רוצה פרטים על לימודי קדם רפואה?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

לימודי קדם רפואה

רוצה לדעת על לימודי קדם רפואה? אנחנו רוצים לעזור לך!

דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות, לרבות איפה אפשר ללמוד, תנאי קבלה למסלולים השונים, מלגות, מה העלויות ועוד. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל89% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


לימודי קדם רפואה Pre Med

 

לימודי רפואה נחשבים למקצוע מבוקש למדיי אולם למסלול זה קיימים גם תנאי קבלה גבוהים באופן יחסי. כדי להציע הזדמנות נוספת לקבלה ללימודי הרפואה מציעים מספר מוסדות תכניות ייעודיות בשם "קדם רפואה" המאפשרות לסטודנטים שעוברים אותן בהצלחה להמשיך לתכניות ארבע שנתיות ללימודי רפואה (מסלולי רפואה לאקדמאים).


תכניות הקדם רפואה יכולות להוות הזדמנות למי שחולמים להתקבל לרפואה אך אין ברשותם נתוני קבלה מספקים. כמו כן, לימודים אלה מאפשרים להמשיך גם לאפיקי קריירה מדעית נוספים וכך הם יכולים לחשוף את הסטודנטים לידע מדעי ומחקרי נרחב להמשך דרכם בתחומים נוספים.

 

מה זה קדם רפואה


מסלולי קדם רפואה, הידועים גם בשם Pre Med, מיועדים למעוניינים להמשיך ללימודי רפואה במסלול ארבע שנתי, שאינם עומדים בתנאי הקבלה לרפואה. במסגרת תכניות אלה הסטודנטים משלימים תואר אקדמי ראשון במקצועות מדעיים מתאימים ועל סמך ההישגים בלימודים אלה יכולים לפתוח דלת להמשך ללימודי רפואה. הלימודים עצמם עוסקים במדעי החיים ובמדעים נוספים ומאפשרים לקבל כלים בסיסיים וידע קליני ראשוני לקראת המשך הדרך. בין הגורמים להתהוות תכניות אלה היא השאיפה להתמודד עם המחסור ברופאים בארץ וקידום תשתיות הרפואה בישראל דרך פתיחת אפשרויות נוספות לקבלה ללימודי הרפואה.

 

קדם רפואה תכנית לימודים


לימודים במסלולי קדם רפואה מתמקדים בהקנייה של תשתית ידע בסיסית במדעים השונים. הסטודנטים לומדים על מדעי יסוד שונים בהם ביולוגיה, כימיה, פיזיקה, גנטיקה, אנטומיה, ביו אינפורמטיקה וענפים נוספים שנחוצים להמשך לימודי הרפואה. לימודים אלה גם חושפים למקצועות היסוד שיכללו בהמשך הדרך בלימודי הרפואה עצמם, כגון נוירוביולוגיה, וירולוגיה וענפים נוספים.


כמו כן, הלימודים מכינים את הסטודנטים לקראת המשך הדרך בתחום הרפואה דרך פיתוח מיומנויות יסוד במחקר רפואי והתמודדות עם מאגרי מידע וטקסטים רפואיים. הם נחשפים לשיטות מחקר, לגישות למחקר רפואי ולכלים לתכנון ניסויים ועריכת ניתוח של תוצאות מחקרים וכך גם בונים יכולות חשיבה ביקורתית. נוסף על כך, הלימודים מאפשרים להכיר מקרוב את שלל ההיבטים הפסיכולוגיים והחברתיים שהם חלק מעבודתם של רופאים וכך התכנית כוללת דיון בסוגיות אתיות הרפואה, בפן הקהילתי של הרפואה ובמרכיבים סוציולוגיים ופסיכולוגיים שמתלווים לעבודה מול חולים.


מתכונת הלימוד


ברוב המקרים, אורך הלימודים הוא כשלוש שנים. בחלק מן המקרים מדובר בתכנית עצמאית ובמקרים אחרים זהו מסלול או חטיבת קורסים שנלמדים במסגרת תואר ראשון במקצועות מדעיים שונים, כגון לימודי מדעי החיים או לימודי ביוטכנולוגיה.


במהלך תכנית זו, הסטודנטים לוקחים חלק במגוון של קורסים עיוניים, בהם קורסי חובה ובחירה, במקצועות המדעים השונים. כמו כן, במרבית התכניות הם מבצעים פרויקט מעשי שבו מתרגלים מיומנויות מחקר. בפרויקט המחקרי מתנסים בהתמודדות עם טקסטים מדעיים ורפואיים ובעבודה מול מאגרי מידע וכך מתרגלים עריכה של מחקר וביצוע ניסויים.

 

מדעי החיים קדם רפואה


בחלק ממוסדות הלימוד, נלמדת תכנית קדם רפואה במסגרת לימודי מדעי החיים. במקרים אלה הסטודנטים לומדים במקבץ קורסים ייעודיים בתחומים מדעיים ורפואיים שסיומם בהצלחה יכול לסייע להתקבל בהמשך ללימודי רפואה עם עמידה בכל יתר התנאים הנוספים. כמו כן, מסלולים אלה מתאימים גם למי שמעוניינים להמשיך בקריירות מחקריות מתחומי מדעי החיים השונים. אורך תכניות אלה הוא לרוב כשלוש שנים.


מכינה קדם אקדמית רפואה


בניגוד לתכניות קדם רפואה המכינות את הסטודנטים לקראת המשך לתכניות ארבע שנתיות לרפואה המיועדות לאקדמאים, מסלולי מכינה לרפואה מכינים את הסטודנטים לקראת קבלה לתכניות שש שנתיות ללימודי רפואה ובדרך כלל מסייעות בשיפור ציוני הבגרות והפסיכומטרי כדי לעמוד בתנאי הקבלה לרפואה. מכינות אלה נפרשות לרוב על פני כמה חודשים. יש לציין כי המעוניינים ללמוד רפואה בחו"ל יכולים לקחת חלק במכינות לרפואה במסגרות ייעודיות למועמדים ללימודים בחו"ל, שמתמקדות בהקניית ידע מדע ורפואי באנגלית.

 

לימודי קדם רפואה תנאי קבלה


תנאי הקבלה לתכניות קדם רפואה משתנים ממוסד למוסד אך במרבית המקרים נדרשים נתוני קבלה גבוהים למדיי מן המועמדים בדגש על הישגים בתחומים ריאליים. המועמדים נדרשים לממוצע בגרויות גבוה ולציון גבוה בפסיכומטרי, שנע לרוב בין 640 - 680. מושם דגש גם על הציון בחלק הכמותי של הפסיכומטרי. כמו כן, המוסדות שמים דגש על ההישגים במקצועות הכמותיים בבגרות, כגון בגרות במתמטיקה, בגרות בכימיה ובגרות בפיזיקה, וכן בבגרות באנגלית. עבור מועמדים שאינם עומדים בדרישות במתמטיקה או בפיזיקה חלק מן המוסדות מציעים קורסי הכנה ייעודיים שמתקיימים לפני תחילת התכנית.


ישנם מוסדות שבהם יכולים להתקבל גם בוגרי לימודים במקצועות הנדסיים, מדעיים בממוצע גבוה, לרוב מעל 80. בעל הגשת המועמדות של מועמדים אלה נבחן הרקע הקודם שברשותם במתמטיקה ובמדעים והניסיון המקצועי שברשותם בתחומים רלבנטיים.
בחלק מן המוסדות מתקיימים גם ראיונות אישיים ומבדקי אישיות. מבדקים אלה מטרתם לבדוק את ההתאמה של המועמדים לתכנית ולתחום הרפואי באופן כללי.

 


תעודה והמשך הלימודים


אחרי סיום תכנית קדם רפואה בהצלחה מרבית המוסדות מעניקים לסטודנטים תואר ראשון B.Sc.. יש לציין כי במוסדות שבם תכנית Pre Med נערכת כמסלול בתוך לימודי מדעי החיים, לא תמיד מצויינת ההתמחות בקדם רפואה על גבי התואר אלא בגיליון נפרד.


כמו כן, חשוב להדגיש כי סיום לימודי קדם רפואה בהצלחה אינו מבטיח בהכרח קבלה ללימודי הרפואה, שכן על המועמדים לעמוד בתנאים נוספים שמציבים בתי הספר לרפואה בהם מעבר של מבחני מיון והערכה ומעבר מבדקים שונים.


מכללות קדם רפואה


בין מוסדות הלימוד שבהם מתקיימות תכניות קדם רפואה Pre Med נכללים המוסדות הבאים:

  

  • האוניברסיטה הפתוחה (קמפוס רמת אביב): בקמפוס רמת אביב של האוניברסיטה הפתוחה מתקיימת תכנית לימודים להגשת מועמדות ללימודי רפואה בתכנית הארבע שנתית, המאפשרת הגשת מועמדות ללימודי רפואה במסלול הארבע שנתי בפקולטות לרפואה של אוניברסיטת אריאל, אוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת בר אילן.

 

  • אוניברסיטת בר אילן (רמת גן): באוניברסיטת בר אילן מתקיים קורס קדם רפואה במסגרת המערך לתכניות ייעודיות. התכנית ללימודי תעודה כוללת קורסים במקצועות פרה קליניים כגון ביולוגיה, אנטומיה, אתיקה רפואית, ביו פיזיקה ועוד. היא מאפשרת המשך ללימודי רפואה בחו"ל או ללימודי וטרינריה ולימודי רפואת שיניים במדינות שונות בחו"ל וכך מקצרת את משך השהייה והלימודים הנדרש בחו"ל.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודי קדם רפואה?

רוצה לדעת יותר על לימודי קדם רפואה?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד לימודי קדם רפואה
שאלות הגולשים בנושא
לימודי קדם רפואה על בסיס ממוצע בגרות גבוה מהנדרש
קדם רפואה או מסלול רפואה רגיל?
האם ניתן לשלב קורס בעברית עם לימודי קדם רפואה?
תואר בקדם רפואה מהאוניברסיטה הפתוחה