קורס הכשרת חשמלאים ראשיים דיפלומה האוניברסיטה הפתוחה

קורס הכשרת חשמלאים ראשיים דיפלומה האוניברסיטה הפתוחה

קורס חשמלאי ראשי דיפלומה האוניברסיטה הפתוחה


ניצוצות באוויר


בישראל ישנו ביקוש גובר לחשמלאים מסוגים שונים, מהמרחב הפרטי ועד הציבורי. החשמלאים המבוקשים ביותר בתחום הם אלה בעלי הסמכות מתקדמות המקנות ידע מעמיק בתפעול מתקנים חשמליים מורכבים. מפעלים תעשייתיים, ארגונים רפואיים, הצבא וחברת החשמל – כולם זקוקים לבעלי מקצוע מיומנים בתחומם. כמו כן, חוק החשמל בישראל מקפיד על עבודה שהיא בהתאם להיתר ולרישיון המקצועי ולכן ישנה חשיבות רבה בקבלת ההכשרה המתאימה כדי לעבוד במתקנים בדרגות של מתחים חשמליים שונים.


חשמלאי ראשי הוא בעל מקצוע המוסמך לעבודה עם מתקנים בעלי עצמת זרם חשמלי של עד 250X3 אמפר. מדובר בעיסוק במערכות חשמליות מורכבות ולכן נדרש ידע מעמיק בתחומי החשמל השונים, ניסיון קודם והסמכה רלוונטית, בהתאם לתקנות משרד התשתיות.


בית הספר דיפלומה בלימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה מציע קורס להכשרת חשמלאים ראשיים. מסלול זה מסמיך לעבודות של התקנה, פיקוח ותחזוקה במבחר של מתקנים חשמליים. הוא מיועד לבעלי הכשרת חשמלאי מוסמך שמעוניינים להתפתח לדרגות מתקדמות בענף החשמל. קורס זה פועל בכפוף ובהתאם לתקנות של משרד הכלכלה.

 


תכנית הלימודים


הכשרה זו מעניקה את הכלים הדרושים לתפקיד חשמלאי ראשי. במהלכה, התלמידים לומדים את מקצועות היסוד במתמטיקה, בפיזיקה ובאלקטרוניקה, המסייעים להם להבין באופן מעמיק תהליכים חשמליים מורכבים. בנוסף, הם דנים בסוגי מכונות ובמתקני החשמל הקיימים וכיצד לתפעל אותם. כמו כן, הם מתמחים במערכות בעלות מתח נמוך, כולל איתור תקלות, תפעולן ואחזקה שוטפת. לבסוף, הם נערכים לקראת בחינות ההסמכה החיצוניות של משרד התמ"ת.


מתכונת הלימוד


הקורס מוצע בשני מסלולים, בהתאם לסוג ההסמכה הקיימת ברשות התלמידים. מסלול אחד מיועד לבעלי תעודת חשמלאי מוסמך והיקפו 600 שעות לימוד. המסלול השני הוא למשתתפים המחזיקים ברישיון חשמלאי מוסמך והיקפו 460 שעות לימוד. הקורס כולל שיעורים עיוניים לצד התנסות מעשית רבה במעבדות בחשמל, בטכנאות אלקטרוניקה ובמכונות.


נושאי הלימוד

 

  • אלקטרוניקת הספק
  • מתקני חשמל ורשת
  • תורת החשמל
  • מבוא ליישומי מחשב
  • תיעוד ודיווח טכני
  • אלקטרוניקה תעשייתית
  • מכונות חשמל והנע    
  • מתמטיקה ופיזיקה לחשמלאים    
  • ועוד


על מוסד הלימוד


בית הספר דיפלומה מקיים מרכז להכשרה מקצועית ובו מסלולי חשמל שונים. ביניהם ניתן למצוא קורס חשמלאי מוסמך, המספק הכשרה בסיסית בחשמל; וקורס חשמלאי מתח גבוה, המעניק הכשרה מתקדמת לבעלי רישיון חשמלאי ראשי.


תנאי קבלה


לקורס זה מתקבלים מועמדים בעלי רישיון חשמלאי מוסמך או תעודת חשמלאי מוסמך בלבד.


תעודה


משתתפים שנוכחים ב – 85% מהשיעורים רשאים לגשת לבחינות החיצוניות של משרד הכלכלה. בוגרים שעומדים בהצלחה בבחינות אלה זכאים לתעודת הסמכה מטעם משרד התמ"ת. רישיון חשמלאי מוסמך מוענק לבעלי תעודת גמר שצוברים שנתיים של ניסיון בתפקיד.


אפשרויות עבודה


בוגרי הקורס יכולים לעבוד בשלל סוגים של מתקני חשמל בעלי מתח נמוך וכן במתקנים חשמליים בעלי עצמת זרם עד 250X3 אמפר.

 

 

עוד מסלולי לימוד - דיפלומה - לימודי תעודה