קורס ליצנות קהילתית בשיתוף המכללה האקדמית קיי

קורס ליצנות קהילתית בשיתוף המכללה האקדמית קיי

קורס ליצנות קהילתית - בשיתוף המכללה האקדמית קיי


קהילה דרך משקפיים חיוביים


כבר מהגיל הרך הצחוק הוא חלק בלתי נפרד מחיינו, וכבר כתינוקות אנו משתמשים בו כדי לתקשר עם העולם שסביבנו ולהביע את עצמנו. עם זאת, לא אחת במהלך החיים הבוגרים אנו שוכחים כמה כוח יש להומור ולחיוך לשפר את מצב הרוח ואף להשפיע לטובה על מצבנו הפיזי. צחוק ידוע כפעולה שמשחררת הורמונים שיכולים לנטרל חרדה ומתח ולשפר את תפקוד המערכת החיסונית.


חקר המוח מתקדם באופן מוגבר בעשורים האחרונים, וכך גם הקשר שבין הגוף והנפש נחקר יותר ויותר. מטפלים רבים מבינים את כוחו של הצחוק לסיוע במצבי קושי וחולי והם משלבים אותו במהלך התרפיה שלהם. גם במערכות החינוך ובתחום הרווחה מבינים לאחרונה את כוחם של החשיבה החיובית וההומור לחיזוק ולהעצמה של קהילות מגוונות. בעזרת הצחוק והחשיבה האופטימית הם יכולים לבנות מיזמים וכלים שבעזרתם יכולים חברי קהילות חינוכיות או חברתיות להתמודד עם משברים, מועקות וקשיים בפן האישי והחברתי. החשיבה החיובית גם יכולה להיות לעזר למטפלים כדי לעזור להם לפתח יצירתיות וגמישות רבה יותר במהלך הטיפול.


במכללה האקדמית קיי בשיתוף עם עמותת עוד לקידום פרויקטים בחינוך, בתרבות ובספורט מתקיים קורס ליצנות קהילתית. הקורס מאפשר לאנשי חינוך, למטפלים, לעובדים בתחומי הרווחה והבריאות ולעובדים בתחום האירועים לרכוש את הכלים הפרקטיים לשילוב הומור, צחוק, שמחה וחשיבה חיובית בתקשורת הבין אישית שלהם ובעבודתם עם מטופלים ותלמידים. בעזרת סל המיומנויות שרוכשים המטפלים והמורים במהלך הקורס הם יכולים לסייע למטופלים שלהם ובמקביל לבנות ולקדם עצמם כמטפלים ואנשי מקצוע. המסלול מתמקד בליצנות קהילתית ובאפשרויות של שילוב ליצנות והומור בקידום פרויקטים ותהליכים במערכת הרווחה, החינוך והבריאות.

 


תכנית הלימודים


הקורס מעניק למטפלים ולאנשי חינוך כלים נוספים שיכולים לסייע להם להגיע אל המטופלים שלהם, לדובב אותם וכך לסייע להם להיפתח. במהלך התכנית לומדים מגוון של טכניקות שניתן לשלב בטיפול או בעבודה החינוכית. הקורס כולל תכנים מתחום הליצנות הרפואית וכן מענף היוגה צחוק, אשר מתבססים על מחקרים בתחום מעשרים השנים האחרונות מן הארץ ומהעולם. המשתתפים לומדים כיצד לשלב טיפול בהומור, סיפורים וצחוק כדי לפתח יכולות אינטואיטיביות בעזרתן אפשר לסייע להתמודד עם מצבי חולי וקושי.


דרך העקרונות הנלמדים המשתתפים יכולים לבחון כיצד להיות מטפלים רגישים יותר שיודעים להתאים את הכלים שברשותם אל המטופלים ואל הצורכים שלהם. הם מפתחים גישה חיובית לטיפול שבאמצעותה הם יכולים להקל על כאב או סבל אצל חולים או להתמודד עם בעיות וקשיים שעמם מתמודדים תלמידים.


מתכונת הלימוד


הקורס מתפרש על פני כ - 16 מפגשים, שנערכים אחת לשבוע בשעות אחר הצהריים והערב. התכנית מתקיימת בקמפוס המכללה האקדמית קיי בבאר שבע. המסלול משלב לימוד עיוני עם התנסות חווייתית קבוצתית ותרגולים שדרכם נחשפים לטכניקות בליצנות ויוגה צחוק.


סגל הוראה


מנחה הקורס הוא מורה ותיק לליצנות רפואית, שהוא ליצן רפואי מוסמך העוסק בתחום במשך כ - 14 שנים ונחשב לאחד הראשונים בארץ שהוסמכו לתחום. כמו כן הוא מנחה סדנאות יוגה צחוק ומורה להסמכת מנחים בתחום היוגה צחוק שהוסמך אצל ממציא השיטה. נוסף על כך הוא עורך הרצאות ופעילויות בתחום ההומור למוסדות ולארגונים.


על מוסד הלימוד


המכללה האקדמית קיי ממוקמת בבאר שבע והיא מתמקדת בתחום החינוך וההוראה. במכללה זו אפשר ללמוד בתכניות מגוונות לתואר ראשון ולתואר שני בחינוך וכן במסלולים להסבת אקדמאים להוראה שבהם יכולים בעלי תארים לקבל את הכלים הנדרשים להשתלבות בעולם ההוראה.


תנאי קבלה וקהל יעד


קורס ליצנות קהילתית מתאים לעובדים בתחומי החינוך, הרווחה והטיפול. בין היתר, הוא יכול להתאים למורים ולמחנכים, ליועצים חינוכיים, למנהלים ולפסיכולוגים שברצונם לרכוש כלים להתמודדות עם תופעות כגון כעסים ומתח אצל ילדים ובני נוער. כמו כן, הקורס מתאים לצוותים רפואיים וצוותים פרא רפואיים שפועלים במסגרות כגון בתי חולים, מרכזי שיקום, בתי אבות ומוסדות טיפוליים לילדים ולצעירים בסיכון.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי