תואר שני בייעוץ חינוכי במסלול האקדמי המכללה למינהל

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בייעוץ חינוכי במסלול האקדמי המכללה למינהל

תואר שני בייעוץ חינוכי במסלול האקדמי המכללה למינהל


יועצים חינוכיים הם חלק בלתי נפרד מהצוות החינוכי בבתי ספר, שמחזיקים בידע המקצועי הנדרש לקידום תלמידים ברמה האישית והקבוצתית, לצד היכרות מעמיקה עם המערכת החינוכית ועם צרכי המורים המלמדים בה.


כדי לרכוש את הראייה החינוכית ההוליסטית, המתייחסת לבית הספר כשלם הגדול מסך חלקיו, על אנשי מקצוע בתחום הייעוץ החינוכי לעבור הכשרה רב תחומית המקיפה עולמות ידע מגוונים: חינוך, פסיכולוגיה, ייעוץ והנחיית קבוצות.


מי שרוצים להשתלב במקצוע שבו מאפשרים לילדים ולנוער לממש את עצמם ולפתח כלים להתמודדות עם אתגרים, יכולים להשתתף בתואר שני בייעוץ חינוכי במסלול האקדמי של המכללה למינהל.


תכנית הלימודים


מטרתה של תכנית הלימודים להקנות לסטודנטים את היכולות לפיתוח תהליכי ייעוץ שבהם הם יכולים לסייע לילדים ולנוער להכיר את נקודות החוזק והחולשה שלהם, וכן לסייע לתלמידים לממש את מירב הפוטנציאל שלהם ולהתמודד עם אתגרים לימודיים, חברתיים ואישיים.


במהלך הקורסים השונים, המשתתפים מקבלים כלים לזיהוי מוקדי קושי אצל התלמידים, אבחונם ואפשרויות לטיפול ולפתרון הבעיה. לשם כך, הם רוכשים הבנה בפסיכולוגיה, כולל בסוגיות מרכזיות בלקויות למידה, ובפסיכופתולוגיה.


כחלק מהלימודים, הסטודנטים לומדים גם על ההיבטים ההוריים והמשפחתיים, שיש להם השפעה מכרעת על חיי הילד והתנהגותו. הם סוקרים דפוסי הורות שונים, דילמות וסוגיות בהורות עכשווית, וכן מקיפים גם את ההקשר הרב תרבותי.


לשם כך, במסגרת הקורס שמים דגש על הגישה הרב תרבותית לחינוך, מתוך תפישה רחבה לגבי התרבויות השונות המרכיבות את החברה הישראלית ההטרוגנית, והבנה של האתגרים הכרוכים בשילוב עולים ובני תרבויות שונות.


תכנית הלימודים שמה דגש על טיפוח אמפתיה אצל הסטודנטים, באמצעותה הם יכולים לפתח מערכות יחסים מועילות עם התלמידים המגיעים לייעוץ. בנוסף, חלק מהתכנים הנלמדים כוללים מתן כלים להתערבויות קצרות טווח, ולמעקב אחר יישום ההמלצות.


כחלק מההכשרה המחקרית, אותה מקבלים הסטודנטים במהלך התואר, הם לומדים סטטיסטיקה והסתברות וכן שיטות מחקר איכותניות וכמותיות, והשילוב שלהן בפרקטיקה החינוכית.

 

 • רוצים להוסיף מיומנויות חינוכיות לארגז הכלים המקצועי שלכם? קראו עוד על תואר שני בחינוך


מתכונת הלימודים


הלימודים מתקיימים פעמיים בשבוע במתכונת ערב, ואורכם כשנתיים. במהלך התואר, הסטודנטים מקבלים ידע אקדמי ומחקרי, וכן מיומנויות פרקטיות ולמידה מעשית. רבים מהקורסים משלבים התנסות חווייתית כחלק בלתי נפרד מהשיעורים.


בשנתם הראשונה ללימודים, הסטודנטים משתתפים בקורסים שהיקפם 24 נקודות זכות. בשנתם השנייה ללימודים, הסטודנטים לוקחים חלק בקורסים שהיקפם 21 נקודות זכות.


חלק מהחובות לתואר הן השתתפות בסמינר מחקרי ובפרקטיקום מעשי, שנפרשים על פני שנתיים.


הפרקטיקום מתקיים במסגרת הכשרתם המעשית של הסטודנטים, ומלווה בסדנה בה הסטודנטים יכולים לעבד את החוויות העולות מההתנסות ולקבל משוב והערכה אחד מהשני, תוך עריכת דיון ושאילת שאלות.


הסמינר כולל מחקר עיוני ומחקר איכותני או מחקר שדה, במהלכם הסטודנטים מיישמים את התיאוריה הנלמדת בקורסים.


נושאי הלימוד

 

 

 • שיטות מחקר
 • לקויות למידה
 • פסיכופתולוגיה
 • הנחיית קבוצות
 • ייעוץ לטווח קצר
 • ייעוץ רב תרבותי
 • אמפתיה ודרכי ראיון
 • סטטיסטיקה והסתברות
 • פסיכולוגיה התפתחותית
 • תיאוריה ומעשה בייעוץ חינוכי
 • ועוד

 

על מוסד הלימודים


המכללה למינהל היא מוסד לימודים אקדמי בו ניתן ללמוד לתארים ראשונים ושניים במגוון תחומים. בין תכניות הלימוד לתואר השני במכללה, ניתן למנות: תואר שני בייעוץ ופיתוח ארגוני, תואר שני בלימודי משפחה, תואר שני בפסיכולוגיה של הספורט, תואר שני במנהל עסקים, ועוד.


לצד תכניות המצטיינים הפועלות במכללה, קיימת גם תכנית התמחות שנערכת בשיתוף פעולה בין המרכז לפיתוח קריירה במכללה, לבין חברות וגורמים שונים במשק. בתכנית זו יכולים להשתתף סטודנטים החל מהשנה השלישית ללימודיהם, שעוברים תהליך מיון במרכז. הסטודנטים שמשתתפים בהתמחות מקבלים ליווי והכוונה צמודים מהמרכז לפיתוח קריירה, החברה בה הם פועלים, וכן מחבר סגל אקדמי.

 


תעודה


מי שעומדים בחובות האקדמיות זכאים לתואר שני M.A. בייעוץ חינוכי, מטעם המכללה למינהל.

 


אפשרויות תעסוקה


על מסיימי התואר המוסמך להמשיך בהכשרתם המקצועית כדי לעסוק בתחום. שירות פסיכולוגי ייעוצי (שפ"י) אחראי על הסמכתם של המסיימים, כאשר העומדים בקריטריונים זכאים לרישיון ייעוץ חינוכי קבוע.


יועצים חינוכיים הם מצרך נחוץ בכל בית ספר, ויכולים גם לפעול במגוון מסגרות חינוכיות פורמליות ובלתי פורמליות. כמו כן, עומדת בפניהם האפשרות לפתוח קליניקה פרטית.

 

 

עוד מסלולי לימוד - המסלול האקדמי המכללה למנהל