לימודי הנדסאי מכונות עם התמחות מכטרוניקה במכללה הטכנולוגית רופין בשרון

שירות אישי - צור קשר
לימודי הנדסאי מכונות עם התמחות מכטרוניקה במכללה הטכנולוגית רופין בשרון

לימודי הנדסאי מכונות בהתמחות מכטרוניקה במכללה הטכנולוגית רופין בשרון - לימודי בוקר

 

הלימודים נערכים במסלול בוקר בלבד!

 

כדי להשתלב בעולם הטכנולוגי יש צורך ביכולת שילוב בין מערכות, כלים וטכנולוגיות מתקדמות - אינטגרציה. במגמת הנדסאי מכטרוניקה של המכללה הטכנולוגית רופין מכשירים את הסטודנטים להשתלב בתחום הטכנולוגי ולהיחשף לטכנולוגיות מתקדמות בתחום המכניקה, הבקרה והמחשוב.

 

מהי מכטרוניקה?


תחום המכטרוניקה משלב את כל ענפי ההנדסה המסורתיים ויוצר אינטגרציה בין הנדסת אלקטרוניקה, מכונות, בקרה ותוכנה. בעזרת שילוב זה ניתן לפתח ולתחזק מערכות מתקדמות ומתוחכמות אשר משלבות בין מחשוב ורובוטיקה באופן פשוט, כלכלי ואמין יותר.

 

מכטרוניקה מקיפה את כל תחומי חיינו. היא משלבת מערכות אזרחיות, ביטחוניות, תעשייתיות וביתיות. המשות, לכל מערכות אלה הוא הרובוטיקה. רובוטים ומערכות רובוטיות מהוות מערכות מכטרוניות, המשלבות מערכות מכניות עם מערכות אלקטרוניות אשר מבוקרות באמצעות מחשב.

 

 

מקצועות הנלמדים במגמה


מקצועות מבוא


אנגלית טכנית, מתמטיקה, מבוא למחשבים

 

מקצועות יסוד מדעיים


חוזק חומרים, מכניקה טכנית, שרטוט ממוחשב באוטוקאד וסולידוורקס, גרפיקה הנדסית, תורת המדידות, יסודות חשמל ואלקטרוניקה ועוד.

 

מקצועות התמחות


מערכות ייצור ממוחשבות, תורת הבקרה, הנדסה תעשייתית, חלקי מכונות, בקרים מתוכנתים, אלקטרוניקה ספרתית, בקרת תנועה והינע חשמלי, מערכות הידראוליות ופנאומטיות, תכנון מערכות משולבות ועוד.

 

הסטודנטים נבחנים בבחינות חיצוניות ארציות.

 

במהלך הלימודים מתקיימים סיורים מקצועיים במפעלים וחברות הנדסה, אשר עוסקים בנושאים הנלמדים.

 

לרשות הסטודנטים מעבדות בתחומים הנלמדים, בהן מתאפשרים תרגול והמחשב של הנושאים הנלמדים תוך הוספת היבט מעשי ללימוד התיאורטי.

 

רישיון חשמלאי מוסמך


סטודנטים במגמת הנדסאי מכטרוניקה יכולים לשלב במקביל ללימודים בשנה ב' לימודים לרישיון חשמלאי מוסמך. לימודים אלה מתקיימים במסלול מקוצר אשר מיועד להנדסאי מכטרוניקה בלבד.

 

רישיון חשמלאי מוסמך מאפשר לבוגרים גמישות בבחירת מקום עבודה, ושילוב עיסוק במערכות חשמליות ומערכות אנרגיה.

יש לציין כי מסלול זה נפתח עקב דרישה מבוגרי המגמה אשר השתלבו בשוק העבודה, ולדבריהם הוא מומלץ לעוסקים בתחום.

 

נושאי הלימוד

 

 • גרפיקה הנדסית
 • רובוטיקה
 • רכיבים ומתמרים
 • הנע חשמל
 • חוזק חומרים
 • אלקטרוניקה ספרתית
 • מכניקה טכנית
 • אלקטרוניקה תעשייתית
 • תורת החומרים    
 • תיכון מערכות משולבות    
 • ועוד

 

תנאי קבלה


1) יש לעמוד באחד מן התנאים הבאים:

 • בגרות מלאה
 • בגרות חלקית עם ציון חיובי בבגרות במתמטיקה ואנגלית ברמת 3 יחידות ובגרות בעברית (הבעה / ספרות / חיבור) 2 יחידות לימוד
 • תעודת מכינה טכנולוגית
 • תעודת מכינה אקדמית הכוללת 200 שעות לימוד במתמטיקה, 200 שעות לימוד באנגלית, 100 שעות לימוד הבעה עברית. במקרים שבהם נלמד המקצוע "אוריינות אקדמית" ולא עברית, יש לצרף תכנית הלימודים לבדיקת המכללה. מסיימי המכינות חייבים אישור על סיום 12 שנות לימוד מטעם משרד החינוך.


2) מבחן תיל - פסיכוטכני להתאמה למגמת הלימוד. מבחן זה כרוך בתשלום נוסף.


3) מועמד שחסר לו מקצוע אחד מתנאי הקבלה ללימודים (אנגלית, מתמטיקה או עברית) - קבלתו תיבדק בבית הספר להנדסאים. הקבלה מותנית בהשלמה של המקצוע החסר עד לתום שנה א' ללימודים. לא ניתן יהיה להמשיך לשנה ב' ללא השלמה של המקצוע החסר.


מכינות קיץ


כחודש לפני תחילתם של הלימודים נערכת מכינה מקצועית מצומצמת שהיקפה כשבוע בחלק ממגמות הלימוד, בסופה מבחן / עבודת הערכה. יש לעבור בציון של לפחות 55 את הערכה שתתבצע על סמך החומרים הנלמדים.


המעבר בין שנה א' לשנה ב' מותנה במילוי כל החובות האקדמיות


הקבלה ללימודים מותנית בסיום הסדר התשלום למוסד הלימוד


חובה להתעדכן בדרישות מה"ט מעת לעת


פתיחת המגמות מותנית במספר נרשמים


מהו משך הלימודים?


4 סמסטרים

 

איזו תעודה מקבלים?


בסיום הלימודים בהצלחה ולאחר עמידה בכל דרישות המסלול, זכאים הבוגרים לדיפלומת הנדסאי מטעם מה"ט

 

התמחות


במגמת מכטרוניקה מבצעים הסטודנטים פרויקטים מעשיים אשר מתאימים לצורכי התעשייה. בפרויקטים משלבים תכנון מכני והנדסי, בחירת אביזרים מכניים, בחירה של ציוד הינע, בחירת חיישנים וציוד בקרה וכן תכנון של המערכת לביצוע המטלות הנדרשות.

 

מהן אפשרויות התעסוקה?


הנדסאי מכטרוניקה הוא מקצוע מבוקש בשוק העבודה, ובוגרי המגמה משתלבים במגוון חברות ומפעלים. הגיוון במגמה מאפשר השתלבות בכל אחד מן התחומים הנלמדים, הבוגרים יכולים לטפס בסולם התפקידים במהירות ולהעלות את שכרם בעזרת הכישורים הנרכשים במהלך לימודיהם.

 

באפשרות הבוגרים להשתלב בתעשיות עתידות ידע כגון מפעלים לייצור מערכות אלקטרוניות, מפעלים למכשור רפואי, רובוטיקה, מערכות אלקטרואופטיקה ועוד, וכן בתעשיות מסורתיות כגון מזון, ייצור ותרופות. כמו כן ניתן להשתלב בחברות תכנון והנדסה בענפי הבקרה והמכניקה, בחברות הבונות רובוטים ומכונות על פי דרישה ובחברות לייצוג חצרני ציוד מכטרוני ובתפקידי מתן תמיכה וייעוץ טכני.

 

בין התפקידים שבהם יכולים להשתלב הבוגרים:

 

 • תכנון מכטרוני והנדסי - בתפקידי תכנון מכונות ומערכות מכניות, תכנון מערכות רובוטיות, ייצור ותכנון של מערכות תאורה מתקדמות, מערכות לראיית לילה ועוד.
 • פיתוח ייצור ותפעול - בתפקידים כגון מנהלי ייצור, מנהלי תפעול, מנהלי אחזקה, אנשי בקרה במערכות בקרה במפעלים, מנהלי פרויקטים במחשוב תעשייתי ועוד.
 • ביצוע ותכנון מערכות פיקוד ובקרה - בתפקידי מנהלי פרויקטים בבקרה תהליכית, ניהול פרויקטים בבקרת היצע, תכנות ציוד בקרה ורובוטים ומכונות.

 

עוד מסלולי לימוד - בית הספר להנדסאים - המכללה הטכנולוגית רופין