רוצה פרטים על הנדסאי מכונות?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

לימודי הנדסאי מכונות, מחפש מקצוע רווחי ונדרש?

רוצה לדעת על הנדסאי מכונות? אנחנו רוצים לעזור לך!

דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות, לרבות איפה אפשר ללמוד, תנאי קבלה למסלולים השונים, מלגות, מה העלויות ועוד. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל89% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


הנדסאי מכונות, רוצה לדעת עוד? 

מכונות נמצאות בכל תחומי החיים שלנו. את הפשוטות יותר ביניהן אנחנו יכולים לתפעל בעצמנו, אך ישנן מערכות רבות שהן מורכבות ומסובכות ויש צורך באנשי מקצוע איכותיים על מנת להפעילן. מכשור רפואי, ציוד בקרה, רכיבי אלקטרוניקה מתקדמים ועוד - כל אלה הם סוגי מכונות שבהם עוסק הנדסאי.

 

התעשייה הישראלית התפתחה בשנים האחרונות לתחומי הנדסה רבים ומשולבים. מכטרוניקה לדוגמא, הוא תחום שמשלב בין הנדסת מכונות, הנדסת אלקטרוניקה והנדסת תוכנה, וביורפואה הוא מיזוג של תחום הביולוגיה, הרפואה, האלקטרוניקה, הפיזיקה ועוד. תהליך זה השפיע במיוחד על תחום הנדסת המכונות ובא לידי ביטוי בשינויים המשמעותיים שהמערכות המכניות עברו במהלך השנים.

 

מערכות אלקטרוניות ומערכות מבוססות מחשב הוטמעו במערכות המכניות הישנות ורכיבים אלקטרוניים החליפו רכיבים מכניים והפכו אותן בעצם למכונות מבוססות טכנולוגיה. כל ענפי המשק משתמשים במערכות טכנולוגיות, החל מענף הפלסטיקה, המזון, הרפואה ועד עיבוד מתכות, ולכן קיים ביקוש רב בתעשייה למהנדסי והנדסאי מכונות בעלי ידע רב שיתכננו, ינהלו ויתפעלו מערכות אלה.

 

 

מה לומדים ולמה כדאי לי ללמוד?

 

מקצוע הנדסאי מכונות הוא מקצוע חשוב ואחד מהמבוקשים ביותר בתחום ההנדסאות. בתעשיות רבות יש שימוש יום יומי במכונות הדורשות אנשי מקצוע טובים. תעשיית המתכת למשל היא אחת מהתעשיות החשובות של כל מדינה מודרנית ויש לה תרומה גדולה לפיתוח של טכנולוגיות מתקדמות. עיבודים שונים של מתכת משמשים אותנו בתעשיות רבות - תעשיית האלקטרוניקה, הכימיה, המזון, הפלסטיקה המחשבים ועוד.

 

גם בתעשייה הציבורית - על ענפיה השונים יש צורך בהנדסאי מכונות בעלי ידע מעמיק ויצירתיים, אשר יוכלו לתת מענה ופתרון לכל בעיה שתיווצר.

 

במה עוסק הנדסאי מכונות?

 

הנדסאי מכונות עוסק בין היתר ביצור פריטים ומכלולים, תכנון, ביצוע וביקורת תהליכי יצור ממוחשבים, תפעול ותחזוקת מערכות, פיתוח מוצרים חדשים וניהול.

 

תוכניות הלימוד להנדסאי מכונות מותאמות לצרכי השוק ומספקות לסטודנטים ידע באלקטרוניקה, מחשבים ובקרה כדי שיוכלו בתום הלימודים להענות לדרישות התעשייה ולהשתלב בקלות בעבודה.

 

היכן לומדים?

 

ניתן ללמוד תחום זה במכללות רבות בישראל:

  

 • עתיד (חיפה): בשלוחת חיפה מתקיים מסלול בהתמחות מכטרוניקה. ברשת מכללות עתיד ניתן למצוא גם מסלול בהתמחות תיב"מ (בשלוחות מעלות וחיפה), ותכנית בהתמחות רכב (בשלוחות תל אביב, חיפה, מעלות ובאר שבע).

 

 

 • הנדסאים תל אביב: בהנדסאים תל אביב מתקיימים הלימודים בהתמחות מכטרוניקה. הלימודים נערכים במסלול בוקר ובמסלול משולב.

 

 • המכללה האקדמית ספיר: בית הספר להנדסאים של המכללה האקדמית ספיר מפעיל תכנית לימודי הנדסאי מכונות התמחות מכטרוניקה, היקפם של הלימודים בתכנית זו הוא כשלוש שנים במסלול ערב.

 

 • המכללה למינהל (אשדוד, חיפה): במכללה למינהל, שלה שלוחות בפרישה ארצית, ניתן ללמוד במסלול בהתמחות מכטרוניקה.

 

 • הנדסאים באריאל: לימודי הנדסאי מכונות - מכטרוניקה של הנדסאים באריאל מעניקים לסטודנטים ידע בענפי הרובוטיקה, האלקטרוניקה, התכנות והתעשייה. אורכם של הלימודים הוא כשנתיים. תכנית הלימודים עודכנה תוך הוספת הסמכת חשמלאי מוסמך במסגרת תואר ההנדסאי, לימודי ההסמכה מוטמעים על פני כל התכנית ומשך הלימודים כשנתיים. שילוב הסמכה זו נולד מתוך עבודה משותפת עם מעסיקים בתעשייה ולאור הצורך האמיתי בשטח לביצוע של אינטגרציה בין תחום המכטרוניקה (אלקטרוניקה ותוכנה) לבין תחום החשמל.

 

 

 • תל חי הנדסאים: במסגרת תכנית לימודי הנדסאי מכונות של תל חי הנדסאים אפשר לבחור להתמחות במערכות ייצור ממוחשבות, או בתחום הרכב.

 

 • מכללת אורט סינגאלובסקי (תל אביב): הלימודים במסלול הנדסאי מכונות של מכללת אורט סינגאלובסקי נערכים במסלול משולב לשיעורים בשעת הערב ובימי שישי. מוסד הלימוד מפעיל קשרים עם מוסדות וגופי הייטק במטרה לסייע לסטודנטים בתום הלימודים.

 

 • מכללת אורט קריית ביאליק: ניתן ללמוד בהתמחות תכנון וייצור ממוחשב (תיב"מ). הלימודים מתקיימים במסלול משולב ואורכם שלוש שנים.

 

 • המכללה הטכנולוגית אורט בראודה (כרמיאל): הלימודים מתקיימים בהתמחות מכטרוניקה, ניתן ללמוד במסלול יום שאורכו שנתיים או במסלול משולב שאורכו שלוש שנים.

 

 • אורט רחובות: הלימודים מוצעים הן במסלול יום והן במסלול משולב, מתקיימים לימודים במגמת מכטרוניקה.

 

 • אורט ירושלים: הלימודים נערכים במגמת מכטרוניקה. כמו כן, מתקיימות מגמות בתחומים מבוקשים נוספים כגון חשמל, בניין, אדריכלות, תעשייה וניהול.

 

 • אורט הרמלין (נתניה): ניתן ללמוד במגמת מכטרוניקה, אורך הלימודים שלוש שנים והם נערכים במסלול משולב.

 

 • מכללת אתגר (חיפה, תל אביב, ירושלים, באר שבע): במכללת אתגר ניתן ללמוד במגמת הנדסאי מכונות במסלול יום, או במסלול לימודי ערב.

 

 • המכללה הטכנולוגית באר שבע: בבית הספר להנדסאים של המכללה הטכנולוגית באר שבע אפשר ללמוד בתכנית לימודי הנדסאי מכונות בהתמחות מכטרוניקה, בלימודי הנדסאי מכונות בהתמחות תיב"מ ובעוד שלל תכניות להכשרת הנדסאים.


 • מכללת נצרת עילית יזרעאל: המכללה מאפשרת ללמוד בתכניות התמחות שונות במסגרת לימודי הנדסאי מכונות, אלה כוללות התמחות ברכב, התמחות במכטרוניקה או התמחות תיב"מ.

 

 

מה הם נושאי הלימוד?

 

נושאי הלימוד העיקריים בתחום זה הם מתמטיקה, אנגלית טכנית, חשמל ואלקטרוניקה, פיסיקה, חומרים וחוזק חומרים, חלקי מכונות, מערכות תכנון וייצור ממוחשב, אבטחת איכות, תהליכי עבוד שבבי ובלתי שבבי, רובוטיקה, מערכות ייצור גמישות ועוד.

 

בנוסף, מוצעות לסטודנטים מספר התמחויות: התמחות במכטרוניקה, בתכנון וייצור ממוחשב, בהתמחות מכונאות רכב, גז טבעי, מערכות ייצור, צמ"ה (ציוד מנהור).

 

מיהו הגוף המפקח?

 

הגוף המפקח על הכשרה והסמכה של הנדסאים בישראל הוא המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע (מה"ט) אשר כפוף למשרד התמ"ת. כל מי שרוצה להיות מוסמך כהנדסאי חייב לעמוד בכל הדרישות והקריטריונים של גוף זה.

 


כמה זמן לומדים?

 

הכשרת ההנדסאים נמשכת כשנתיים עד שלוש שנים, בהתאם למסלול של כל תלמיד. לימודי יום אורכים שנתיים ולימודי ערב כשלוש שנים. רבים בוחרים ללמוד במסלול של לימודי ערב על מנת לשלב את לימודיהם עם עבודה במשרה מלאה.

 

 

מהן אפשרויות התעסוקה?

 

אפשרויות התעסוקה בתחום זה הן רבות ומגוונות. בין היתר יוכלו הבוגרים להשתלב כהנדסאי מכונות בחברות שונות בתעשיית הרכב, המזון, האלקטרוניקה, הכימיה, הצבא ועוד.

 

מקומות התעסוקה שקולטים אליהם הנדסאי מכונות כוללים את חברת החשמל, תעשיות צבאיות, טבע, אינטל ועוד.

 

מה ההבדל בין התמחות בתכנון וייצור ממוחשב והתמחות במכטרוניקה?

 

בהתמחות תיכנון וייצור ממוחשב מושם הדגש על כל תהליך תיכנון הייצור וניהולו בענפי הטקסטיל, מתכת, פלסטיק, מזון, תרופות וכו'. במכטרוניקה מתמקדים בתחזוקה של מערכות בקרה. הסטודנטים לומדים כיצד לבצע לשלב בין תחומי הידע השונים: תהליכי ייצור ממוחשבים, מכשור ומערכות בקרה, רובוטיקה ומיקרובקרים.

 

מהו גובה השכר בשוק?

 

שכר הנדסאים בתחום זה נע בין כ - 8,000 שקלים לעובדים בתחילת דרך לבין 11,000 - 12,000 שקלים לעובדים בעלי מספר שנות ניסיון בתעשייה. רמות השכר משתנות בהתאם לסוג הארגון וגודלו, עבודה בסקטור הציבורי מול הפרטי, היקפי המשרה ועוד. 

 

מהי רמת המתמטיקה הנדרשת?

 

במסגרת תנאי הקבלה לתכנית זו, יש צורך בבגרות במתמטיקה ברמת 3 יחידות לימוד. אם כן, המוסדות מעריכים כי סטודנטים המחזיקים ברמת ידע זו יצליחו להתמודד עם התכנים המתמטיים הנלמדים בתכנית.

שירות אישי חינם

צריך פרטים על הנדסאי מכונות?

רוצה לדעת יותר על הנדסאי מכונות?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד הנדסאי מכונות
שאלות הגולשים בנושא
הנדסאי מכונות תיב״מ או הנדסאי אלקטרוניקה תקשורת
הנדסאי מכונות לחלשים במתמטיקה
הנדסאי מכונות בלימוד ערב
המשך לימודי הנדסאי רכב לאחר לימודי הנדסאי מכונות
הנדסאי מכונות, רקע מהצבא עוזר?
הנדסאי מכונות תיבם או הנדסאי תוכנה?
השלמת קורסים של הנדסאי מכונות במכללה אחרת