פרקטית. הם יוצאים למשחטות ושם מתנסים בפועל בעקרונות הנלמדים בהתאם למצוות השחיטה. הם שוחטים עופות, שתי כבשים ועגל. הם עורכים את הפירוק של הבשר וחוקרים את האיברים הפנימיים, עורכים בדיקות ריאה ועוד.

 

נושאי הלימוד


בין הנושאים הנלמדים במסגרת הקורס נכללים:

 

 

  • דיני הסכין
  • כליות וטחול
  • רגלי הבהמה
  • ברכת השחיטה
  • דיני נקב בריאה
  • דיני עיקור והגרמה
  • בדיקות לאחר השחיטה
  • ועוד

 

סגל הוראה


צוות מכון עליה מורכב מרבנים מנוסים בתחומי הלימוד שלהם, בעלי ניסיון רב בדיני ההלכה. המרצה בקורסי השחיטה הוא רב ושוחט מומחה, אשר מכהן כשוחט של משחטה גדולה ובעל שם בתחום שחיטת העופות. כמו כן, ברשותו וותק רב בלימוד מקצועת השחיטה והעמדת הסכין.

 

על מוסד הלימוד


מכון עליה הוא מוסד להכשרה מקצועית בתחומי ההלכה והקדושה שבו יכולים גברים חרדים לקחת חלק במבחר הכשרות ולימודי תעודה. במכון מלמדים רבנים ותיקים ומנוסים ותכניות הלימוד מותאמים לעולמם של בני התורה ומפוקחות על ידי אברכים.


במכון אפשר לקחת חלק בעוד מבחר קורסים, כגון קורס סופרי סת"ם, קורס משגיחי כשרות, קורס ניקור, קורס מסדרי חופה וקידושין, קורס משפצי תפילין ועוד. במסלולים הללו משולבת התנסות מעשית ושלל סדנאות, סיורים ופרויקטים לצד הלימודים העיוניים, כדי להעניק לסטודנטים תשתית מעמיקה לצורך הכשרתם המקצועית.

 

תעודה


בתום הקורס על המשתתפים לגשת לשתי בחינות – הלכתית ומעשית. כמו כן, עליהם לבצע שחיטות בפועל. מי שעוברים את הבחינות מקבלים תעודה מוסמכת המוענקת על ידי מכון עליה. הדיפלומות מוענקות לבוגרים בטקס חגיגי. אחרי מעבר הבחינות ניתן גם מכתב הסמכה מן הרב ומן הרב המקומי של התלמידים. נוסף על כך, הם מקבלים הכוונה מקצועית לקראת השתלבותם בשוק העבודה ופרנסה בתחום.

למידע נוסף לחצו: מכון עליה