מה שווה מלגת שכר הלימוד של רשת סטארבקס?

23/6/2014 מאת: מערכת "לימודים בישראל" (1,868 צפיות)

ב"אקונומיסט" ובעיתונים כלכליים  נוספים בארצות הברית התפרסמה לאחרונה ידיעה על החלטת מנכ"ל רשת סטארבקס לממן לימודים אקדמיים לעובדי הקפה. בעיתונות האמריקנית והעולמית נשמעים קולות ביקורתיים, המבקשים לעמוד על מראית העין שיוצרת ההכרזה על המעשה הטוב בקרב ציבור הצרכנים.

 

המידע באתר הועיל ל90% מהגולשים.
 

עזרנו גם לך? דרג אותנו:


סטארבקס מציעה מלגות שכר לימוד לעובדיה

 

לפני קצת יותר משבוע (ה – 15 ביוני) הודיעו יחד הווארד שולץ, נשיא סטארבקס, ומייקל קרואו, מייסד אוניברסיטת מדינת אריזונה, על הקמת תכנית מלגות משותפת, "שתעניק הזדמנות של פעם בחיים עבור אלפי עובדים מוכשרים". מועסקים בסניפים של רשת הקפה העולמית בארצות הברית, העובדים בהיקף משרה של 20 שעות בשבוע לפחות, יוכלו לקבל את המלגה, באם יבחרו ללמוד בתכניות האונליין האקדמיות של אוניברסיטת מדינת אריזונה. חלק מן המועמדים להטבה יקבלו מענק לימודים מלא, ואחרים יזכו למענק עבור שנתיים מתוך התואר. בשנה הראשונה עשויים ליהנות מן הסיוע הזה כ – 15 אלף עובדים.

 

שולץ הציג את הרקע והמניע להקמת תכנית המלגות, בהזכירו את הכאב על שברו של החלום האמריקאי. לא ניתן לדבר עוד על שוויון הזדמנויות, כשרבים מן הצעירים המנסים להצליח בחיים, נותרים מאחור. לדבריו, התכנית שלו היא דרך מעשית המבקשת ליצור שינוי. שולץ נוהג לכנות את העובדים שלו "שותפים", ומודה בזכותם המלאה לחיים המאזנים עבודה, לימודים ופנאי. באומרו זאת, הביא אף נתון סטטיסטי מטריד: מחצית מן הסטודנטים בארצות הברית לא מסיימים את התואר בשל היקלעות לחובות כבדים וצורכי פרנסה מרובים מדי, המכריחים אותם לעבוד יותר.

 

מקציפים את הדיון בארצות הברית

 

המילים יפות, אך לדברי המבקרים, הכוונות כנראה פחות טובות. ראשית, כך טוענים, אוניברסיטת מדינת אריזונה מציבה שכר לימוד גבוה במיוחד, והיא אחת מן המוסדות האקדמיים היקרים בארצות הברית. עלות הקורסים המקוונים שלה נעה בין 3,000 ל – 10,000 דולרים. האם מימון של שנתיים אקדמיות באוניברסיטה יקרה באמת יאפשר למלגאים לסיים את התואר?

 

טענות נוספות עלו על רקע העובדה שהאוניברסיטה הזו לא מכירה ברבים מן הקורסים הנלמדים במוסדות אחרים. מלגאים שירצו לחדש את הלימודים שלהם במסגרת ההטבה, יצטרכו לחזור על חומר שכבר רכשו בעבר. יותר מ - 60% מן העובדים בסטארבקס הם סטודנטים או בוגרי תואר ראשון מקולג'ים אחרים. איך זה עומד להקל להם על החיים?

 

תשובה ליוקר המחייה?

 

ב"אקונומיסט" נתנו קונטקסט רחב יותר לתכנית ההומאנית של נשיא סטארבקס. כמו אצלנו, גם בארצות הברית, קמו מתחרים זולים יותר לרשת הקפה הגדולה. כשיזמים חדשים ממתגים את העסקים שלהם באמצעות מענה לקולות הקוראים "די ליוקר מחיה!", ומורידים את המחירים, הכרישים הוותיקים צריכים להשיב מלחמה ולדבר מחדש על חלומות אמריקניים. שולץ כבר ידוע כתומך בהעלאת שכר המינימום, וכעת גם בשוויון הזדמנויות בהשכלה הגבוהה.

 

אבל המתחרים הם לא הבעיה היחידה של ענקית הקפה. באירופה פתחו לאחרונה בחקירה של כמה פירמות בינלאומיות אמריקניות, וביניהן סטארבקס, בעקבות עדויות על שיעורי מס נמוכים במיוחד המועברים על ידן לממשלות. להשלמת התמונה, בעיתונות העולמית נשמעת ביקורת גם על ממשלת ארצות הברית, שלא משקיעה מספיק משאבים תקציביים לצורך הרחבת הנגישות להשכלה גבוהה. בסופו של דבר, השאלה היא כנראה – ממי אתם מעדיפים לקבל את האפשרות שלכם להתקדם בחיים, ובאיזה תנאים?

 

רוצים להגדיל את ההכנסה בשקל תשעים?

 

מבקרים נוספים מאירים קונטקסט רחב יותר, ומביעים השתוממות על העובדה שיותר מ – 60% מהבריסטות ברשת הם סטודנטים ואקדמאים. 28% מעובדי הקפה הם בעלי תואר ראשון, ומרוויחים פחות מ - 9$ לשעה. הנתונים האלה פשוט באים להזכיר לציבור, שמי שבאמת נפגעו קשה בשנים האחרונות מן המיתון, לא היו העסקים הגדולים, אלא אותם אנשים שעדיין לא התחילו למצות את הכישרונות והיכולות שלהם, אבל היו מוכנים ללמוד כדי להתקדם. איפה הם היום? – בסטארבקס, מכינים קפה.

 

לדברי משמיעי הביקורת הזו, התכנית של שולץ מאלצת את עובדי סטארבקס להישאר באותה עבודה, שלא מתגמלת אותם כראוי, ולא מאפשרת להם לזכות בניסיון מקצועי משמעותי, במהלך שנות הלימודים שלהם באוניברסיטת מדינת אריזונה. אמנם אין שום חובה להישאר במקום לאחר סיום התואר, אבל המלגה ניתנת רק לעובדים של רשת הקפה. בנוסף, הם טוענים, שיעור נמוך של סטודנטים מצליח לסיים תואר בתכניות אינטרנטיות, ואלו אינן מאפשרות לסטודנטים ליהנות מהיתרונות של כיתה אמיתית.

 

האמירות העוקצניות יותר באו מצד גולשים ברשת שהגיבו לידיעה על תכנית המלגות. אותם עניין לדעת איך תואר ראשון יגרום לקפה של סטארבקס להיות טוב יותר.
 

יש לכם משהו מעניין לספר לנו? - אתם מוזמנים להשאיר לנו הודעה

 

אולי יעניין אותך גם
מאת: אנאבל אדמסקי, 16/11/2021
סטודנטים מספרים על המכללה האקדמית ספיר - מה הם באמת חושבים על התואר, הקמפוס, המרצים והאווירה אחרי השיעורים? לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 15/11/2021
מה חושבים הסטודנטים של המכללה האקדמית צפת על הלימודים? הנה כל מה שיש להם להגיד על התואר, הקמפוס, המרצים ועוד. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 14/11/2021
מה מספרים הסטודנטים שלומדים היום בקריה האקדמית אונו על הלימודים, הקמפוס, התכנים והאווירה בתואר? לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 14/11/2021
מה מספרים הסטודנטים על הלימודים באוניברסיטת בן גוריון? הנה מה שחושבים הסטודנטים על הקמפוס, הקורסים, המרצים והאווירה בבאר שבע. לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 10/11/2021
סטודנטים מספרים על האוניברסיטה הפתוחה - מה דעתם על התואר, על השילוב בין עבודה ולימודים, על המרצים ועל הקמפוס? לכתבה המלאה >>
מאת: אנאבל אדמסקי, 9/11/2021
מה מספרים הסטודנטים על הלימודים באוניברסיטת אריאל בשומרון? הבאנו לכם חוות דעת של סטודנטים שלומדים היום באריאל ומספרים על המרצים, הקמפוס, האווירה בלימודים ועוד. לכתבה המלאה >>


לכל כתבות המגזין