קורס ייעוץ פנסיוני דיפלומה - האוניברסיטה הפתוחה

קורס ייעוץ פנסיוני דיפלומה - האוניברסיטה הפתוחה

קורס ייעוץ פנסיוני בבית הספר דיפלומה - לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה


בשנים האחרונות, מתחוללות תמורות רבות בעולם הפנסיה, כגון רפורמת החלת פנסיית חובה על כל השכירים במשק ב – 2008 (שכיום גם עצמאים מחויבים בה), רפורמת שנת 2016 שנועדה לעודד את התחרות בתחום הביטוח הפנסיוני, וכן שינויי רגולציה תכופים. על מנת לנהל בצורה אחראית את הפנסיה שלהם ולחיות ברווחה לאחר גיל הפרישה, אנשים רבים זקוקים ליועץ פנסיוני בעל הבנה והיכרות עם ההיבטים והמורכבות של תחום הפנסיה.


כדי לעסוק בייעוץ פנסיוני יש לעבור מבחנים מטעם משרד האוצר, שבהם נדרשת רמת שליטה גבוהה וידע מקצועי מצד יועצי הפנסיה. את הידע הנדרש לצורך מעבר בחינות אלו ניתן לרכוש בשלל הכשרות מקצועיות, וביניהן קורס ייעוץ פנסיוני בדיפלומה, בית הספר ללימודי תעודה והסמכה של מערך לימודי החוץ באוניברסיטה הפתוחה.


הקורס מתקיים בשלוחת דיפלומה בתל אביב.


תכנית הלימודים


במהלך הלימודים בקורס, הסטודנטים סוקרים את כל החומר הנדרש עבור מעבר 3 הבחינות של משרד האוצר: יסודות הביטוח, מקצועית א', וגמר פנסיוני.

 

הסטודנטים רוכשים היכרות עם עולמות הביטוח והפנסיה, על היבטיהם המשפטיים והפיננסיים. הם לומדים עקרונות בסיס במיסוי פנסיוני, ניתוח מניות, ניירות ערך ואגרות חוב, ועוד.

 

מטרתה של תכנית הלימודים היא להקנות את הידע המעשי ואת המיומנויות שיועץ פנסיוני נדרש להן מתוקף עבודתו.


מתכונת הלימודים


היקפו של הקורס הוא 250 שעות אקדמיות. הקורס מחולק ל – 3 מודולים:


יסודות הביטוח: בהיקף 50 שעות אקדמיות.


מקצועית א': מודול שתכניו מכינים לקראת הבחינה מקצועית א' של הרשות לניירות ערך, בהיקף 100 שעות אקדמיות.


מודול גמר פנסיוני: בהיקף 100 שעות אקדמיות.


הקורס משלב בין תכנים מעשיים לעיוניים, ולסטודנטים קיימת האפשרות ללמוד ולתרגל גם בין המפגשים, באמצעות שימוש באתר האינטרנט ומערך ספרי הלימוד של הקורס. באתר האינטרנט ניתן להיעזר בהרצאות מוקלטות, בשאלות ופתרונות, וכן בשחזורי בחינות הכוללים פתרונות.

 

נושאי הלימוד

 

 • מיסוי פנסיוני
 • פיצויי פיטורים
 • קרנות נאמנות
 • חוק חוזה ביטוח
 • ביטוח רכב ודירה
 • יסודות עולם הביטוח
 • ניירות ערך ואגרות חוב
 • קופות גמל וקרנות פנסיה
 • היכרות עם העולם הפנסיוני
 • ביטוח בריאות וביטוח סיעודי
 • ועוד


על סגל ההוראה

 

מרכז ההוראה בקורס הוא בעל תואר ראשון בחשבונאות ותואר שני בכלכלה.

 

על מוסד הלימודים

 

דיפלומה, בית הספר ללימודי תעודה והסמכה פועל במסגרת מערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה. בבית הספר ניתן להשתתף במגוון של קורסים והכשרות מקצועיות המתקיימים במרכזי ללימודי עיצוב פנים, המרכז ללימודי הפקת אירועים, המרכז להכשרה מקצועית וכן המרכז ללימודי תיירות.

 

במרכז להכשרה מקצועית אפשר ללמוד מגוון של קורסים המכינים לקראת הסמכות ממשלתיות, כגון קורס חשבי שכר, קורס הנהלת חשבונות 1+2, קורס הנהלת חשבונות ראשי, קורס ניהול מלאי ורכש, ועוד.


תנאי הקבלה

הקורס מיועד לאנשי מקצוע בתחום ראיית החשבון, מנהל העסקים, וכן בוגרי תואר ראשון בחשבונאות, במנהל עסקים או בכלכלה.

נוסף על כך, יכולים לקחת חלק בקורס גם מועמדים שברשותם ציון חיובי בבחינות משרד האוצר בתחומי הכלכלה, הסטטיסטיקה והמימון, או החשבונאות.

 

הקורס מתאים להכנה לקראת בחינות הרישוי של משרד האוצר בתחום הפנסיוני.


תעודה


על מנת לסיים בהצלחה את הקורס, יש לעמוד בחובת הנוכחות ולהגיע ל – 85% או יותר מן המפגשים, וכן לעבור בחינות פנימיות. כדי להיות זכאים לרישיון של משרד האוצר, יש לעבור את הבחינות החיצוניות ביסודות הביטוח, במקצועית א', וכן בגמר פנסיוני. נוסף על כך, יש לסיים בהצלחה התמחות מעשית שהיקפה 30 שעות שבועיות, ומשכה כחצי שנה.


אפשרויות תעסוקה


עבור בוגרי קורס ייעוץ פנסיוני שמחזיקים ברישיון משרד האוצר, נפתח מגוון של אפשרויות לעיסוק בתחום: הם יכולים לעבוד כעצמאים ולייעץ ללקוחות פרטיים ועסקיים, או לעבוד כשכירים במבחר מקומות עבודה: בנקים, חברות ביטוח וסוכנויות ביטוח שונות.


רמות השכר בתחום גבוהות יחסית ועולות עם צבירת הותק המקצועי. יועץ פנסיוני בשנתו הראשונה יכול להתחיל משכר של בין 8,000 -10,000 שקלים בחודש, ולהגיע לאחר 5 שנות ניסיון לשכר של בין 12,000 ל – 14,000 שקלים בחודש. רמות השכר משתנות מעת לעת.

עוד מסלולי לימוד - דיפלומה - לימודי תעודה