רוצה פרטים על קורס פקחי תנועה?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

קורס פקחי תנועה - מכווני תנועה

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על קורס פקחי תנועה? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


קורס פקח תנועה - קורס הסדרי תנועה

 

תשתיות הכבישים הענפות של ישראל נמצאות בפיתוח מתמיד, כדי לאפשר גישה נוחה ויעילה ברחבי הארץ. בשנים האחרונות משקיעים מאמצים ממשלתיים גדולים לייעול ושיפור של מערכי הכבישים, בין היתר דרך סלילה של דרכים חדשות ותחזוקה של כבישים קיימים, כדי לוודא כי הם במצב תקין ואינם מהווים סכנה לעוברי הדרך.


פעילות התחזוקה והבנייה של הדרכים מלוות בהקמה של אתרי עבודה בשטח, בכבישים עירוניים ובין עירוניים. לרוב, עבודות אלה כרוכות גם בחסימה של כבישים ובשיבוש של אפשרות הגישה בהם, מה שגורם לא אחת ל"פקקי תנועה" ולהפרעות בזרימה התקינה של כלי הרכב.


כדי להבטיח את שלומם של כל העוברים בדרך, לרבות נהגים והולכי רגל וכדי להסדיר את נהלי עבודות הכביש נוסד תפקיד פקחי התנועה. מדובר בפקחים אשר מוסמכים לעבודתם על ידי אגף התנועה של משטרת ישראל והחברה הממשלתית "נתיבי ישראל" (הידועה גם בשמה בעבר מע"צ). אחריותם של הפקחים היא לשמור על הבטיחות ותקינות הפעילות בכבישים דרך הכוונה של התנועה בזמנים של עבודות ותחזוקה.


כדי להשתלב בתפקיד פקח תנועה, יש צורך לעבור הכשרה מקצועית מתאימה וייעודית, אשר מותאמת לדרישות של משטרת ישראל ושל חברת "נתיבי ישראל" ולתקנות התעבורה העדכניות. הקורסים מעניקים לתלמידיהם את כל הידע והכלים המעשיים להבטחת שלומם של עוברי הדרך. הבוגרים יכולים להשתלב במערך הכוונת התנועה ברחבי הארץ, לצדם של שוטרי התנועה וגורמים נוספים ולסייע לשיפור המקצועיות והאיכות של השירות המוענק לציבור בהיבט חשוב זה.

 

  • רוצים להתמקצע בעולם התחבורה? קראו הכל על קורס רכב


מה זה פקח תנועה


פקחי תנועה הם עובדים מוסמכים שאחראיים על כיוון התנועה במקומות שבהם מתקיימות עבודות סלילה או עבודות לתחזוקת כבישים. פקחי התנועה חייבים להיות בוגרי הכשרה מקצועית מתאימה אשר מוסמכים על ידי ראש אגף התנועה של משטרת ישראל. את תפקידם הם מבצעים בשטח כשהם לבושי מדים מתאימים.


עד לייסוד תפקיד פקחי התנועה, ביו שוטרי משטרת ישראל אחראיים על פיקוח באתרי עבודה בדרכים, כאשר היום פקחי התנועה הם אלה האחראיים כחוק על ליווי ופיקוח באתרי סלילה ואחזקה של החברה הלאומית לדרכים - מע"צ. מע"צ הוא הגוף שאחראי על קביעת הסמכויות ותחומי האחריות של פקחי התנועה והוא אמון גם על הכשרתם.


קורס הסדרי תנועה


קורס פקחי תנועה, או קורס הסדרי תנועה, מעניק למשתתפים בו ידע נרחב לגבי הסדרי התנועה הנהוגים כיום בישראל, לרבות תקנות וחוקים וסוגי התמרורים המצויים בדרכים. המשתתפים מתחילים ולומדים על תחומי הסמכות של פקחי התנועה בעבודות בדרכים ולאחר מכן סוקרים את תקנות התעבורה העדכניות ומהן מתמקדים בהתנהלות הנדרשת מן הפקחים בעתות שגרה ובזמני חירום, בהם הם נדרשים לסייע לכוחות הביטחון. הם גם דנים בהיבטים האתיים של הכוונת התנועה.


לאחר מכן, הם שמים דגש על תהליכי הכוונת התנועה בסוגים שונים של קטעי דרך, לרבות צמתים מרומזרים וצמתים שאינם מרומזרים. הם לומדים על התקנים ועזרים להסדרי הבטיחות באתרי סלילת כבישים ודרכים ולומדים לקרוא תרשימים מקצועיים שנדרשים בעת העבודות הללו.


רבים מבין הקורסים משלבים תרגילים מעשיים שבהם מכירים מקרוב את תחומי האחריות של פקחי התנועה ומתנסים בהם בתנאי שטח. חלק מן התרגילים מתקיימים גם בשעות הלילה, כדי לדמות את תנאי האמת של המקצוע.


פקחי תנועה דרושים


לפקחי תנועה קיים ביקוש רב בשוק העבודה, כאשר פקחים מוסמכים ובעלי דיפלומה מוכרת יכולים להשתלב במגוון של פרויקטים בתחומי התשתיות, התחבורה והבטיחות. בין היתר, הם נדרשים לתפקידי הסטת תנועה בדרכים, פיקוח על מהלכי עבודות בכבישים ושמירה על בטיחות בכבישים. הדרישה לפקחי התנועה קיימת בכל רחבי הארץ, מצפון ועד דרום חלק ממגמת פיתוח התשתיות שעולה לאחרונה.


עבודתם של פקחי התנועה מתקיימת לרוב במשמרות, כאשר קיימות גם משמרות לילה. יש לציין כי התפקיד מחייב עבודה בשטח, לעיתים בתנאי מזג אוויר מאתגרים והוא דורש מן העובדים אחריות, משמעת עצמית ורצינות. כמו כן, ישנה דרישה לרישיון נהיגה בתוקף כחלק מדרישות התפקיד.


משכורת פקח תנועה


שכרם של פקחי התנועה משתנה בהתאם להיקף משרתם ולמקום העבודה שלהם, לרוב הוא נע בין 5,000 - 6,000 שקלים בממוצע לחודש. פקחי תנועה אשר מועסקים מטעם חברת "מיקוד" ופועלים באתרים של חברת "נתיבי ישראל" הממשלתית מקבלים שכר של עד 50 שקלים לשעה, ובכל מקרה שכר הגבוה משכר המינימום.


הסכם קיבוצי נחתם בשנת 2016 בין ההסתדרות לבין חברת "מיקוד", אשר בא להסדיר את תנאי ההעסקה של פקחי התנועה באתרי עבודה וסלילה ואת רמות השכר שלהם. הסכם זה בא לשפר את שכרם של הפקחים ולהבטיח להם הטבות שונות, כגון תוספת שכר, תוספת אש"ל שעתי ותוספות שכר לפקחים שמהווים אחראיים במשמרת.

 

  • מתעניינים בתפקידים נוספים? קראו גם על שכר נהגים


מוקד פקחי תנועה


פקחי תנועה פועלים לרוב במסגרת של מוקדים. המוקדים מופעלים על ידי חברות פרטיות או ממשלתיות שונות, בפרישה ארצית. בדרך כלל המוקדים עובדים בכל שעות היממה במטרה להעניק שירות בכל תרחיש, כאשר הפקחים עובדים במשמרות בהתאם לצורך בשטח. מוקדי הפקחים כוללים את הפקחים עצמם וחברי צוות נוספים, כגון ראשי צוותים ומנהלי משמרות.


פקחי תנועה נתיבי ישראל


נתיבי ישראל היא חברה ממשלתית בתחום תשתיות התחבורה אשר יחד עם משטרת ישראל אחראית על הסמכתם של פקחי התנועה. החברה אחראית על מגוון היבטים בתכנון ובתחזוקה של רשתות הכבישים הבין עירוניות בארץ וכן על פיתוח של מסילות רכבת.


מרכז ההכשרה של המכללה פועל במסגרת "מכללת נתיבים", אשר נוסדה בשנת 2006 ושואפת להעניק ידע מקצועי לעובדים בתחום התשתיות. בין הקורסים שמכללה זו מפעילה נמצא גם קורס להכשרת פקחי תנועה, שמתאים למהנדסים ולהנדסאים בתחום הנדסת בניין ומציע להם ללמוד את הכלים והחקיקה שרלבנטיים למועמדים לתפקידי פקחים.

 


מכללות קורס פקחי תנועה

 

 

  • אוניברסיטת אריאל בשומרון - היחידה ללימודי חוץ: היחידה ללימודי חוץ של אוניברסיטת אריאל מציעה קורס פקחים עירוניים אשר מכשיר פקחים להכוונת תנועה ועובדי רשתות תמרור. המסלול מתאים להוראת משטרת ישראל פיקוח על התנועה והוא מעניק לבוגריו תעודה מטעם המשטרה. הקורס מיועד לפקחים עירוניים בעלי הסמכה. קורס זה משתייך לחטיבת לימודי הביטחון של היחידה ללימודי חוץ בה מקיימים קורסים כגון קורס מנהלי אבטחה, קורס ראשי משמרות, קורס תשאול וחקירה וקורס ניהול מהימנות עובדים.

 

 

  • המכללה למקצועות הדרך (מושב נורדיה): קורס פקחי תנועה של המכללה כולל כ - 10 מפגשים והוא מעניק למשתתפים מגוון של כלים להשתלבות במערך הבטיחות בתנועה באתרי העבודה. בין הקורסים הנוספים שנלמדים במכללה זו נכללים קורס סמני צבע בתחום העירוני, קורס תכנון תחבורה ציבורית, קורס בקרה וניהול לתנועה, קורס ביצוע תכניות אב ארציות וקורס ממונה בטיחות תנועה.

 

 

  • קבוצת אבידר (תל אביב): זוהי חברה שמפעילה מזה מספר שנים מרכז ארצי להכשרת פקחי תנועה בשיתוף עם משטרת ישראל, לאורך השנים הכשירה מאות פקחים עבור מע"צ - החברה הלאומית לדרכים. כמו כן, החברה מציעה הכשרות למנהלי אזורים ולראשי צוותים בתחום התנועה ומעניקה שירותי פיקוח וליווי לתעשייה.

 

 

  • נתיבים - המכללה לתחבורה של נתיבי ישראל (ראשון לציון): המכללה, שמופעלת על ידי חברת "נתיבי ישראל" הממשלתית, עורכת קורס מפקחי כבישים המיועד בעיקר להנדסאים ולמהנדסים בתחום ההנדסה האזרחית. קורס זה נפרש על פני כ - 180 שעות אקדמיות. עוד נלמדים במכללה זו קורסים בתחום הרכב והתשתיות כגון קורס ניהול פרויקטים, קורס ניהול תשתיות, קורס תחבורה רכבתית וקורס מנהלי איכות.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על קורס פקחי תנועה?

רוצה לדעת יותר על קורס פקחי תנועה?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור