לימודי הוראת ספרות במכללת קיי

לימודי הוראת ספרות במכללת קיי

לימודי הוראת ספרות וספרות ילדים במכללה האקדמית לחינוך קיי

 

לאהוב את המילה הכתובה

 

מאז ומעולם בני אדם סיפרו סיפורים, אם זה אגדות עממיות וסיפורי עם, אם יצירות מופת של פרוסט ודוסטוייבסקי ואם ספרות בת־זמננו של סופרים כמו דוד גרוסמן ואתגר קרת. הספרות היא חלק אינטגרלי מהתרבות האנושית, החברתית והשבטית. היא יכולה לבאר תופעות טבע לא מוסברות, לתאר סיטואציות רגשיות לפרטי פרטים ולשקף אירועים שמשנים את ההיסטוריה.

 

הלומדים הוראת ספרות מקבלים ידע עיוני מעמיק בכלל הסוגות שבהם הספרות באה לידי ביטוי, אם ספרות שבעל פה, כמו אגדות חז"ל ואם שירה, רומאנים רחבי היקף או סיפורים קצרים. הם מקבלים את הכלים להנחיל לדורות הבאים את חדוות הקריאה ואת אהבת המילה הכתובה.

 

 

תכנית לימודים

 

לימודי הוראת ספרות וספרות ילדים במכללת קיי מעמיקים את הידע של הסטודנטים בספרות העברית והעולמית, על תולדותיה ועל הסוגות הרבות שהיא כוללת, כמו שירה, פרוזה, מחזות ועוד. הם רוכשים כלים מתודיים להתמודדות עם טקסטים ספרותיים המותאמים הן לספרות הכללית והן לספרות הילדים. הסטודנטים מקבלים מיומנויות של ביקורת ושל הערכה ושל עידוד תלמידים לקריאה ולהנאה ממנה.

 

נוסף על כך, הסטודנטים לומדים את יסודות דיסציפלינת החינוך, את שיטות הוראה ואת דרכי התמודדות עם תלמידים הן מול כיתה והן אחד מול אחד. הם מקבלים את הכלים לאתר קשיי למידה ולמצוא פתרונות שיעזרו לאותם הילדים, וכן הם לומדים לאתר תלמידים מצטיינים ולנתב אותם להצלחה.

 

מתכונת הלימוד

 

הלימודים נמשכים כארבע שנים ומתכונת הלימודים מחולקת לשלושה ענפים: לימודי חינוך והוראה, לימודי התמחות והכשרה מעשית. מערכת השיעורים כוללת קורסי חובה, קורסי בחירה וקורסי סמינר. נוסף על כך, הסטודנטים משתתפים בקורס עזרה ראשונה, קורס זהירות בדרכים, קורס ביטחון ובטיחות וקורס יישומי המחשב.

 

נושאי הלימוד

 

  • עיונים בשירה העברית
  • מחאה וביקורת בספרות
  • עיירות הפיתוח בספרות
  • דמות הבדחן במסורת היהודית
  • גיבורים וגיבורות בספרות העממית    
  • אגדות חז"ל
  • יסודות הדרמה
  • סיפורי עדות ישראל
  • ספרות ילדים עולמית    
  • ועוד

 

על מוסד הלימודים

 

מכללת קיי היא מכללה אקדמית לחינוך המציעה מגוון מסלולים לתואר ראשון, לתואר שני, להסבת אקדמאיים ולהכשרות אנשי חינוך והוראה. מסלולי הלימוד חולשים על כל הגילים, החל מחינוך הגיל הרך ועד חינוך לבתי הספר העל־יסודיים. כמו כן, הם מקיפים תחומים רבים, הן ממדעי הטבע והן ממדעי הרוח והחברה. בין תכניות הלימודים שבמכללה אפשר ללמוד לימודי הוראת לשון עברית, לימודי הוראת מתמטיקה, לימודי הוראת מקרא ולימודי הוראת אמנות.

 

תנאי קבלה

 

למועמדים ללימודי הוראת ספרות צריכה להיות תעודת בגרות מלאה אשר בשקלול עם הציון בפסיכומטרי מתקבל מתאם 550. לחלופין, מתקבלים מועמדים שלהם תעודת בגרות איכותית – ממוצע 90 לפחות בתעודת הבגרות, 4 יחידות לימוד בבגרות באנגלית לפחות ו - 5 יחידות לימוד במקצוע מוגבר. הקבלה ללימודים מותנית בריאיון אישי.

 

תעודה

 

הסטודנטים אשר עומדים בכל דרישות התואר, לרבות ההכשרה המעשית, מקבלים תואר B.Ed ותעודת הוראת ספרות מטעם מכללת קיי.

עוד מסלולי לימוד - המכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי