רוצה פרטים על תואר שלישי מחשבת ישראל?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

תואר שלישי במחשבת ישראל ומורשת ישראל

רוצה לדעת על ההטבות שניתן לקבל בעקבות הקורונה? רוצה לדעת על תואר שלישי מחשבת ישראל? אנחנו רוצים לעזור לך! דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות. השוואת מחירים, מלגות, תנאי קבלה, מסלולים וכו'. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


דוקטורט במחשבת ישראל

 

חוקרים את המורשת


יותר מאלפיים שנה של תרבות עשירה סובבים את היהדות. מתקופת בית שני ועד לימינו, ההגות היהודית מקיפה סוגיות רבות, מעניינים פילוסופיים רמי מעלה ועד לסוגיות בחיי היום יום של יהודים. כל אלה מציעים שלל אפיקים לדיון ולחקר ואכן לאורך השנים חוקרים רבים ביקשו להעמיק בעולם המרתק הזה.


בתואר השלישי במחשבת ישראל ישנה הזדמנות לצלול אל העושר התרבותי של המחשבה וההגות היהודית ולקדם את השיח אודותיו. בחלק מהמוסדות המסלול נלמד תחת המחלקה למחשבת ישראל ובאחרים במחלקות למורשת ישראל או לפילוסופיה יהודית.


למי מיועדים הלימודים


התואר השלישי מתאים לבוגרי תואר שני מחקרי ששואפים להעמיק במחקר אודות סוגיות תרבותיות, היסטוריות, רוחניות של היהדות לאורך הדורות. הוא מיועד למי שמעוניינים בקריירה מחקרית אקדמית.


תכנית הלימודים


במסגרת הדוקטורט הסטודנטים מעמיקים בהיבטים הרבים והמגוונים של היהדות. הם יכולים לבחון את תולדותיה והשינויים שהתחוללו בה לאורך השנים וכן לחקור תהליכים לשוניים ותרבותיים שכרוכים בשינויים אלה. נוסף על כך, באפשרותם להעמיק בטקסטים יהודיים כגון הקבלה, הזוהר והתלמוד, בכתביהם של הוגים ופילוסופים יהודים שונים ובספרות יהודית.


מתכונת הלימוד


תואר הדוקטורט נפרש לרוב על פני ארבע עד חמש שנים. רוב מוסדות הלימוד מפעילים כמה מסלולים לתואר שלישי, תואר דוקטורט במסלול רגיל שמתאים לבוגרי תואר שני מחקרי; מסלול ישיר לתואר שלישי שמתאים לבוגרים מצטיינים של תואר ראשון; ותואר שלישי במסלול השלמה, לבוגרי תואר שני עיוני.


בתחילתו של התואר הסטודנטים מגישים הצעה למחקר ולאחר שהיא מאושרת על ידי וועדה הם מתחילים לכתוב את עבודת המחקר, שנקראת דיסרטציה, בליווי של המנחה. כמו כן, הם משתתפים בקורסים עיוניים ובסדנאות של החוג שמאפשרים להם לבחון מקרוב סוגיות רלבנטיות למחקר שלהם.

 


נושאי מחקר


הדוקטורנטים יכולים להתמקד במגוון של נושאים בהגות ובפילוסופיה היהודית במסגרת המחקר שלהם. בין הנושאים שנחקרים במחלקות במוסדות השונים:

 

 • מחשבה יהודית והגות דתית
 • הגות יהודית מודרנית
 • נשים ומשפחה לאורך הדורות
 • חכמי המשנה והגאונים
 • מדרש בתקופת בית שני וחז"ל
 • הפילוסופיה של הרמב"ם
 • חקר הקבלה ומיסטיקה יהודית
 • מחשבת ההלכה והאגדה    
 • פילוסופיה יהודית במאה העשרים    
 • ועוד


תנאי קבלה


תנאי הקבלה לדוקטורט בתכנית זו כוללים תואר שני במחשבת ישראל או בתחומים משיקים בממוצע ציונים שנע בדרך כלל בין 85 - 90, יש צורך במסלול מחקרי (עם תזה). הציון בתזה נדרש להיות בין 85 - 90, לפי דרישות כל אחד ממוסדות הלימוד. עבור מועמדים בוגרי תואר שני שאיננו מחקרי, יש צורך להשתתף בתכנית השלמה מיוחדת בה כותבים את עבודת התזה בליווי של מנחה.


המועמדים צריכים למצוא מנחה לפני תחילת התכנית וכן עליהם להגיש את הצעת המחקר שלהם לאישור של וועדת התואר השלישי של האוניברסיטה. הם נדרשים להציג קורות חיים ומספר המלצות של גורמים באקדמיה. וועדת הקבלה של מוסד הלימוד רשאית לקבל במקרים מסוימים גם בוגרי תואר שני בתחומים שאינם מחשבת ישראל, לרוב בכפוף למעבר של קורסי השלמה.


תעודה


לבוגרים שמשלימים את כל החובות הנדרשים ניתן תואר שלישי Ph.D. מטעם מוסד הלימוד.


מוסדות

 

 • אוניברסיטת בן גוריון (באר שבע): אוניברסיטת בן גוריון מציעה תכנית לדוקטורט במחשבת ישראל המסלול רגיל, מסלול משולב או מסלול ישיר. תחומי המחקר העיקריים של המחלקה הם קבלה ותורת הסוד, מחשבה יהודית בעת החדשה ופילוסופיה יהודית לאורך הדורות. כמו כן נלמדות תכניות לתואר שלישי בהיסטוריה של עם ישראל, תואר שלישי בארכיאולוגיה ומזרח קדום ותואר שלישי במזרח תיכון.

 

 

 • אוניברסיטת תל-אביב: האוניברסיטה מפעילה תואר שלישי בפילוסופיה יהודית ותלמוד במסגרת בית הספר ליהדות וארכיאולוגיה, התכנית שואפת ליצור שיח אקדמי ותרבותי שנוגע ליהדות בארץ ולקהילות יהודיות בעולם. ניתן ללמוד במסלול רגיל או מסלול ישיר. בפקולטה למדעי הרוח אפשר ללמוד במסלולים נוספים לתואר השלישי כגון דוקטורט בהיסטוריה, דוקטורט בפילוסופיה ודוקטורט בגיאוגרפיה.

 

 

 • אוניברסיטת בר אילן (רמת גן): דוקטורט במחלקה למחשבת ישראל בבר אילן נלמד במסלול רגיל ובמסלול משולב שמתאים לסטודנטים לתואר שני מחקרי, שמאפשר להם להגיש הצעת מחקר לדוקטורט כבר בתחילת שנה ב' של התואר השני. המחלקה שמה דגש על תחומים כגון פילוסופיה יהודית ומחקר בין דתי.

 

 

 • האוניברסיטה העברית (ירושלים): החוג למחשבת ישראל של האוניברסיטה העברית מאפשר ללמוד לתואר השלישי. תחומי המחקר של סגל המחלקה הם רבים ושונים ומתמקדים בין היתר בפילוסופיה ומחשבה יהודית, מחשבה ציונית, הגות יהודית וקבלה וכן היבטים לשוניים והיסטוריים של טקסטים יהודיים.

 

 

 • אוניברסיטת אריאל: במסגרת הלימודים המתקדמים באוניברסיטת אריאל ניתן ללמוד לתואר שלישי במורשת ישראל. זוהי תכנית שמקיפה מגוון סוגיות במקרא, בפילוסופיה יהודית, בלימודי ארץ ישראל ובאמנות וספרות יהודית. באוניברסיטה נלמדות תכניות נוספות כגון תואר שלישי בפסיכולוגיה, תואר שלישי בעבודה סוציאלית ותואר שלישי בכלכלה מנהל עסקים וחשבונאות.
שירות אישי חינם

צריך פרטים על תואר שלישי מחשבת ישראל?

רוצה לדעת יותר על תואר שלישי מחשבת ישראל?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
מוסדות לימוד תואר שלישי מחשבת ישראל