תואר שני בפסיכולוגיה של הספורט והאימון הגופני במסלול האקדמי המכללה למינהל

שירות אישי - צור קשר
תואר שני בפסיכולוגיה של הספורט והאימון הגופני במסלול האקדמי המכללה למינהל

תואר שני בפסיכולוגיה של הספורט והאימון הגופני - המסלול האקדמי המכללה למינהל


הפסיכולוגיה שמאחורי ההישגים בספורט


תחום הפסיכולוגיה של הספורט מתמקד בגורמים פסיכולוגיים שיש להם השפעה על הישגים בענפי ספורט, כמו כן התחום בוחן את ההשפעות הפסיכולוגיות שיש לפעילות ספורטיבית על האדם. התחום מתבסס על שנים רבות של מחקר ברחבי העולם, בארץ הוא החל להתפתח בשנות השישים, עם זאת עד היום לא הייתה קיימת אפשרות לתואר אקדמי להתמקצעות בענף זה. הפסיכולוגים שעסקו בענף נהגו להתמחות בו באוניברסיטאות בחו"ל.


לאחרונה ניתן לראות עלייה בביקוש לפסיכולוגים של הספורט. בעוד בעבר שירותים אלה נדרשו בעיקר בקרב ספורטאים תחרותיים ברמה בין לאומית, היום הם מבוקשים על ידי אוכלוסיות רבות שעוסקות בפעילות שבה נדרשת הגעה לביצועים אופטימליים, עמידה ביעדים וכך גם עמידה בלחצים.


במסלול האקדמי המכללה למינהל מתקיימת תכנית לתואר שני בפסיכולוגיה של הספורט והאימון הגופני. תכנית זו היא ראשונה מסוגה בארץ. תכנית זו מסמיכה לעבודה עם אנשים בענפים תחרותיים שנדרשים לעמוד בלחצים. היא מכינה את המוסמכים להשתלבות בתחום שיש לי ביקוש תעסוקתי רב. המוסמכים זוכים ליתרון תעסוקתי ויכולים לתת מענה בתחומי הספורט התחרותי והעממי, הקבוצתי והאישי. בין היתר, הם יכולים לעבוד עם ספורטאים, מבחרות, מאמנים, עמותות לקידום ספורט, איגודי ספורט, מכוני כושר, רקדנים, מנהלים, גופי חינוך, מערכת הביטחון, המשטרה ועוד מגוון רחב של מסגרות וגופים.


תכנית הלימודים


במהלך תכנית זו לתואר שני בפסיכולוגיה הסטודנטים מקבלים הכשרה לעבודה עם שלל אוכלוסיות אשר מתמודדות עם אלמנטים תחרותיים כדי לסייע להן בהתגברות על אתגרים פסיכולוגיים וכך לשפר ביצועים, לממש את הפוטנציאל ולהגיע להישגים אופטימליים. הם מקבלים את הכלים לשימוש בספורט בתור פלטפורמה להעצמה ולפיתוח יכולות מנטליות.


מתכונת הלימוד


היקף התכנית לתואר שני הוא כשנתיים קלנדריות, היא כוללת ארבעה סמסטרים. שיעורים מתקיימים ביומיים במהלך השבוע לפחות, אחד מימים אלה הוא יום שישי. התכנית כוללת קורסי חיבה וחובה וסמינר אמפירי. בסמינר המחקרי נדרשים לכתוב עבודה בהיקף פרויקט גמר. נוסף על כך, התכנית כוללת פרקטיקום שבמסגרתו הסטודנטים משתלבים במסגרות ספורט מגוונות בהן הם מתרגלים את עקרונות העבודה המקצועית של פסיכולוגים של ספורט.


נושאי הלימוד


בין הנושאים שנלמדים במהלך התכנית אפשר למנות את התחומים הבאים:

 

 • גורמים מנטליים לקידום בריאות
 • הקשרי פעילות גופנית למצב רגשי
 • מוטיבציה לספורט ולפעילות גופנית
 • התערבויות התנהגותיות קוגניטיביות
 • הערכה, מדידה ומבחנים פסיכולוגיים בספורט
 • היבטים חברתיים וסביבתיים במומחיות בספורט 
 • בניית צוות
 • פיתוח מנהיגות
 • לחץ וחרדה בספורט
 • אימון מנטלי עם משוב ביולוגי
 • שיטות התערבות בספורטאים 
 • ועוד


סגל הוראה


הסגל האקדמי של התכנית מורכב ממובילי תחום פסיכולוגיית הספורט בארץ, בעלי תואר שלישי המנוסים בליווי פסיכולוגי של ספורטאים ושל נבחרות לאומיות. רבים מהם מעורבים בהוראה ובמחקר אקדמי בעולם ובישראל. ראש התכנית היא דוקטור לפסיכולוגיה של ספורט בעלת ניסיון בתחום הייעוץ המנטלי לקבוצות ספורט בשלל ענפים בספורט כגון אתלטיקה, שחייה, טריאתלון וכדורסל. לאורך השנים הקימה התמחות בתחום פסיכולוגיית הספורט באוניברסיטה בארצות הברית וכן עסקה בהעברת סדנאות לשיפור איכות החיים דרך פעילות גופנית.


לצידה, מרצים בתכנית: פרופסור ותיק בתחום האימון המנטלי עם משוב ביולוגי שפיתח שיטות אימון שונות ועבד עם ספורטאים במספר אולימפיאדות; פסיכולוג ספורט ופסיכולוג חינוכי שמתמחה בטיפול בבני נוער ומתבגרים; ודוקטור לתחום פסיכולוגיית הספורט שעובד עם ספורטאים וכוחות הביטחון.


תנאי קבלה


במסגרת תנאי הקבלה לתואר שני בתכנית זו, המועמדים נדרשים להיות בוגרי לימודי פסיכולוגיה ולימודי חינוך גופני, שברשותם ממוצע ציונים 85 ומעלה, ציון החתך לקבלה נקבע מדי שנה על ידי וועדת הוראה. מתקבלים גם סטודנטים מצטיינים בוגרי המכללות לחינוך גופני. הם נדרשים לעיתים לבצע השלמות כדי להתקבל לתכנית.


בוגרי לימודי פסיכולוגיה יכולים לקבל יתרון בקבלה אם ברשותם ציון של לפחות 100 במבחן מתא"ם, בוגרי לימודי חינוך גופני אינם נדרשים לציון במתא"ם. מתאימים שעומדים בדרישות מוזמנים לראיון מקדים מו הסגל האקדמי של התכנית.


תעודה


תואר שני בפסיכולוגיה של הספורט והפעילות הגופנית MA מוענק לסטודנטים שמשלימים את התכנית בהצלחה. פתיחתה של התכנית אושרה על ידי מל"ג (המועצה להשכלה גבוהה) וכן קיבלה את ברכת משרד הבריאות. בוגריה של התכנית ירשמו כחברים בפנקס הפסיכולוגים במשרד הבריאות.

עוד מסלולי לימוד - המסלול האקדמי המכללה למנהל