רוצה פרטים על קורס חשמל?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

קורסי חשמלאים

רוצה לדעת על קורס חשמל? אנחנו רוצים לעזור לך!

דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות, לרבות איפה אפשר ללמוד, תנאי קבלה למסלולים השונים, מלגות, מה העלויות ועוד. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל89% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


קורסים להכשרת חשמלאים


לפי החוק במדינה, המעוניינים לעסוק בתחום החשמל נדרשים לקבל רישיון מקצועי מתאים. רישיונות אלה מחולקים לדרשות וסוגים בהתאם לאופי העבודות בפועל ולרמת הסמכות המקצועית. הגורם האחראי על הסמכת אנשי מקצוע בתחום זה הוא משרד העבודה והרווחה. במשרד מגדירים את סוגי ההסמכות והרישיונות ומתכננים את תכני הקורסים להסמכה אליהם בהתאם.


קורסים אלה מתקיימים במתכונת של הכשרות טכנאים שבהם מכירים את התקנות והחוקים ובמקביל מפתחים את המיומנויות הטכניות הנחוצות לאנשי המקצוע בשטח. במהלכם לומדים על תהליכי העבודה לקראת קבלת הרישיון בדרגה מסויימת כאשר המעוניינים להמשיך לקדם את הקריירה יכולים להמשיך לקורסים נוספים.


חשוב לציין כי עבודה ללא רישיון בתחום זה היא עבירה פלילית ויכולה אף לסכן חיי אדם. משום כך חשוב ללמוד במסלול הכשרה מתאים ומוכר ממשלתית ולהשלים את כל השלבים עד לקבלת הרישיון. בוגרי קורסים ובעלי רישיון יכולים לפתוח דלת לקריירה טכנית במגוון רחב של מסגרות בתעשייה, שבה יש צורך מתמיד בכוח עבודה איכותי בתחום זה. כמו כן, זהו תחום שקיימת בו אפשרות רבה להמשך פיתוח מקצועי ולקידום היקף הסמכות המקצועי דרך לימודי המשך, קורסים והשתלמויות.

 

מסלולי הלימוד


אלה הם מסלולי הלימוד להכשרת אנשי המקצוע, בסדר עולה של דרגות הסמכתם לפי דרישות משרד העבודה:


עוזר – בעלי רישיון בדרגת עוזר יכולים לסייע בתהליכי עבודות במתקנים במתח נמוך. הם עובדים תחת פיקוח של בעלי רישיון בדרגת מוסמך לפחות ופועלים לפי הנחיותיהם ובהתאם לדרישות החוק.


מעשי – בעלי הכשרת חשמלאי מעשי יכולים לערוך עבודות במתקנים במתח נמוך ולערוך בהם תכניות. הם יכולים לעבוד במתקנים הנמצאים בבתי מגורים או בבתי משרדים.


מוסמך – בעלי הסמכת חשמלאי מוסמך יכולים לערוך תכניות חשמל עד לרמת 3X80 אמפר, הידועה גם כתלת פאזי. הם גם רשאים לבצע שינויים ותוספות במתקנים. קיימים גם מסלולים מזורזים המיועדים לבעלי רקע מעשי נרחב בתחום, כגון הנדסאים או מהנדסים, שבהם ניתן לקצר את משך ההכשרה ולסיימה בפרק זמן קצר מן הרגיל.


ראשי – לדרגת חשמלאי ראשי ניתן להמשיך אחרי קבלת תעודת גמר ברמת המוסמך. בעלי מקצוע אלה עורכים תכניות טכניות למתקנים בזרם של עד 250X3 אמפר. הם מבצעים עבודות בעיקר בתעשייה שם הם אחראיים על איתור של תקלות ותיקון שלהן.


בודק – סוג זה של הסמכה כולל שלוש דרגות 1 – 3. אנשי מקצוע בדרגת חשמלאי בודק עוסקים בביצוע בדיקות של מתקנים כאשר דרגות 1 – 2 מבצעים בדיקות בתלת פאזי ודרגה 3 רשאים לביצוע בכל מתקן.


מסויג – בעלי רישיון חשמלאי מסוייג רשאים לבצע עבודות רק במקום העבודה. הקורסים להכשרה זו הם ייעודיים לעובדים במפעלים והם נשלחים אליה מטעם מעסיקיהם.


מתח גבוה – חשמלאי מתח גבוה נחשבת לדרגה הגבוהה ביותר מבין ההסמכות בתחום. אנשי המקצוע רשאים לבצע תהליכי תיקון ותחזוקה של מתקני מתח גבוה כגון במפעלים ומתקנים בתעשייה.


מתכונת הלימוד


היקפי הכשרות אלה נקבעים על ידי משרד העבודה והם מעוגנים בחוק בהתאם לתנאים להכשרת אנשי המקצוע. אורך הקורסים משתנה מדרגה לדרגה. מרביתם נפרשים על פני פרק זמן שבין מספר חודשים עד שנה אחת.


בחלק מן המוסדות יכולים המשתתפים לבחור בין קורסים הנערכים בשעות הבוקר לבין קורסי ערב לטכנאים. הכשרות אלה מתאימות במיוחד לאנשים עובדים המעוניינים לשדרג את הרישיון במקביל לעבודתם.


בקורסים משולבים תרגולים מעשיים בהתאם לדרישות החוק. זאת מתוך מטרה להעניק למשתתפים בקורסים אפשרות להתנסות בפועל בכלים הנלמדים ולסייע להם לצבור ניסיון פרקטי לקראת ההשתלבות במשק.

 

תנאי קבלה


תנאי הקבלה למסלולים השונים נקבעים לפי הנחיות משרד העבודה. הם משתנים מדרגה לדרגה. בדרגות מסוימות הקבלה נעשית על סמך ההשכלה הקודמת של המועמדים ויש צורך בסיום 10 או 12 שנות לימוד, במעבר של מבחני מיון במקצועות יסוד כגון מתמטיקה ועברית ובמעבר של ראיון מול וועדה.


להסמכות אחרות מתקבלים רק בעלי תעודת המקצוע של הדרגה הקודמת ולעיתים נדרשת גם הוכחת ניסיון מקצועי פרקטי בתעשייה. דרישה זו רלוונטית בעיקר לדרגות הגבוהות יותר בסולם ההסמכות שבהן אנשי המקצוע אחראיים על מתקנים במתח גבוה או עבודות בתעשייה במתקנים גדולים. חשוב לציין כי תנאי הקבלה משתנים מעת לעת ומומלץ לברר אותם מול מוסד הלימוד.

 

תעודה


כדי לקבל את ההסמכה לעסוק בתחום יש צורך לעוד בכל הדרישות שמציב משרד העבודה. על בוגרי הקורסים לגשת לכמה מבחנים ממשלתיים חיצוניים בתחומים הנלמדים. כמו כן נערכות בחינות מעשיות בהן נבדקות המיומנויות המקצועיות. מי שעוברים את הבחינות הללו ועומדים בכל תנאי הקורסים מקבלים תעודת גמר בדרגה המתאימה להכשרתם.


כדי לקבל את הרישיון המקצועי באותה דרגה, יש צורך לעמוד בהנחיות של המינהל לרישיונות באגף. גוף זה בוחן את ההשכלה המקצועית של המועמדים ואת הניסיון המקצועי שלהם בתעשייה (דרישה זו רלבנטית בעיקר לדרגות המתקדמות יותר שאליהן לומדים מי שכבר יש ברשותם ניסיון פרקטי בתחום). מי שעומדים בכל השלבים הללו מקבלים את הרישיון המקצועי ויכולים להתחיל לעבוד.


שלב חשוב בתהליך שדרוג הרישיון הוא מעבר וועדת רישיונות ייעודית, שבה נבחנים המועמדים על הידע המקצועי ועל מיומנויות מעשיות. קיימים קורסים להכנה לוועדות הרישיון, מסלולים ייעודיים שבהם ניתן לרענן את הידע והכלים הנדרשים למעבר הוועדה.


יש לציין כי על אנשי המקצוע לחדש את רישיונם מעת לעת. חידוש זה מעשה באופן אוטומטי בכל שלוש שנים וכרוך בתשלום של אגרה בסכום הקבוע בחוק.

 

אפשרויות תעסוקה


בפני בוגרי הקורסים נפתחות אפשרויות רבות להשתלבות בתעשייה בתפקידים טכניים, זאת בהתאם לרמת הרישיון וההסמכה שברשותם המגדירה את תחומי האחריות שלהם לפי החוק. הם יכולים להשתלב בחברת החשמל, במפעלים, בחברות אלקטרוניקה והייטק ובמסגרות תעשייתיות נוספות שבהן נדרשים שירותי תיקון ותחזוקה למערכות. כמו כן, באפשרותם לעבוד כעצמאיים ולהציע שירותי תיקון והתקנה למגוון לקוחות פרטיים ומסחריים בהתאם לרמת הכשרתם. מי שמעוניינים לשדרג את הקריירה ולפתוח אפשרויות מקצועיות נוספות יכולים להמשיך ללמוד בקורסים בהתאם לרמות ההסמכה הבאות.

 

מוסדות

 

הקורסים מתקיימים בפרישה ארצית. ניתן למצוא קורסים להכשרת חשמלאים ואנשי מקצוע טכניים נוספים באזורים שונים, כגון קורס טכנאי בצפון, קורס חשמלאי בדרום, קורסים במרכז הארץ, קורסים לתושבי ירושלים ועוד.

 

המכללה הטכנולוגית רופין (עמק חפר): במרכז להשתלמויות של מכללה זו ניתן למצוא הסמכות לדרגות מוסמך, מעשי, ראשי ומתח גבוה. כמו כן קיימים מסלולים מקוצרים בחלק מן ההסמכות לבוגרי לימודי הנדסאי. במוסד הלימוד מתקיימים קורסים במגוון ענפים נוספים, כגון תחבורה, בטיחות, אנרגיה, מכונות ומחשוב, וכן לימודי הנדסאים.


אורט כפר סבא: מבין שלל הקורסים במכללה ניתן למצוא קורסים ברמת מוסמך, ראשי ומתח גבוה. כמו כן נלמדות בה הכשרות הנדסאים, קורסים בעיצוב וצורפות, קורסים בחשבונאות ועוד.


אורט ירושלים: סטודנטים המעוניינים ללמוד את התחום יכולים לבחור בין קורס ברמת ראשי לקורס ברמת מוסמך. מתקיימים גם לימודי הנדסאים, וקורסים כגון בית חכם, עוזרי בטיחות ועוד.


אורט קריית ביאליק: במכללה זו מציעים קורסים בדרגות מוסמך ומתח גבוה. ניתן ללמוד גם במסלולי הנדסאי במבחר תחומים וכן בקורסים בענפים כגון ניהול ובניין.


המכללה למינהל (פרישה ארצית): ברשת מכללות זו מתקיימים קורסים ברמת מוסמך וראשי, לצד מגוון רחב של הכשרות טכנאים נוספים, לימודי הנדסאי וקורסים לתעודה. יש לציין כי לא כל הקורסים נערכים בכל שלוחות המכללה בזמן נתון.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על קורס חשמל?

רוצה לדעת יותר על קורס חשמל?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
שאלות הגולשים בנושא
קורס חשמלאי מוסמך - משכורות
שכר לימוד בקורס חשמלאי מוסמך
קורס השלמה מחשמלאי מעשי למוסמך
קורס חשמלאי מוסמך
מתי מתחיל קורס חשמלאי מוסמך?
קבלה לקורס חשמלאי מעשי
קורס חשמלאי רכב מוסמך - איך מתקבלים?