רוצה פרטים על לימודים בתחום?
שירות אישי חינם!

מלא/י פרטיך ונחזור אליך

שכר טכנאי גז

רוצה לדעת על משכורת טכנאי גז? אנחנו רוצים לעזור לך!

דרכנו תוכל לקבל את כל התשובות לכל השאלות, לרבות איפה אפשר ללמוד, תנאי קבלה למסלולים השונים, מלגות, מה העלויות ועוד. 

לחץ/י כאן ותקבל/י שירות בחינם
שיחסוך לך הרבה זמן, כאבי ראש וגם כסף ...

המידע באתר הועיל ל89% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


רמות שכר טכנאי גפ"מ וגז טבעי


טכנאי גז, הידועים גם בשם גפ"מ (גז פחמימני מעובה) מועסקים במגוון מסגרות כגון בחברות גז, במפעלים, בחברות תשתיות ועוד. כיום פועלות בארץ עשרות חברות גז וכן מפעלים ועסקים רבים שבהם נדרשים שירותי התקנה, תחזוקה ותיקון התשתית. במקביל, ישנו מחסור באנשי מקצוע המחזיקים ברישיון המתאים הנדרש כחוק על ידי משרד האנרגיה.


באופן כללי, רמות השכר של עובדים בתפקיד זה הוא דומה לממוצע במשק. עובדים וותיקים יכולים להגיע למשכורות גבוהות יותר לאחר צבירת ניסיון ועלייה בדרגות המקצועיות.


ענף נוסף שבו ישנה דרישה לעובדים הוא האנרגיה המתחדשת, או גז טבעי. בתחום זה נדרשים טכנאים למתן שירותי התקנה, תחזוקה ופיקוח על צינורות ההולכה, המפעלים ומתקנים נוספים החיוניים בתעשיית האנרגיה. מדובר על ענף שעובר כיום תמורות משמעותיות וצפוי רק לגדול ולהתפתח.

 

על המקצוע


טכנאי גז אלה עוסקים בהתקנה, תחזוקה וטיפול במערכות גפ"מ - או גז בישול. הם יכולים לפעול בסקטור הפרטי ולטפל בהתקנות לבתים פרטיים, או לחלופין לפעול במתקנים תעשייתיים כגון מפעלים או חברות גדולות. אופי העבודה הוא טכני וכרוך בעבודה פיזית בשטח תוך שימוש בציוד ומכשור מקצועי. העבודה גם כרוכה בסיכון מסוים ומשום כך נקבעו כללי בטיחות ותקנות מחמירות המחייבות את העוסקים בענף. אנשי המקצוע יכולים לעבוד באופן יחידני או יחד עם עובדים נוספים בהתאם לסוג העבודה ולהיקפה, לעיתים מצוותים להם עוזרי טכנאים שמסייעים להם בעבודתם. כמו כן, בעבודות גדולות ישנם מפקחים ומנהלים שמוודאים כי הפעילות מתבצעת באופן תקין.


בתחום הגפ"מ קיימים רישיונות במספר רמות -


מתקין רמה 1: אחראיים על התקנה ותחזוקה של גפ"מ בדירות בודדות ובנייני מגורים יחידים.


מתקין רמה 2: מתקינים אלה יכולים לבצע את כל התיקונים וההתקנות שמבצעים עובדים ברמה 1, וכן תיקון ובדיקה של גפ"מ למסחר, חקלאות ותעשייה עד קיבול של 10 טון.


מתכנן: עוסקים בתכנון ופיקוח על מערכות הגפ"מ, עובדים אלה נדרישם להיות מהנדסים רשומים בפנקס המהנדסים במקצועות כגון מכונות, כימיה או חקלאות, בהתאם לנהלי מינהל הדלק והגז.


מתכנן בכיר: אלה הם מתכננים מנוסים וותיקים שעסקו במקצוע המתכנן במשך כחמש שנים. הם אחראיים על תכנון במתקנים ותחזוקתם וביצוע בדיקות שונות.

 

מה השכר הממוצע בתחום?


משכורת ממוצעת לטכנאי גז נעה בין 9,000 - 10,000 שקלים לחודש. עובדים מתחילים או מי שפועלים כעוזרי טכנאים משתכרים לרוב מתחת לממוצע במשק, ומשכורותיהם נעות בין 6,000 - 8,000 שקלים בדרך כלל. עם זאת, עובדים מנוסים יותר שצוברים וותק במקצוע יכולים להעלות את המשכורת החודשית ולהגיע גם לרמות שבין 10,000 - 11,000 שקלים לחודש. משכורות גבוהות במיוחד ניתנות לעובדים במפעלים גדולים ובמוסדות ציבוריים.


ישנם מספר קריטריונים שיש להם השפעה על רמות ההשתכרות, לרבות רמת ההכשרה והרישיון שברשות אנשי המקצוע; וותק וצבירת ניסיון בתחום; וכן סוגי הפרויקטים והעבודות שאותן מבצעים. באופן כללי ככל שאנשי המקצוע הם בעלי רישיון בכיר יותר ומבצעים עבודות בתחומי אחריות גדולים ומורכבים יותר, כך גם פוטנציאל ההשתכרות שלהם עולה.

 

גז טבעי


בעקבות שינויים בשוק האנרגיה הישראלי עברו לאחרונה מפעלים רבים לפעילות המבוססת גז טבעי, וזאת כחלק משאיפה לעבור לאנרגיה מתחדשת ויעילה יותר. על תפעול והתקנה של אותן מערכות אמונים מתקיני גז טבעי, אנשי מקצוע טכניים בעלי הידע הנדרש להתקנה, תחזוקה ותיקון מערכות הצנרת והציוד במפעלים. אנשי מקצוע אלה משתכרים בדרך כלל בין 8,000 - 9,000 שקלים בתחילת דרכם, ולאחר מספר שנות וותק יכולים להעלות את המשכורות. כמו כן, גובה המשכורות משתנה בהתאם לגודל המפעל, סוג המעסיק (סקטור ציבורי מול פרטי), ההשכלה הקודמת של המועמדים לתפקיד ועוד.


המעוניינים להמשיך להתקדם בענף זה יכולים למצוא גם מקצועות אחרים כגון מפעילי גז טבעי, האחראיים על הפעלה שוטפת של הציוד במערכים הפנים מפעליים; וכן מפקחים האחראיים על פיקוח על הפעולות במפעל ועל ניהול העובדים במקרי חירום.

 

 

טבלת שכר

 

מקצוע שכר חודשי 0 - 5 שנות ניסיון שכר חודשי 5 שנות ניסיון ומעלה
טכנאי גז
7,000 - 9,000 שקלים 10,000 - 11,000 שקלים
שירות והתקנות גז
8,000 - 9,000 שקלים 9,000 - 10,000 שקלים
טכנאי גז טבעי
9,000 - 10,000 שקלים 10,000 - 11,000 שקלים
הנדסאי גז טבעי
9,000 - 10,000 שקלים 10,000 - 12,000 שקלים

 

לתשומת ליבך - רמות השכר משתנות מעת לעת!

 

מה הביקוש למקצוע?


בשוק העבודה של היום ישנו מחסור במתקינים מוסמכים, שמורגש במגוון אזורים בארץ. מחסור זה מתחדד לאור רפורמות שעובר הענף ומאמצים של משרד התשתיות ומשרד האנרגיה לאפשר ביצוע תיקונים רק על ידי אנשי מקצוע מוסמכים. כתוצאה מכך ישנה דרישה בשוק לאנשי מקצוע שמחזיקים ברישיונות המתאימים, הן בחברות הגז והן במפעלים וארגונים תעשייתיים. גם בתחום האנרגיה המתחדשת ישנה דרישה לטכנאים המחזיקים ברישיונות ייעודיים, בין היתר בעקבות התרחבות ומעבר של חברות נוספות לשימוש באנרגיה ירוקה.


דרושים - במה עובדים?


טכנאים אלה משתלבים במגוון של מסגרות, הם יכולים להשתלב כשכירים בחברות הגז, וכן בחברות בענפים כגון חשמל, קירור ועוד. מרבית המשרות הן בתנאי שטח, ובהיקף משרה מלאה. לעיתים שירותיהם של הטכנאים נדרשים בבתי עסק, מפעלים, בתי מלון, מבני תעשייה ומסגרות נוספות שבהן משתמשים בגז כחלק מן התפעול השוטף.


העובדים אחראיים על תיקון והחלפת מרכיבים במערכות, ביצוע התקנות, שירותי טיפול במוצרים ועוד. רבות מן המשרות מיועדות לבעלי ניסיון קודם של מספר שנים בתפקידים רלוונטיים. נדרש ניסיון בעבודה עם תשתיות וציוד טכני, וכן יש צורך ברישיון הטכנאות ברמה הנדרשת. במרבית המקרים יש צורך גם ברישיון נהיגה רלוונטי. במקרים אחרים נדרש ניסיון בענפים משיקים כגון ניהול אחזקה, חשמלאות, מסגרות, אוורור וקירור.


בתחום הגז הטבעי, הם משתלבים בדרך כלל במפעלים ובמתקנים של חברת נתיבי הגז הלאומית וכן באסדות ובחברות שונות בתחום התשתיות, ההנדסה והטכנולוגיה. ניתן למצוא משרות למתחילים וכן לבעלי ניסיון רב יותר. בדומה למשרות בתחום הגפ"מ, גם במקרים אלה יש צורך ברישיון המקצועי המתאים. נדרש גם ניסיון בענפים כגון טיפול בצנרת, חשמל, מכניקה ואחזקת מפעלים. במסגרת התפקיד עובדים אלה אחראיים לרוב על התקנות או טיפול ותחזוקה במערכות, כיול המכשור, טיפול בציוד במפעל ועוד.

 

מה ללמוד כדי לעבוד במקצוע?


כאמור יש צורך ברישיונות מקצועיים לצורך עבודה עם גז גפ"מ, וזאת לאור האופי הרגיש של המקצוע והסכנות הכרוכות בביצוע עבודות ללא הידע המקצועי הנדרש. תעודות המקצוע ניתנות על ידי משרד האנרגיה - המינהל לדלק וגז.


קיימים מספר סוגים של רישיונות, בהתאם לתקנות לרישוי עוסקים בגפ"מ. אלה כוללים מתקין רמה 1, מתקין רמה 2, מתכנן ומתכנן בכיר. כדי לעלות מדרגה לדרגה יש לעבור קורסים מקצועיים ולעבור בחינות ממשלתיות מתאימות. כמו כן יש צורך בביצוע של התמחות תחת אנשי מקצוע עם דרגת וותק נדרשת.


כדי לקבל רישיון לעיסוק בגפ"מ (גז פחמימני מעובה) יש צורך להשלים קורס המוכר על ידי משרד העבודה. קורסים אלה מוצעים ברמות 1 ו - 2. במהלך הקורסים לומדים על תהליכי הטיפול בצנרת ואיתור תקלות ובמקביל מתוודעים לתקנות בטיחות ולרגולציה ותקינה רלוונטיות לעוסקים בענף. כך מכירים מכשור ביתי ותעשייתי ולומדים לקרוא תכניות ושרטוטים טכניים. אורך אותן הכשרות נע בין מספר חודשים עד חצי שנה. לרוב מתקיימים הלימודים במתכונת בוקר.


קיימות במקביל הכשרות לתחום הגז הטבעי, כגון קורסים להכשרת מתקינים או מפקחים וקורסים לממוני בטיחות לצורך השתלמות. קורסים אלה נערכים בפיקוח של משרד האנרגיה, שהוא הגורם האחראי על הסמכת אנשי המקצוע.


קורסים אלה מיועדים לבעלי רקע טכני קודם ובעדיפות להנדסאים. במהלכם לומדים על תהליכי ההתקנה והתחזוקה במפעלים שעברו הסבה לגז טבעי ומכירים נהלי פעילות לשגרה וחירום. בקורסים נכלל מרכיב מעשי שבו מתרגלים את העבודה במתקנים.

 

שירות אישי חינם

צריך פרטים על לימודים בתחום?

רוצה פרטים על לימודים בתחום?
רוצה שמוסדות הלימוד יחזרו אליך?

אנחנו באתר לימודים דואגים לך. נציגי השירות שלנו ישמחו לענות לך על שאלות בנושאי: תנאי קבלה, מלגות, עלויות, קורסים, משך הלימודים, הטבות וכו', אנו מזמינים אותך לנסות את השירות שלנו בחינם.

מתחייבים לא להעביר את פרטיך ללא אישור
שאלות הגולשים בנושא
לימודי הנדסאי מכונות בהתמחות גז טבעי
קורס רענון טכנאי גז רמה 1
איפה לומדים להנדסאי גז ואנרגיה?
לימודי הנדסאי גז טבעי - איפה מתקיים?
איפה אפשר ללמוד הנדסאי גז טבעי?
קורס טכנאי גז - מתי מתחילים הלימודים?
לימודי הנדסאי מכונות וגז טבעי